Zagrebačka Vodoopskrba i odvodnja poslala je ovrhu nad Skoko dizajnom na Općinski građanski sud u Zagrebu. Ovrhu su neuspješno pokušali uručiti Skoki na adresi tvrtke, u Vlaškoj ulici. Kako nije osobno primio ovrha mu je i službeno sudski objavljena. Prema podacima te komunalne tvrtke iz sastava Zagrebačkog holdinga Skoko dizajn d.o.o. im duguje za vodu čak 557,37 eura. Vjerovnik je već osigurao i ovršno rješenje kod zagrebačke javne bilježnice Gorane Blaić Hebrang i to 4. veljače ove godine. Iz papira je vidljivo kako Vodoopskrba očekuje od vlasnika i direktora tvrtke da plati sveukupni dug uvećan za kamate u roku osam dana uvećano za zakonske zatezne kamate te troškove postupka koji iznose, bez kamata, 125 eura.
U dokumentu piše: 'Radi naplate tražbine ovrhovoditelja sadržane u nalogu ovršeniku određuje se ovrha na predloženom predmetu i predloženim sredstvom ovrhe', odnosno ovrha općenito na imovini tvrtke Skoko dizajn. Javna bilježnica koja je potpisala ovršno rješenje istaknula je kako na isti može prigovarati 'u roku od 8 dana od dana primitka otpravka rješenja'. Obrazloženi prigovor mora biti argumentiran ako su dugovi plaćeni, Skoko može predati, a o istom će odlučiti zagrebački Općinski građanski sud. U spis je priložen i izvadak iz poslovnih knjiga iz kojih je vidljivo kako Skoko dizajn, prema evidenciji Vodoopskrbe i odvodnje, nije plaćao račune za vodu od 2021. pa sve do srpnja 2024. kad je ovrha poslana u proceduru.
No, ne samo da je prisilna naplata zaprijetila Skokinoj tvrtci već i njemu osobno. Tako je Eos Matrix, agencija za naplatu dugova, poslala Skoki ovrhu zbog iznosa od 46,16 eura. I oni su uključili klauzulu 'ovrhe općenito na imovini'. Naravno da do toga neće doći podmiri li Skoko dug u roku osam dana zajedno sa zateznim kamatama i troškovima postupka u iznosu 25 eura. Ta je ovrha donesena u prosincu 2024. a Skoki je službeno objavljena na proljeće ove godine. Eos Matrix je priložio i izvadak iz poslovnih knjiga iz kojeg je vidljivo kako ga terete za otkupljeni dug, glavnicu i zatezne kamate, nastale još 2023. godine. I ova priča je dokaz kako u Hrvatskoj najbesprijekornije funkcionira sustav ovrha.
Teško je naći dužnika koji je uspio izbjeći prisilnu naplatu duga s kamatama i troškovima. Jedino smo uočili trend da neki ovrhovoditelji odustaju od ovrha nad stranicima, uglavnom iz Azije, a koji rade u našoj zemlji jer im u pravilu ne mogu ući u trag. Naime, svi ti stranci su podstanari pa često mijenjaju adrese pa kad oni ostanu dužni, najčešće za mobitel usluge, telekom operateri i odustanu od potrage i ovrha nad njima. No, zato domaće ljude svi ovrhovoditelji lako detektiraju i ne puštaju na miru dok sve do zadnjeg novčića ne plate.