U hrvatskim medijima često osvane ime Vlade Lemića i to u konteksu Luke Modrića i njegovih transfera. Zadnjih godina vruća je tema koliko će dugo naš kapetan igrati za Real Madrid pa se tu uglavnom citiraju Lemićeve izjave. No, taj srbijanski menadžer s belgijskom adresom nije samo kontekstiran s Lukom Modrićem već i Šimom Vrsaljkom. U ožujku 2023. godine tako je Večernji objavio članak pod naslovom: 'UNIVERSAL TWENTY TWO Srbin koji vodi brigu o karijeri Luke Modrića zaposlio Šimu Vrsaljka? Agenciju čine impresivna lica'. No, neki su članci o Lemiću bili i izrazito negatvno orijentirani. Tako je Nacional u studenom 2018. objavio članak slovenskog novinara Blaža Zgage.
U članku se isticalo i sljedeće: 'FOOTBALL LEAKS EKSKLUZIVNO Otkrivamo tajno balkansko sklonište za milijune eura tešku poreznu utaju od zarade koju su na kapetanu hrvatske nogometne reprezentacije ostvarili Vladica i Zoran Lemić'. U uvodu su objavili: 'Luka Modrić, kapetan hrvatske nogometne reprezentacije i najbolji igrač Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji, pomogao je sumnjivom punjenju proračuna Republike Srpske u BiH. Štoviše, zahvaljujući njemu stasala je jedna od financijski najuspješnijih tvrtki u toj konstitutivnoj jedinici BiH, inače premreženoj korupcijom i organiziranim kriminalom. Najboljeg nogometaša svijeta po izboru FIFA-e za 2018. zastupa netransparentna mreža srpskih i crnogorskih agenata, koji su samo od Modrićeve zarade na ime različitih naknada uzeli lukrativne provizije koje su do današnjih dana otprilike dosegle desetak milijuna eura....'.
O Lemiću je temeljem tih svjetskih istraživačkih pothvata i istraga nastao i članak dostupan na portalu Stav.ba a objavljen krajem 2023. godine. Naslov članka je glasio: 'CYPRUS CONFIDENTIAL U Chelseaove finansijske prijevare uključena i firma iz Banja Luke'. U članku se navodilo: 'Chelsea FC se suočava sa novim pitanjima o tome kako je njegov bivši vlasnik Roman Abramovič finansirao uspjeh kluba, nakon što su dosjei koji su procurili u javnost otkrili niz tajnih isplata koje su možda prekršile stroga fudbalska pravila, uključujući ona o "finansijskom ferpleju".Stručnjaci kažu da bi transakcije, otkrivene zajedničkom istragom Guardiana i međunarodnih partnera, mogle dovesti do toga da Premijer liga izrekne kazne Chelseau, poput oduzimanja bodova.'
U članku su opisani razni transferi ali hrvatsku javnost zacijelo najviše zanimaju transferi vezani uz Lemiće i Modrića. U članku je navedeno: 'Dokumenti također otkrivaju najmanje 7 miliona eura isplata u periodu od 2005. do 2017. kompanijama povezanim sa Zoranom i Vladicom Lemićem. Potonji, Abramovičev savjetnik, navodno je bio ključna figura u dolasku zvijezda poput Arjena Robena, Branislava Ivanovića, Nemanje Matića i trenera Carla Ancelottija.'. Nadalje su se u tom članku pozvali na ranije pisanje “Nacionala” koji je prethodno objavio shemu po kojoj posluju Lemići na primjeru transfera Luke Modrića u Real Madrid. Tako su prepričali Nacionalovo pisanje po kojem Vladica Lemić vodi karijeru Luke Modrića, ali da on nije registrirani agent FIFA već koristi ovlaštene službenike kao posrednike u poslovima.
Podsjetili su kako je “Nacional” objavio da je novac od posredovanja za produženje Modrićevog ugovora u Real Madridu išao izravno u Bosnu i Hercegovinu, odnosno Republiku Srpsku, gde je porezna stopa 10 posto, u odnosu na 33 posto koliko iznosi u Belgiji gde je Lemić prijavljen. Novac je išao u firmu “Top Sports Consulting”, njegovog mlađeg brata Zorana i ona je registrirana za nogometna posredovanja . Od 2016. godine ta je tvrtka bila peta na listi kompanija sa najvećim prometom u Republici Srpskoj. Podsjetili su kako je “Nacional” istaknuo da je Peđa Mijatović bio drugi čovjek u toj shemi i da je on sarađivao sa Vladicom Lemićem tijekom pregovora o transferima igrača, što dokazuju otkriveni mejlovi.
