Mnogi su stanovnici metropole koji pamte slavne dane restorana Šumski dvor na zagrebačkom Cmroku bili pogođeni prizorima desetljetnog propadanja kultne lokacije. Neki su tu lokaciju pamtili i kroz sjećanja na rane devedesete godine prošlog stoljeća kad je restoran vodio nekadašnji vezist Dinama iz osamdesetih - Mladen Munjaković. On je tu slavnu zagrebačku restauraciju imao u podzakupu od tvrtke Lotrščak - ugostiteljske usluge d.d., nekad perjanice ugostiteljstva u metropoli. Naime, prije pretvorbe i privatizacije ta je tvrtka držala niz najposjećenijih lokala u metropoli a brojni chefovi ili šefovi sala kasnije su otvorili svoje vlastite lokale. Mali podsjetnik na ono što je Lotrščak nekad bio. Citiramo iz revizijskog dokumenta:
'Poduzeće je obavljalo djelatnost u 46 ugostiteljskih objekata (13 restauracija, 4 gostionice i pivnice, 5 snack barova, 22 buffeta i caffe bara te 2 kavane) i šest poslovnih prostora gdje su smještene zajedničke službe, a svi se nalaze u Zagrebu. U vlasništvu Poduzeća je šest ugostiteljskih objekata (restauracije Šestinski lagvić i Šumski dvor, caffe barovi Medvedgrad i Podmornica, te buffeti Okretište i Medvednica) i jedan poslovni prostor (upravna zgrada na adresi Opatovini 11), dok su drugi objekti u najmu. Osoba ovlaštena za zastupanje u vrijeme donošenja odluke o pretvorbi bio je Stjepan Roginić, direktor Poduzeća, a predsjednik radničkog savjeta bio je Tomislav Bihar. Poduzeće je 31. prosinca 1991. imalo 649 zaposlenika.'.
No, onda je Lotrščak preuzeo otac Zvone Bobana - Marinko Boban, pa je tako tvrtka podijeljena u više novih poduzeća u kojima su direktori bili ili Zvonin otac, ili njegov brat Dražen Boban, ili sestra Ivanka Jurković. Na stranicama revizija.hr iz službenog dokumenta vidljivo je i sljedeće: 'Zbog upisanog založnog prava Zagrebačke banke na restauraciju Šumski dvor, Trgovački sud u Zagrebu nakon provedene javne dražbe donio je 24. siječnja 2002. Rješenje broj XII/XXIII-St-54/98 kojim se ugostiteljski objekt Šumski dvor prodaje Boži Lediću za 1.022.584,70 EUR u protuvrijednosti kuna na dan uplate. U Rješenju je navedeno da će se nakon pravomoćnosti ovoga Rješenja i uplate navedenog iznosa brisati založno pravo upisano u korist Zagrebačke banke d.d. pod brojem Z-8886/95 i Z-26392/97, kao i zabilježba broj Z-11388/98 koja se odnosi na prijedlog društva M.M. Boban d.o.o. po ugovoru od 31. svibnja 1996.'.
Pretvorba Lotrščaka nije prošla bez lomova tako tipičnih za skoro sve pretvorbe i privatizacije u našoj zemlji. No, u konačnici se dogodilo da se kao novi privremeni vlasnik pojavi splitski Kerum d.o.o. koji je tada bio na vrhuncu moći. No, kad se Kerumovo carstvo počelo urušavati javnost je saznala kako je njegovu luksuznu jahtu tipa Mairora 33 a imena Joke prodao Čermaku kao i skupe zagrebačke nekretnine. Od tog 25. svibnja 2021. kad se Čermakova tvrtka Distentus d.o.o. upisala na prestižni posjed na Cmroku do danas, dogodile su se velike promjene. Radovi nisu odmah krenuli pa je tako nekoliko godina prostor stajao zapušten i prepušten daljnjoj devastaciji i propadanju. Polako je nekadašnju restauraciju gutalo neobuzdano raslinje a ostaci građevine služile su beskućnicima za privremeni smještaj. No, zima 2024. sve do proljeće 2025. donijela je velike promjene.
