Snaha ministra obrazovanja i znanosti upravo kao i njen svekar obvezna je predati imovinsku karticu Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa. Iako ona nije klasična dužnosnica poput ministra Radovana Fuchsa, obveznica je po istom zakonu jer je ravnateljica Stomatološke poliklinike Zagreb, ustanove u vlasništvu Grada Zagreba. Sudski registar otkriva kako je na tu funkciju imenovana 31. ožujka 2017. godine. U to je vrijeme gradonačelnik bio sada pokojni Milan Bandić koji je snahu HDZ-ovog ministra i postavio na tu funkciju. No, osim pokojnog ZG gradonačelnika Petra Nola Fuchs, inače oralna kirurginja, uživa i povjerenje premijera Andreja Plenkovića. Zahvaljujući njemu imenovana je za članicu Upravnog vijeća KBC Sestre Milosrdnice u Vinogradskoj u Zagrebu. Prvi put ju je Vlada RH, odnosno premijer, imenovao 31. listopada 2018. a potom joj je dao povjerenje i za drugi mandat i to potpisom od 22. prosinca 2022. godine. Ne čudi da na svom Facebook profilu Petra Nola Fuchs ima slike i to s neformalnog druženja s Bandićem te protokolarniju s Plenkovićem. No, niti nova vlast u Zagrebu, Možemo s Tomislavom Tomašević nije poduzela nikakve kadrovske promjene pa je Nola Fuchs ostala ravnateljica Stomatološke poliklinike sve do sada. Nedavno se njenom ime našlo u medijima u kontekstu istrage istražitelja EPPO a u svezi obnove bolnice u Vinogradskoj. S obzirom na funkcije Petra Nola Fuchs mora prijaviti sve tvrtke svog poduzetnog i kontroverznog supruga Rikarda Fuchsa u Izjavi o postojanju sukoba interesa kako Stomatološkoj tako i u KBC Sestre milosrdnice. No, kad smo pogledali njezin popis od 2022. do 2025. lako smo uočili kako se razlikuje od popisa koji je istodobno nadležnima dostavljao njezin svekar ministar a koji je na popis stavio više tvrtki svog sina. Ravnateljica je u tom periodu dostavljala samo po tri, maksimalno 4 tvrtke a ministar skoro duplo više. Osim što je nadležnima Petra Nola Fuchs zatajila slovensku tvrtku Ceturion za trgovinu medicinskom i dentalnom opremom svoga muža Rikada Fuchsa nije na popis stavila ni tvrtku koja je doživjela oprost golemog duga 2023. od strane dubrovačkih vijećnika. Slijede detalji.....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Prvog travnja 2017., dakle prije 8 godina, Trgovački sud u Zagrebu proveo je upis nove ravnateljice važne zdravstvene ustanove u vlasništvu Grada Zagreba. Tada je na čelo Stomatološke poliklinike Zagreb, umjesto prethodnog ravnatelja Borisa Klaića imenovana dr. Petra Nola Fuchs. Za nju mediji pišu kako je unuka kirurga Petra Nole te kći kirurga Gordana Nole. Njezinom ocu i mužu Rikardu Fuchu inače se sudi na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu zbog optužbi za prijevaru Ede Baričevića, odnosno, kako piše u optužnici Općinskog kaznenog državnog odvjetništva u Zagrebu, zbog pokušaja da se nezakonito dočepaju dionica TOZ Penkale. O tome smo više pisali u prethodno objavljenom ČLANKU.

Muž Petre Nole Fuchs u tom je postupku pokušao preko svoje obrane, odvjetnika Gordana Pregleja i Ksenije Vržine ishoditi da se kao nezakoniti izuzmu SMS poruke i e-mail komunikacija između njega i Ede Baričevića, no to mu je sudsko vijeće odbilo. Više je sreće imao s drugim postupanjima nadležnih, policije i državnog odvjetništva u puno delikatnijoj istrazi koja je završila optužnicom na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu , protiv dvojice optuženika, a ne trojice, jer su  radnje tijela progona protiv Rikarda Fuchsa ostale  na razini kaznene prijave policije i postupanja državnog odvjetništa kao što se vidi iz objavljenog ČLANKA. Naime, od optužnice protiv Fuchsa odustalo se odlukom istrage suca Županijskog suda u Zagrebu Vinka Mioča dok je protiv dvojice drugih sudionika istih grupa pod imenom 'Forberovi dečki' i 'Isusova jazbina' optužnica za dječju pornografiju podignuta, što možete vidjeti iz objavljenog ČLANKA.