Citiramo: 'Kada bi se postigao dogovor između kluba i agenata i sve bi bilo spremno za transfer igrača, klub bi dobio fakturu firme Zorana Lemića, koja bi procesuirala troškove Vladice Lemića, pa tako njemu, niti Mijatoviću, klubovi nisu uplatili niti jedan euro za transfere. Takva praksa, koja predstavlja tipičan slučaj porezne prijevare, koristi se od 2014. godine, prema dokumentima “Football Leaksa”, a od 2014. do 2017. “Top Sports Consulting” tako je obrnuo 32 milijuna eura i zaradio 23 miliona nakon oporezivanja. Kompanija čiji je vlasnik Zoran Lemić, Top Sports Consulting, registrirana je u Banja Luci, a ranije je dovođena u vezu sa određenim neregularnostima u transferu hrvatskog nogometaša Luke Modrića.'
Kada se pretražuju službeni registri onda je vidljivo kako je adresa te tvrtke Zorana Lemića u Banjoj Luci zapravo ista koju je brat Vlade Lemića prijavio kao privatnu adresu na hrvatskom trgovačkom registru. Naime, Banjalučanin Zoran Lemić od 7. travnja ove godine postao je suvlasnik dvije tvrtke sa sjedištem u Zadru. Prva je MONS Á MARI društvo s ograničenom odgovornošću za turizam i usluge a druga SOLUTION 51 d.o.o. za turizam i poslovne usluge. Dotad je jedini vlasnik tih tvrtki bio Beligajanac koji se u naš registar upisao s imenom Ben Paul Y Torremans iz Herenthouta. Uz njega je direktor u obje tvrtke Andrej Vrsaljko, bliski rođak ali i partner Šime Vrsaljka. Naime, njih dvojica su poznati po zajedničkim pothvatima. Tako je u veljači ove godine Zadarski.hr objavio kako preuzimaju glasoviti Maškovića han u Vrani te da će ispisati novu slavnu povijest tog hotela.
Oni su naime pobijedili na natječaju koji je u siječnju o.g. objavila Općina Pakoštane za Heritage hotel Maškovića hana, zaštićeni spomenik kulture. Inače, krajem studenog 2024. Šime Vrsaljko i Andrej Vrsaljko osnovali su zajedničku tvrtku Saxum Mas u kojoj su direktori Andrej i Mario Vrsaljko, brat Šime Vrsaljka. Inače, tvrtke u kojima su partneri Andrej Vrsaljko te Zoran Lemić i Belgijanac registrirana je na kućnoj Vrsaljkovoj adresi u Zadru. Istražili smo podatke vezane uz belgijskog partnera Vrsaljka i Lemića u zadarskim tvrtkama. Tako smo utvrdili kako on, na kućnoj adresi u belgijskom Herenthoutu posluje preko tvrtke V.L. SPORTS CONSULTING.
Već iz samog naziva jasno je kako je povezan s Vladicom Lemićem jer tvrtka u svom nazivu ima Lemićeve inicijale V.L. Inače, Modrićev menadžer je karijerom bio vezan uz taj belgijski grad. Naime, Lemić je prvo igrao za banjalučki Borac. Upisao je svoje ime u povijesti tog kluba kao pobjednik Kupa Maršala Tita 1988. godine. Kasnije se izborio i za povratak u Prvu ligu Jugoslavije, postigao neke važne golove, poput onog Metalistu iz Harkova u Kupu pobjednika Kupova, uvijek je bio na granici hoće li igrati ili ne, jer nesreća u sreći bila je ta što je Borac tih godina imao i više nego odličan sastav i nije svatko mogao igrati u “crveno-plavom” dresu. Lemić je bio jedan od 15-16 'šrafova' Husnije Fazlića, Josipa Kuže, Stanka Poklepovića…. Uvijek u službi ekipe, a volila ga je i publika…. Kad je počeo rat u BiH Lemić je u najboljim godinama, otišao u Belgiju u drugoligaša Herenthals, a kasnije je zaigrao i za Lierse.
O njemu je pisao i Jutarnji 2012., doduše u članku im se potkrala pogreška te su mu kao godinu rođenja naveli ne 1966. već 1956. Naslov je glasio: 'Zagrebački Srbin VLADICA LEMIĆ Tko je menadžer zbog kojeg je sumnjiv Badeljev transfer u HSV?' U uvodu su odmah istaknuli: 'Lemić je prevalio put od Druge YU lige do gazde PSV-a u sjeni, čovjeka od velikog povjerenja Abramoviča i jednog od glavnih ljudi pri dolasku Modrića u Real te Badelja u HSV. Ovaj Srbin, rođen u Zagrebu 1956., posljednjih se dana spominje kao jedan od mogućih aktera Nijemcima sve sumnjivijeg transfera Milana Badelja iz Dinama u HSV. Sport Bild donosi priču prema kojoj je Lemić jedan od dva posrednika kojima je HSV, točnije njegov direktor Frank Arnesen, isplatio “šesteroznamenkaste iznose u eurima” na ime pomoći pri realizaciji. Tim je novcem Badeljev transfer napuhan te je izazvao zanimanje istražnih organa. Njemački nogometni savez (DfB) prvo je prepustio slučaj klubu, ali nakon što je interna istraga navodno pokazala da je sve u redu, DfB je stvari proslijedio Fifi....'.