Objekt se užurbano gradi i glavnina krupnih građevinskih radova je već gotova. Na ulazu u gradilište je tabla na kojoj se vidi kako je investitor Futura inženjering. U toj su tvrtci osnivači general Ivan Čermak i njegov najmlađi sin Borna Čermak Marinković. Uz njih dvojicu tvrtka ima još tri direktorice, drugu suprugu generala Ivana Čermaka, ujedno Borninu majku, Marijanu Čermak te još dvije vjerne Čermakove suradnice, Gordanu Kronju i Dragu Antić. Na tabli je uočljivo kako je arhitektonski projekt povjeren Arhitekturi Svebora Andrijevića. Taj zagrebački arhitekt, rođen 1969. godine, poznat je po tri svoja rada, luksuznom Ban centru na Europskom trgu u Zagrebu, nadomak Jelačić placa, stambeno-poslovnom kompleksu u Veslačkoj ulici te zgradi na Radničkoj cesti 37-39. Na nekim projektima taj je arhitekt radio s Lukom Korlaetom, inače sada zamjenikom Tomislava Tomaševića.
U siječnju 2023. Jutarnji list je objavio članak sa slikama kako bi trebao izgledati novi Šumski dvor. Iz članka je bilo vidljivo kako će novi objekt imati puno veće dimenzije te da će biti ne samo restoran već i hotel. O tom projektu pisao je i 'Kult plave kamenice' a njihov se članak bazirao na podacima koje je prikupio mladi zagrebački arhitekt Mark Miščević iz Zavoda za arhitekturu Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. On je 2019. na istome fakultetu obranio diplomski rad s temom “Rekonstrukcija restorana Šumski dvor i dogradnja hotela na Cmroku u Zagrebu”. U drugom članku 'Kult plave kamenice' prognozorao je kako radovi na gradilištu ubrzano napreduju te da bi se novi restoran mogao otvoriti već u siječnju 2025. što se ipak nije dogodilo. No, kad smo jučer obišli prostor oko gradilišta bilo je evidentno kako radovi i dalje napreduju punim intenzitetom ali da je zbog Šumskog dvora, odnosno investicije Čermakovih došlo do devastacije okolne šume na Cmroku.
Očito su zbog potrebe gradilišta iskrčeni i dijelovi šume te proširene staze nasuprot gradilišta da bi se moglo manevrirati teškom mehanizacijom koja je opskrbljivala dopremu logstike i materijala. U ovoj fazi još se ne vidi ljepota buduće građevine već samo objekt neizmjerno većih dimenzija od onog postojećeg iz doba kad je restoran bio pod vlasničkom kapom nekad kultunog zagrebačkog Lotrščaka. Povijest Šumskog dvora povijest je hrvatske tranzicije i društva u cjelini kroz čitavo jedno stoljeće. To je putokaz kako je nekadašnja vila Hirschler postala dio jednog ugostiteljskog socijalističkog diva, potom potpala pod kapu dinastije Boban, od njih prešla, početkom novog milenija, u ruke novog gazde Bože Ledića, potom privremeno potpala pod agoniju Keruma da bi je u konačnici preuzeo jedan od najbogatijih Hrvata, general Ivan Čermak i njegova druga supruga i sin iz drugog braka.
Nadajmo se da će projekt hotela Šumski dvor u konačnici biti uklopiv u vizure tog jedinstvenog lokaliteta u hrvatskoj metropoli. Zadnji put bogati hrvatski general Ivan Čermak pojavio se u javnosti na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića. Pridržavao se štapom dok je hodao crvenim tepihom u društvu supruge Marijane. Snimljen je i u društvu generala Mladena Markača, Ante Gotovine, Ljube Ćesića Rojsa. Očito je i njemu cilj da ovaj projekt bude što prije gotov s obzirom da je već i u podmakloj dobi a unatoč svim mogućnostima koje mu pruža njegov bogati konto, život u zagorskom dvorcu, ipak i kod tog bivšeg haškog uznika teret godina i zatvora polako uzima svoj neumoljivi danak. Zacijelo i taj hrvatski general ne stremi ostati upamćen samo kao krupni naftaš već kao osoba koja je dala svoj obol rekonstrukciji nekad kultne lokacije Šumski dvor.