Iz svega navedenog razvidno je kako moćnoj zagrebačkoj ravnateljici i članici Upravnog vijeća Vinogradske nije lako. Na tu je odgovornu dužnost imenovana odlukom premijera Plenkovića što možete vidjeti OVDJE. No, Petra Nola Fuchs, sve dok je na funkcijama koje plaćaju porezni i gradski obveznici dužna je temeljito i taksativno pobrojati sve tvrtke svog supruga, kako u zemlji tako i u inozemstvu. Znakovito je kako u svim njezinim Izjavama o postojaju sukoba interesa - LINK, a koje je predala Stomatološkoj poliklinici i u KBC Sestre milosrdnice nema krovne tvrtke njenog muža Oportunitas Group registrirane u poreznoj oazi Jersey. Ta tvrtka je pak navedena na web stranici Ministarstva znanosti i obrazovanja i HAMAG-Bicro jer je ministar Radovan Fuchs član Upravnog vijeća te državne agencije već u drugom mandatu. No, oboje, i ministar i njegova snaha ravnateljica, nadležnima nisu prijavili slovensku tvrtku Centurion za trgovinu medicinskom i dentalnom opremom čiji je polovični vlasnik od 2011. bio Rikard Fuchs a od 2019. 100-postotni i tako sve do gašenja polovicom 2021. godine.

Ta se tvrtka u jednom postupku predstečaja pojavila s tražbinom većom od 15 milijuna kn a koja, po izjavi jednog vjerovnika dostavljenoj Trgovačkom sudu u Zagrebu nije bila potpkrijepljena relevantnom dokumentacijom otkupa ni prijeboja s Centar bankom, izvornim vjerovnikom, pa ju je taj zagrebački poduzetnik-vjerovnik ocijenio fiktivnom. Također, spominje se u optužnici za prijevaru u gopodarskom poslovanju koja je podignuta protiv Fuchsa i oca Petre Nole Fuchs. No, takvim fiktivnim potraživanjima ćemo se više posvetiti u nekom narednom članku. Naime, Rikard Fuchs je osoba koja je na Općinskom građanskom sudu u Zagreb u samo nekoliko meseci pokrenuo čak 6 tužbi zbog medijskih objava. Radi se o klasičnim SLAPP tužbama koje pokreću moćnici protiv neovisnih medijski nakladnika i urednika s ciljem zastrašivanja i sprečavanja objava podataka o njima od javnog interesa.

Zbog takvog iskustva s Fuchsom, i spoznaje kako mu je Općinski građanski sud u Zagrebu dao prednost u odnosu na sve druge tužitelje u RH, najhitrijim postupanjima dosad, uključujući i PRESUDU u roku od 53 dana od dana podizanja tužbe,  koju je u njegovu korist potpisala sutkinja Ela Mišura Stopfer, inače imenovana od strane premijera Plenkovića na mjesto članice Službeničkog suda, svaki objavljeni članak moramo dokumentirati vjernim citatima službenih dokumenata. Redakcija portala Imperijal privilegiranje tužitelja Rikarda Fuchsa na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu inače dovodi u svezu s činejnicom da je predsjednica tog suda Petra Kušević Fraculj, supruga Maria Fraculja, predavača na Algebri i polovičnog vlasnika tvrtke Digital Talents čiji je drugi vlasnik Algebra. Inače Algebri, sada Sveučilištu Algebra Barneys sve stručne i studijske programe potpisuje osobno ministar Radovan Fuchs.

