Na web stranici volcanodiscovery.com moguće je saznati kako su Tursku u protekla 24 sata pogodila: 1 potres magnitude 7, 2 potresa magnitude 6 i 7, 18 potresa magnitude 5 i 6, 118 potresa magnitude 4 i 5, 273 potresa između magnitude 3 i 4, 88 potresa između magnitude 2 i 3, 5 potresa ispod magnitude 2 koje ljudi inače ne osjete.... Istodobno pogledamo li neke statističke podatke za Hrvatsku I naše susjedstvo, prije svega Italiju jer smo seizmički s njima povezani više nego što se može i zamisliti onda saznajemo sljedeće podatke za potrese snage iznad 5.0 i 6.0+ po Richeru. Radi se o potresima od 1990. do danas. Tako možemo saznati kako se 9. studenog 2022., odnosno prije 13 tjedana dogodio potres jakosti 5.5 u Jadranu, 7,6 km od talijanske obale na području Costa Marchigiana Pesarese (Pesaro-Urbino). Prethodno je 22. travnja 2022., dakle prije 41 tjedan bio potres u BiH 15 km sjevero- istočno od Ljubinja, 27. ožujka 2021., prije 2 godine potres jakosti 5 u Jadranu, 6. siječnja 2021., prije 2 godine, potres jakosti 5.0 na 10 km od Petrinje, 29. prosinca 2020. potres jakosti 6.2 kod Petrinje, 28. prosinca 2020. potres jakosti 5.2 kod Petrinje, 22. ožujka 2020. u 05:24 potres u Zagrebu....
Dalje nećemo nabrajati ali je evidentno da su se unatrag dvije godine na našem te širem području kojem pripadamo događali brojni potresi jakosti iznad 5 po Richteru. Ako promotrimo karte potresa vidjet ćemo kako se oni slabije jakosti do 2 ili između 2 i 3 po Richteru stalno događaju oko nas ili u Jadranu. Za naše područje vrijedi slično što i za središnju Italiju. Našim potresima veće jakosti ili razornosti prethode brojni manji potresi. Za turski Gaziantep to nije vrijedilo. Dok je diljem Turske proteklih mjesec dana bila pojačana seizmička aktivnost u smislu događanja mnoštva potresa slabije jakosti za Gaziantep i taj dio Anadolije - duž rasjedne crte - nije bilo najavnih malih potresa. No, očito su tektonska pomjeranja na krajnjem istoku i krajnjem zapadu Turske doveli do snažne, burne i iznenadne seizmičke aktivnosti na Anatolijskom rasjedu. Gostujući u Dnevniku HRT-a seizmograf Tomislav Fiket rekao je kako su ti potresi daleko od nas pa se neće izravno odraziti na našem području. No, urednik i voditelj Branko Nađvinski prikazao je interaktivnu kartu seizmičkog vala koji je obišao cijelu zemaljsku kuglu.
Naravno da je nemoguće utvrditi kako će potres u Gaziantepu izravno pokrenuti novu jaku seizmičku aktivnost kod nas - no s druge strane sve su tektonske ploče u stalnoj interakciji i već i laici znaju da se potresi događaju kada te ploče zapnu jedna o drugu pa se onda oslobodi ogromna količina energije koja je bila zarobljena dok su ploče bile napete i na neki način zarobljene, odnosno nisu se mogle slobodno kretatiti. Ako na jednom kraju ne tako udaljenog svijeta dođe do oslobađanja napetosti i dogodi se potres to laički objašnjeno znači da će negdje na nekom drugom kraju svijeta zapeti neka druga tektonska ploča i nakon stanovitog vremena opet osloboditi ogromnu i razornu energiju kada se dogodi potres. U svakom slučaju seizmolozi bi se trebali okrenuti novim softverskim rješenjima i aplikacijama koje će im dati globalniji uvid i omogućiti izračun ukupne energije koja se može osloboditi diljem svijeta kroz potrese te da onda te podatke počnu dovoditi u međusobnu vezu.
Odnosno da počnu raditi izračune koji će ilustrirati koliko oslobađanje energije u jednom dijelu svijeta u formi potresa stvara pritisak na susjedni rasjed ili tektonsku ploču te da obuhvate međusobno sve to u jednu interakciju. Istražujući takve podatke kao laici sami smo uočili da tlo kod nas miruje kada je pojačana seizmička aktivnost u središnjoj Italiji.Kada kod njih oslabi onda kod nas drmne slabiji ili jači potres a u međuvremenu se događaji oni u Jadranu na pola puta između nas i Italije. Kada pak nema potresa kod nas disperziraju se u susjedstvu na raznim lokacijama diljem BiH, neki slabiji pogode Sloveniju a neki idu te prema Crnoj Gori i manje prema Srbiji. Neki stručnjak bi malo dubljim uvidom u karte lako mogao izvesti zaključak pa i predikcije budućih potresa iako seizmolozi tvrde kako se isti ne mogu predvidjeti. No, karte potresa otkrivaju čak i laicima puno više od onoga što čuju od službenih eksperata za potrese. Više o našoj 'sijamskoj' vezi s potresima u Italiji možete saznati iz našeg ranijeg članka objavljenog u veljači 2021. godine. Naš članak iz travnja 2021. ilustrira pak kako Krešo Kuk i Seizmološka služba ne žele komentirati navode o tlu koje ne miruje.