No, Lemić je očito toliko sposoban nogometni menadžer da mu nisu nikakvu reputacijsku štetu nanijele sve te afere. Pronašli smo i vezu Beligijanca, koji se pojavljuje u hrvatskom trgovačkom registru i koji je donedavno bio 100-postotni vlasnik, i Vladice Lemića. Naime, spomenuti pod imenom Ben Torremans posluje s Vladicom, Jelenom i Dajanom Lemić u tvrtci V.L. SPORTS CONSULTING B.V., sa sjedištem u belgijskom Herentalsu kraj Antwerpena. Dajana je Vladina kći a mediji iz Republike Srpske pisali su o njenim pothvatima ali nisu naveli da je kći slavnog nogometnog menadžera. Ona je naime s bratom Darijom pokrenula proizvodnju kozjih sireva u mjestu Jelićka kraj Prijedora i to pod imenom Nana Kaas. Zanimljivo je kako su mediji objavili da je njihov sir oduševio i slavnog Mourinha a da nisu povezali činjenicu da je Dajana odrasla u Belgiji s njezinim slavnim ocem.
No, u studenom 2018. portal Pravdabl.com objavio je članak: ''MILIONI I KAMIONI” OD MODRIĆA ZAVRŠILI U SRPSKOJ!'. U članku je, osim opisa transfera Modrićevih milijuna preko tvrtke Zorana Lemića, objavljeno i sljedeće: 'Prebacivanje poslova iz Belgije u RS pod istragom je belgijskih istražitelja koji su slučaj nazvali klasičnom poreznom prijevarom čime je država Belgija oštećena za milionske iznose. Kompanija reINA je, prije nego što je Lemić novac usmjerio u oazu RS-a, prijavila 1,85 miliona eura dobiti, a kad je prekinut priljev novca od provizija samo 520.000 eura u razdoblju od 2014. do 2017. godine. Belgijci su otkrili da je u Republici Srpskoj 2014. godine, kad je Lemić prebacio poslovanje u taj entitet, osnovana kompanija Nana Kaas koja se bavi uzgojem koza i ovaca. Njena vlasnica bila je 24-godišnja Lemićeva kćer. Kompanija je prijavljena u selu Jelićka s 390 stanovnika u kojem je od 2015. godine izdano samo pet građevinskih dozvola – dvije Nana Kaasu i tri Zoranu Lemiću. Nakon što je registrirana, kompanija je dobila kratkoročnu pozajmicu od miliona eura za kupnju pašnjaka kraj Banja Luke'.
Inače, spomenuta belgijska tvrtka u kojoj su Lemići i njihov belgijski administrator, koji se pojavljuje i u zadarskoj tvrtci, posluje od polovice 1997. godine. S obzirom da je Lemić životno već dugo vezan za Belgiju gdje se govori francuski, nizozemski i njemački ne čudi da je jednoj od svojih hrvatskih tvrtki dao zvučno ime MONS Á MARI. Ta je tvrtka osnovana u svibnju 2022. godine. Druga tvrtka u kojoj sada vlasništvo dijele Andrej Vrsaljko, Zoran Lemić te Belgijanac osnovana je u siječnju 2023. godine. Zapravo, tad je imala samo jednog vlasnika i direktora, odnosno rođaka Šime Vrsaljka. Brat Vladice Lemića u toj je tvrtci postao suvlasnik u lipnjju 2024. godine a Ben Paul Y Torremans u srpnju prošle godine. Obje su tvrtrke osnovane s 20.000 kn temeljnog kapitala.
No, dok je u tvrtci Solutions 51 temeljni kapital 2.500 eura u tvrtci zvučnog imena MONS Á MARI dogodile su se značajne promjene. Citirat ćemo slijed iz službenog registra: 'Izjava o osnivanju od 09.05.2022.godine. Izjava o osnivanju MONS Á MARI d.o.o., od 09.05.2022. godine je Odlukom o usklađenju iznosa temeljnog kapitala i nominalnog iznosa poslovnog udjela, Odlukom o povećanju temeljnog kapitala i Odlukom o izmjeni Izjave o osnivanju, sve od 16.01.2023. godine u cijelosti zamijenjena novim potpunim tekstom Izjave o osnivanju društva MONS Á MARI d.o.o. od 16.01.2023. godine, kojim Odlukama je usklađen i preračunat iznos temeljnog kapitala i nominalni iznos poslovnog udjela, te povećan temeljni kapital društva, slijedom čega su izmijenjene odredbe o temeljnom kapitalu, ulozima i poslovnim udjelima.