Ta bi činjenica u mnogim zemljama EU bila alarm na sukob interesa, no u našoj zemlji to nije element dostojan sukoba interesa onako kako ga vidi  Zdenko Konjić, predsjednik Županijskog suda u Zagrebu. S obzirom da u ovakvim temama mediji, autori i urednici zapravo ne brane samo sebe od moćnog i privilegiranog tužitelja, već brane pravo javnosti da stekne uvid u sve relevantne podatke koje takvi tužitelji poput Rikarda Fuchsa u pravilu i žele sakriti od javnosti te pritom obilato koriste poziciju moći generiranu kroz činjenicu da je ministrov sin i muž moćne ravnateljcie, zadatak je medija informirati javnost o svim situacijama, interesima i poslovima koji su povezani s takvim osobama. Inače, Petra Nola Fuchs, kao obveznica po Zakonu o sprečavanju sukoba interesa dužna je ispuniti i imovinsku karticu te navesti osobnu i imovinu svog supruga. Njena imovinska kartica dostupna je javnosti na ovom LINKU.

I iz navedene kartice proizlazi golema imovina njenog muža Rikarda Fuchsa. Samim tim javnost ima pravo znati je li ta imovina legalno stečena, odnosno je li se pri stjecanju goleme imovine Rikard Fuchs nalazio u rubnim situacijama koje su generirale njegove prihode, je li oštećivao državni proračun, je li generirao porez. Takvu namjeru u predstečaju jedne od njegovih tvrtki- Oportunitas energija artikulirao je Mislav Kolakušić 2016. u vrijeme kad je bio stečajni sudac. Inače, ta tvrtka dugovala je 1,1 milijun kn a Kolakušić je predstečaj tvrtke Rikarda Fuchsa vidio kao pokušaj oštećivanja vjerovnika među kojima je i RH pa je stečaj odbio. O tome kao i drugim sličnim događajima doduše postoji golem opus dokumentacije koji ukazuje na javnosti nepoznati modus operandi. S obzirom da smo proveli forenzičko novinarsko  istraživanje načina stjecanja tog bogatstva uočili smo o kakovm se modelu, dosad nepoznatom hrvatskoj javnosti radi.

Naime, u slučaju poslovanja tvrtki muža Petre Nole Fuchs nazire se ponavljajući mehanizam poslovanja na rubu, njegove tvrtke prolazile su predstečajeve ili postupke stečajeva, kroz predstečajeve su se pojavljivali višemilijunski vjerovnički zahtjevi tvrtki povezanih s njim za koje bi se u sudskom postupku utvrdilo kako se radilo o fiktivnim milijunskim potraživanjima uz koje ne bi bila priložena niti valjana dokumentacija. Rikard Fuchs je ustanovio i model poslovanja po kojem tvrtkama mijenja imena, primjerice kada tvrtka akumulira dugove on joj promijeni ime. No, toj ćemo se temi detaljnije posvetiti u idućim natpisia a sve kako bi javnost stekla puni uvid na koji se sve način u Hrvatskoj može, ako uživate status pripadnika bogate elite, ako ste sin ministra i spadate među vladajuće, provlačiti mimo radara i stjecati ogromni kapital na način na koji prosječnom čovjeku uopće nije niti zamisliv a kamoli bi isti pokušao aplicirati.

No, to je sudbina svih društava, nedovoljno razvijenih u demokratskom i funkcionalnom sustavu, a koji su taoci predodžbi po kojima je važno biti bogat i biti ministrov sin pa se samim tim podrazumijeva i neka razina etike u životu i poslovanju a koja može i izostati a da pritom ostane nezamijećena. Tako je svih proteklih godina ostalo nezamijećeno i nepotpunost Izjava o postojanju sukoba interesa koje je predavala Petra Nola Fuchs. Ona je doduše u svojoj prijavi o sukobu interesa KBC Sestre milosrdnice navela tvrtku Naše voće svog supruga kako 2019.  - link tako i 2021. - link te kasnijim izjavama.  O toj smo tvrtci u kontekstu višegodišnjeg bespravnog korištenja državnog voćnjaka i drugih parcela u Slavoniji objavili ČLANAK. No, i ta tvrtka aplicira model koji smo uočili u Fuchsovom poslovanju.

