U veljači 2021. u Zagrebu je omiljeni dizajner luksuzne odjeće i vjenčanica Ivica Skoko osnovao Skoko dizajn sa sjedištem u Vlaškoj ulici. Na istoj adresi nalazi se njegov rado posjećeni showroom kamo hrle pripadice ljepšeg spola po svoje omiljene 'obleke'. Svima je poznato kako cijena dizajnerskih večernjih haljina, vjenčanica, te kreacija sa Skokinim potpisom iziskuje malo dublje posezanje u džep. Jasno da odjeća koju Skoko plasira preko svoje tvrtke uključuje i skupe tkanine, čipku, na nekim kreacijama radi i satima... No, Skoko je među rijetkim domaćim dizajnerima koji ima pune ruke posla i nema problema s pronalaskom zadovoljnih klijentica. I njegova tvrtka Skoko dizajne posluje s dobiti. Upravo zato postavlja se pitanje kako se mogao dovesti u delikatnu situaciju da mu zbog 4-godišnjeg neplaćanja zaprijeti ovrha nad imovinom tvrtke. Slijede detalji.....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Zagrebačka Vodoopskrba i odvodnja poslala je ovrhu nad Skoko dizajnom na Općinski građanski sud u Zagrebu. Ovrhu su neuspješno pokušali uručiti Skoki na adresi tvrtke, u Vlaškoj ulici. Kako nije osobno primio ovrha mu je i službeno sudski objavljena. Prema podacima te komunalne tvrtke iz sastava Zagrebačkog holdinga Skoko dizajn d.o.o. im duguje za vodu čak 557,37 eura. Vjerovnik je već osigurao i ovršno rješenje kod zagrebačke javne bilježnice Gorane Blaić Hebrang i to 4. veljače ove godine. Iz papira je vidljivo kako Vodoopskrba očekuje od vlasnika i direktora tvrtke da plati sveukupni dug uvećan za kamate u roku osam dana uvećano za zakonske zatezne kamate te troškove postupka koji iznose, bez kamata, 125 eura.

U dokumentu piše: 'Radi naplate tražbine ovrhovoditelja sadržane u nalogu ovršeniku određuje se ovrha na predloženom predmetu i predloženim sredstvom ovrhe', odnosno ovrha općenito na imovini tvrtke Skoko dizajn. Javna bilježnica koja je potpisala ovršno rješenje istaknula je kako na isti može prigovarati 'u roku od 8 dana od dana primitka otpravka rješenja'. Obrazloženi prigovor mora biti argumentiran ako su dugovi plaćeni, Skoko može predati, a o istom će odlučiti zagrebački Općinski građanski sud. U spis je priložen i izvadak iz poslovnih knjiga iz kojih je vidljivo kako Skoko dizajn, prema evidenciji Vodoopskrbe i odvodnje, nije plaćao račune za vodu od 2021. pa sve do srpnja 2024. kad je ovrha poslana u proceduru.

No, ne samo da je prisilna naplata zaprijetila Skokinoj tvrtci već i njemu osobno. Tako je Eos Matrix, agencija za naplatu dugova, poslala Skoki ovrhu zbog iznosa od 46,16 eura. I oni su uključili klauzulu 'ovrhe općenito na imovini'. Naravno da do toga neće doći podmiri li Skoko dug u roku osam dana zajedno sa zateznim kamatama i troškovima postupka u iznosu 25 eura. Ta je ovrha donesena u prosincu 2024. a Skoki je službeno objavljena na proljeće ove godine. Eos Matrix je priložio i izvadak iz poslovnih knjiga iz kojeg je vidljivo kako ga terete za otkupljeni dug, glavnicu i zatezne kamate, nastale još 2023. godine. I ova priča je dokaz kako u Hrvatskoj najbesprijekornije funkcionira sustav ovrha.

Teško je naći dužnika koji je uspio izbjeći prisilnu naplatu duga s kamatama i troškovima. Jedino smo uočili trend da neki ovrhovoditelji odustaju od ovrha nad stranicima, uglavnom iz Azije, a koji rade u našoj zemlji jer im u pravilu ne mogu ući u trag. Naime, svi ti stranci su podstanari pa često mijenjaju adrese pa kad oni ostanu dužni, najčešće za mobitel usluge, telekom operateri i odustanu od potrage i ovrha nad njima. No, zato domaće ljude svi ovrhovoditelji lako detektiraju i ne puštaju na miru dok sve do zadnjeg novčića ne plate.

Pročitaj!