Novi potpuni tekst Izjave o osnivanju društva MONS Á MARI d.o.o. od 16.01.2023. godine s potvrdom javnog bilježnika dostavljen u Zbirku isprava suda. Odlukom članova društva od 31.03.2025. godine Izjava o osnivanju MONS Á MARI društvo s ograničenom odgovornošću za turizam i usluge od 16.01.2023. godine u potpunosti je izmijenjena u Društveni ugovor MONS Á MARI društvo s ograničenom odgovornošću za turizam i usluge od 31.03.2025. godine koji je dostavljen sudu u Zbirku isprava. Promjene temeljnog kapitala: Odlukama člana društva MONS Á MARI d.o.o. od 16.01.2023. godine temeljni kapital društva usklađen je sa Zakonom o izmjenama Zakona o trgovačkim društvima na način da se temeljni kapital koji iznosi 20.000,00 kuna, preračunat u eure iznosi 2.654,46 EUR, koji iznos se temeljem članka 12. i 13. Zakona o izmjenama trgovačkim društvima zaokružuje na višekratnik broja 10,00, te se smanjuje za iznos od 4,46 EUR, na iznos od 2.650,00 EUR, dok se iznos od 4,46 EUR, unosi u rezerve kapitala.
Temeljni kapital trgovačkog društva MONS Á MARI d.o.o. povećan se s iznosa od 2.650,00 EUR u novcu, za iznos od 687.160,00 EUR, u stvarima, na ukupan iznos od 689.810,00 EUR, u novcu i stvarima. Izvršenom procjenom od strane stalnog sudskog vještaka MARIO KALMETA, Zadar, Ulica Denisa ...., OIB: ... dipl.ing.građ. - stalni sudski vještak građevinske struke i procjenitelj nekretnina PARTNER d.o.o., Zadar, Ulica Denisa Bajla 37., OIB: 98337696739, procjenjena je vrijednost povećanog dijela temeljnog kapitala Društva MONS Á MARI d.o.o. u iznosu od 687.169,86 EUR, koji se temeljem članka 13. Zakona o izmjenama ZTD-a zaokružuje na višekratnik broja 10,00, što iznos 687.160,00 EUR, dok se iznos od 9,86 EUR unosi u rezerve društva, te odgovara vrijednosti novo preuzetog poslovnog udjela redni broj 2 od strane člana Društva BEN PAUL Y TORREMANS, OIB: ...., Belgija, Herenthout ....Predmet ulaganja su:...' - piše u službenom registru tvrtke te se nadalje navode čestice u katastarskoj općini Ražanca.
To mjesto nadomak Zadra nalazi se ispd Velebita i karakteristično je po pješčanim plažama kakvima inače taj dio Dalmacije obiluje. Tvrtka je uknjižila ukupno 10 katastarskih čestica a na dvije su netom ishodili građevinsku dozvolu. Iz službenog dokumenta saznajemo kako je nadležni zadarski Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove rješavao zahtjev koji je podnio investitor MONS Á MARI d.o.o po opunomoćeniku Martini Kapuđiji Ljulj iz Svete Nedelje. Tako im je izdana građevinska dozvola za građenje zgrade stambene namjene..., u sklopu koje se nalazi bazen, 2.b skupine' i to na dvije od 10 njihovih parcela koje se nalaze u Jovićima kraj Ražanca. Inače, lokacije na kojima će iznići vile Lemićevih zacijelo nisu na top lokaciji na kojoj vlada interes kapitalaca njihovog ranga.
Parcele na kojima su dobili dozvolu nisu uz more već u samom mjestu i poprilično udaljene od plaže. Za jednu od parcela za koju je sad njihova tvrtka dobila dozvole zanimljivo je kako ju je Belgijanac kupio kao fizička osoba 2021. od Ivana (Juraja) Jovića a potom je preknjižena na tvrtku Mons A Mari. Druga parcela za koju su sad dobili dozvolu kupljena je na isti način ali ju je belgiski pomoćnik Vladice Lemića kupio od Dražena (Ivana) Malčića iz Zadra. Neke od 10 parcela Lemićevih koje su kupili preko tvrtke Mons A Mare su jedna tik do druge, neke imaju postojeće stambene objekte a neke su dislocirane jedne od druge. U svakom slučaju ova investicija svjetskog top nogometnog menadžera i njegovog brata podići će u skoro vrijeme vrijednost nekretnina u Jovićima kraj Ražanca ali i dovesti zapravo prvu klasu gostiju. Naime, izgledno će na toj lokaciji Lemići ljetovati i u društvu prijatelja ali i poznatih nogometaša. A gdje su igrači tu su i ljepotice i ljetni šušur pa nije isključeno da će i mjesna plaža postati meta zainteresiranih fotoreportera.