Naime, njegove tvrtke posluju gomilanjem dugova i neplaćanjem obveza prema vjerovnicima i državi pa tako ta tvrtka koristi i voćnjake tvrtke Impulscommerc u stečaju površine veće od 950 tisuća m2 a za koje ne plaća ugovorenu zakupninu. No, i toj ćemo se temi posvetiti cjelovito i dokumentirano u idućim objavama a sve kako bi javnost, unatoč 6 SLAPP tužbi Rikarda Fuchsa dobila relevantne informacije od javnog značaja. Zanimljivo je kako Petra Nola Fuchs nije prijavila ni tvrtku svog supruga Arena Tower za razliku od svog svekra ministra. O toj smo tvrtci, preko koje je Rikard Fuchs kupio velebnu vilu s bazenom u travnju 2023. za milijun eura iznad Makarske objavili ČLANAK u kontekstu golemog poreznog duga RH u iznosu većem od 653 tisuća eura te kamata većih od 10 tisuća eura. No, to nije prvo takvo dugovanje RH neke tvrtke minsitrovog sina i ravnateljičinog supruga.

On je naime bio vlasnik tvrtke Oportunitas ulaganje koja je premenovana u Garaže ulaganje a potom otišla u stečaj i izbrisana iz registra 2021. kao Kaptol ulaganje. Fuchs je u toj tvrtci bio direktor od srpnja 2010. pa do prosinca 2016. godine. Tvrtka je bila uknjižena kao vlasnik javne garaže u Dubrovniku na predjelu Ilijina glavica. Prema podacima iz vlasničkog lista u vrijeme dok je Fuchs bio direktor tvrtka je dugovala državi iznos veći od milijun kuna. Citiamo: 'Zaprimljeno 12.03.2014. broj Z-1319/14 Na temelju Rješenja o osiguranju od 11 ožujka 2014 god. br. Ovr 190/14 Općinskog suda u Dubrovniku uknjižuje se pravo zaloga za dug u iznosu od (jedan milion sto četrdeset i devet tisuća i tristo trideset i četiri kune i šezdesetšest lipa) sa zateznom kamatom tekućoj na taj iznos od 24 siječnja 2014 god. po stopi određenoj važećom Odlukom o diskontnoj (eskontnoj) stopi Hrvatske narodne banke uvećanoj za pet postotnih poena do isplate uz naznaku ovršivosti tražbine a na korist Z-12738/2018..' Tako je upisan zalog od 1.149.334,66 kn u korist Repubkike Hrvatske'.

No, tvrtka nije dugovala samo kreditoru - PBZ-u koji je dao ogroman zajam već i Gradu Dubrovniku. Tvrtku je Fuchs vlasnički držao preko svoje tvrke Oportunitas Group iz Jerseya a potom je vlasništvo preuzeo vlasnik kladionice i kafića iz Hercegovine, točnije Silvije Juričić iz Čitluka. Kad su se dugovi nagomilali a prije stečaja tvrtka je prepisana na stanovitog Gorana Levičanina iz mjesta Štulac kraj Vrnjačke Banje u Srbiji. Inače u Hrvatskoj je trend zadnjih godina da se prezadužene tvrtke prije stečaja prepišu na fiktivne vlasnike iz Srbije, BiH ili nekih drugih balkanskih zemalja. Uskoro će  kao vlasnici takvih tvrtki mogli biti upisani držaljani Azije s obzirom na stampedo radne snage iz azijskih zemalja u Hrvatsku. Bilo kako bilo ogromni dugovi su nastali u vrijeme dok je Rikard Fuchs vodio tvrtku o čemu potvrdu možemo naći i na web stranici Grada Dubrovnika.

Naime, mediji su već pisali kako je toj tvrtci 2023. Grad Dubrovnik oprostio 750.000 eura duga jer je tvrtka otišla u stečaj. Dug je nastao kako u vrijeme Fuchovog upravljanja i vlasništva nad tvrtkom tako i nakon što je tvrtku preuzeo spomenuti Hercegovac. Imali su nepodmirena dugovanja s osnova zakupa, spomeničke rente. Iz tih dokumenata se vidi vrijeme nastanka duga te koliko je toga nastalo u Fuchsovoj eri. Već smo istaknuli kako se ta tvrtka inicijalno zvala Oportunitas ulaganja. Još u to vrijeme a dok je direktor bio Rikard Fuchs isplivali su golemi dugovi. Naime, na e-oglasnoj ploči vidljiv je dokument s datumom od 5. lipnja 2018. godine.  FINA je zatražila bila stečaj nad tvrtkom zbog ogromnog duga od 3,8 milijuna kn iz 2015., dakle još iz direktorskog mandata Rikarda Fuchsa, odnosno iz perioda kad je on bio i vlasnik.

Citiramo taj dokument koji je inače dostupan na ovom LINKU: 'Trgovački sud u Zagrebu, po sudcu Mihaelu Kovačiću, u stečajnom postupku nad dužnikom GARAŽA ULAGANJA d.o.o. Šibenik, Ulica Ante Starčevića 2, OIB: 87528213092 (kao pravni slijednik OPORTUNITAS USLUGE d.o.o. Zagreb, Jurišićeva 2A, OIB: 87528213092), pokrenutom na prijedlog Financijske agencije, povodom žalbe zakonskog zastupnika dužnika Silvija Juričić, kojega zastupaju odvjetnici iz Ilić, Orehovec & Partneri, odvjetničkog društva d.o.o. Zagreb, Smičiklasova 18, 4. lipnja 2018. riješio je I. Žalba zakonskog zastupnika dužnika Silvija Juričića, kojega zastupaju odvjetnici iz Ilić, Orehovec & Partneri, na rješenje ovoga suda posl. broj St-3774/16 od 18. svibnja 2018. odbacuje se kao nedopuštena. II. Prijedlog za otvaranjem stečajnog postupka nad dužnikom se odbacuje.

Obrazloženje Prijedlog za otvaranjem stečajnog postupka nad dužnikom podnijela je Financijska agencija sukladno ovlasti i po ispunjenju pretpostavki iz članka 444. stavak 2. Stečajnog zakona (Narodne novine, broj 71/15 i 104/17; nastavno: SZ). U prijedlogu je navedeno da dužnik na dan 1. rujna 2015. u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 344 dana, u ukupnom iznosu od 3.830.573,30 kn. Rješenjem ovoga suda posl. broj St-3774/16 od 18. svibnja 2018. pozvane su osobe koje imaju pravni interes na uplatu predujma troškova postupka, sukladno članku 132. SZ. Na navedeno rješenje žalbu je podnio Silvije Juričić, u kojoj navodi da je dužnik promijenio tvrtku, tako da sada glasi Garaža ulaganja d.o.o., kao i sjedište i poslovnu adresu, zbog čega više ovaj sud nije niti mjesno nadležna za provedbu stečajnog postupka, a također da nisu niti ispunjeni uvjeti za otvaranje stečaja, budući da iz potvrde

Financijske agencije, koju je podnositelj žalbe također priložio uz žalbu, razvidno da račun dužnika nije u blokadi odnosno da nema nepodmirenih osnova za plaćanje evidentiranih u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje. Uvidom u priloženi izvadak iz sudskog registra, kao i po službenoj dužnosti, sud je utvrdio da su navodi o promjeni tvrtke dužnika istiniti, da je dužnik promijeni tvrtku kako se to navodi u žalbi i kako je to notificirano uvodom ovog rješenja.' - piše u tom dokumentu iz lipnja 2018. godine. Tvrtka Kaptol ulaganja inače je trebala završiti u predstečaju i nakon što je promijenjen vlasnik, odnosno nakon što je Fuchsov Oportunitas Group izašao iz vlasničke strukture. Iz dokumenta o predstečaju Garaža ulaganja vidljvio je kako su kao glavni vjerovnici pojavile tvrtke Rikarda Fuchsa te on osobno. Radilo se o tvrtkama Adratic Tourist Resor, Oportunitas energija, Oportunitas nekretnine te on osobno. Prijavili su vjerovnička potraživana u iznosu većem od 4 milijuna kn što možete vidjeti iz PDF dokumenta dostupnog na ovom LINKU.  

No, do predstečajnog postupka nije došlo jer se pojavio Rikard Fuchs kao fizička osoba i kao vjerovnik koji je to osporio. Citiramo početni dio dokumenta koji to dokazuje: 'Trgovački sud u Zadru, Stalna služba u Šibeniku, po stečajnom sucu Terezija Goreta, povodom prijedloga za sklapanje predstečajne nagodbe dužnika KAPTOL ULAGANJA d.o.o. iz Zagreba, Nova Ves 3, OIB: 87528213092 , ranije GARAŽA ULAGANJA d.o.o., zastupan po punomoćniku dana 12. ožujka 2019. godine, r i j e š i o j e Odbacuje se zahtjev za pokretanje predstečajnog postupka nad stečajnim dužnikom KAPTOL ULAGANJA d.o.o. iz Zagreba, Nova Ves 3, OIB: 87528213092, ranije GARAŽA ULAGANJA d.o.o., kao preuranjen. Obrazloženje Dana 27. travnja 2017. godine dužnik je podnio prijedlog za pokretanje postupka predstečajne nagodbe. Odredbom čl. 66. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (....) dužnik je dužan u roku od petnaest dana od izvršnosti rješenja iz članka 60. stavka 13. ovog

Zakona podnijeti trgovačkom sudu, nadležnom prema sjedištu dužnika, prijedlog za sklapanje predstečajne nagodbe. Ako dužnik ne postupi sukladno odredbi stavka 1. ovog članka ili se pred sudom ne sklopi predstečajna nagodba, nagodbeno vijeće rješenjem će obustaviti postupak. Ako pred nadležnim sudom ne bude sklopljen predstečajna nagodba, sud će o tome bez odgode obavijestiti nadležno nagodbeno vijeće. Kako je dužnik odnosno u ovom predmetu predlagatelj dana 08. ožujka 2019. godine naveo da u navedenom predmetu plan financijskog restrukturiranja nije pravomoćan jer da je jedan od vjerovnika Rikard Fuks protiv navedenog rješenja pokrenuo Upravni spor, te je o tome sudu dostavio dokaz to je ovaj sud ocijenio da je njegov prijedlog preuranjen a sukladno čl. 66. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi te je isti ovlašten podnijeti prijedlog nakon rješenja Upravnog spora nadležnom sudu...' Taj je dokument dostupan OVDJE.

Muž moćne ravnateljice očito je imao i privatnih nepodmirenih dugova dulje vrijeme dok je krajem prosinca 2020. Financijska agencija RH tražila provedbu jednostavnog stečaja nad njim. No, ta je situacija sada, sudeći po imovinskoj kartici njegove supruge, iza jer je popisao impresivnu imovinu uključujući i kriptovalute. Nakon što smo mi pisali o toj imovinskoj kartici krajem listopada 2024. u ČLANKU pod naslovom: 'Pitali smo sina ministra Radovana Fuchsa o imovinskoj kartici njegove supruge ravnateljice, dobili smo odgovore, evo što kaže o silnim tvrtkama i kriptovalutama' bogatstvu minsitrovog sina posvetio se i 24 sata. Oni su polovicom studenog 2024. objavili članak pod naslovom: 'Superbogata familija Fuchs: Sin mu ima 1,6 milijuna eura štednje u kriptovalutama'. Bogatstvo je Rikard Fuchs očito stekao preko tvrtki koje je osnivao u Hrvatskoj i inozemstvu i to kao fizička osoba ili preko tvrtki kojima je upravljao a čiji su osnivači bili njegova tvrtka Oportunitas Group Ltd. iz porezne oaze Jersey.

Podsjetimo i kako je u aferi Pandora Papers ili Panamski papiri isplivalo kako je Rikard Fuchs i na Sejšelima osnovao tvrtku See Project ltd. ali tu tvrtku nije prijavio ni ministar Radovan Fuchs a niti ravnateljica Petra Nola Fuchs pa ne znamo je li ona još egzistentna ili ne. Znakovito je kako ministrova snaha nije navela tu krovnu tvrtku Oportunitas Group ltd. iz Jerseya pa tako nije navela ni poslovne subjekte kojima je ta tvrtka u Hrvatskoj bila vlasnik a Fuchs je u većini njih bio i direktor. Zatajivanje te tvrtke nije mala stvar kao što se na prvu čini. Naime, osim što je Oportunitas Group Ltd. Rikarda Fuchsa osnovaoo više tvrtku u Hrvatskoj ta je tvrtka tužbom podignutom krajem svibnja 2024. pokušala sudskim putem doći do uknjižbe Hotela Trakošćan i brojnih okolnih čestica a koje se nalaze tik do znamenitog dvorca Trakošćan. U tome nisu zasad uspjeli, sudeći po presudi koja je donesena na Trgovačkom sudu u Zagrebu 16. prosinca 2024. godine.

No, sudeći po vlasničkom listu Hotela Trakošćan na presudu se Oportunitas Group Ltd., neprijavljena tvrtka u službenim Izjavama o sukobu interesa Petre Nole Fuchs žalila, što je zabilježeno u vlasničkom listu 31. ožujka 2025. godine. Očito će nadležni, kako u Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa, tako i vlasnici Stomatološke poliklinike Zagreb, ali i ravnateljstvo KBC Sestre milosrdnice morati pozvati Petru Nolu Fuchs na dopunu svojih izjava o sukobu interesa ali i dopunu imovinske kartice. Naime, u imovinskoj je ravnateljica i minstrova snaha navela samo tri tvrtke svog supruga - Oportunitas Group, Portos Adriatic i Hoteli Njivice. Paradoksalno je da je tamo u zadnjoj kartici navela te tri tvrtke a da je istodobno u KBC Sestre milosrdnice te Stomatološku polikliniku Zagreb dostavila drugačije Izjave o tvrtkama svog muža. Njena zadnja izjava koja je dostavila Stomatološkoj poliklinici a koja je najtemeljitija jer obuhvaća 7 tvrtki njenog muža - ipak nije ista kao ona ministra Fuchsa koji dostavlja podatke o 11 tvrtki svog sina niti je ista kao u imovinskoj kartici.

Postavlja se pitanje zar se toliko potcjenjuje zdrav razum hrvatskih građana i da se tako minoriziraju te ustanove da se ravnateljica koja vodi zagrebačku gradsku polikliniku i sjedi u Upravnom vijeću zagrebačke KBC Sestre milosrdnice nije potrudila čak uskladiti podatke koje je dostavila njima i Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa. Manifestira li se time uvjerenja kako se radi o tolikoj razini moći i vlastite nedodirljivosti da se nije čak niti potrudila oko formalnog ispunjenja podataka u tim dokumentima? Pa kako onda građani i pacijenti mogu imati povjerenje da s dužnom pažnjom donosi odluke u tim zdravstvenim ustanovama? Kako onda mogu povjerovati da je kompetentna odlučivati ne samo o kadrovskim, materijalnim, liječničkim i drugim poslovima iz svoje ovlasti? Podsjetimo i kako je nedavno Nacional pisao da su istražitelji EPPO-a fokusirani na nju u svezi nepravilnosti oko obnove bolnice u Vinogradskoj.

Radi se o članku iz prosinca 2024. objavljenog pod naslovom: 'PETRA NOLA FUCHS Ministrova snaha u fokusu EPPO-a: europski tužitelji istražuju okolnosti obnove Vinogradske bolnice nakon potresa'. U ovo vrijeme predizborne groznice uoči lokalnih izbora postavlja se pitanje i autentičnosti svih koji odlučuju o kadrovskim pitanjima u hrvatskoj metropoli. O kakvoj to autentičnosti, dosljednosti i čistim računima može govoriti ekipa iz Možemo i Tomislav Tomašević kao gradonačelnik ako nisu osigurati transparentnost barem na formalnoj razini. Ako oni ne mogu osigurati da ravntaljica Petra Nola Fuchs dostavi istinitu Izjavu o postojanju sukoba interesa, u kojoj će pobrojati sve tvrtke svog supruga, a ne zatajiti brojne, kako onda oni mogu prozivati HDZ i stranku kojoj pripada i čiji je dužnosnik ministar Radovan Fuchs, svekar ravnateljice Nole Fuchs. Svi dobro znamo da Možemo glasove osigurava upravo na oponiranju HDZ-u, da hajku dižu na tuđe nepotpune imovinske kartice, poglavito onih obveznika i dužnosnika povezanih s HDZ-om ili članovima te stranke, pa ako žele ostati dosljedni upravo je ovaj slučaj prilika da iskažu svoju borbu za tu dosljednost i nalože ravnateljici  Noli Fuchs da prestane obmanjivati javnost neistinitim izjavama. 

Pročitaj!