Zadnjih godina mediji u regiji ali i Hrvatskoj o pjevaču Seji Kalaču pišu uglavnom u kontekstu problema za zakonom do kojih je došao zbog opijanja. Tako je Story pisao kako je snimljen nekoliko puta dok krade mobitele na blagajnama i to uglavnom kada kupci plaćaju pa im se dogodi nesmotrenost da ostave mobitele na pultu. Srbijanski mediji puno su više pozornosti posvetili nevoljama Seje Kalača. Tako je prije godinu i pol obavljen intervju njegove supruge Zagrepčanke Radmile Kalač koja je detaljno opisala agoniju kroz koju su prošli ona i njihovo dvoje djece, kći Šeila i sin Emir, zbog Sejinog alkoholozma i nasilja. Brak je trajao 22 godine prije raspada a Radimila je novinarima ispričala i kako je pjevač dobivao i zabrane pristupa obitelji no, nakon isteka zabrana, da bi im dolazio i živio s njima pod istim krovom. Sejin i Radmilin sin je sada 30-godišnjak a kći je također blizu tridesetim godinama. No, u medije je Sejo dospio i potkraj prošle godine kad je objavljeno kako je završio u zatvoru zbog jezivih prijetnji Zagrepčanki koja je od njegove supruge kupila kuću. Sejo se branio riječima kako je ta kuća bila i njegova te da ju je Radmila prodala bez njegova znanja. U svakom slučaju, toj turbulentnoj vezi i neriješenim odnosima u kojima je bilo puno policijskih intervencija došao je kraj, a mediji su zabilježili i Radmilinu izjavu kako se njen bivši muž nije kupao mjesec dana kad je zadnji put boravio pod zajendičkim krovom jer je stalno bio pijan. U svakom slučaju to su sve bile tužne vijesti za sve one koji su voljeli ili otkidali na Sejine hitove kojih je, među ljubiteljima folk glazbe, bilo puno. No, sad je na zagrebačkom sudu završila i Sejina bivša Radmila Kalač i to zbog osobnog bankrota. Slijede detalja...

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Zacijelo Zagrepčanku Radmilu Komlenac Svedružić, odnosno Radmilu Kalač, život nije mazio. U medijima su odjeknule njene riječi kako je njen bivši muž alkoholizmom i nasiljem uništavao nju i njihovo dvoje djece, Ona je tako za “Express tabloid” ispričala kako su se rastali ali da njihova zajednička djeca, Emir i Šeila, iako su odrasli, i dalje žive pod traumom zbog svog oca te da ne žele s njim ama baš nikakav kontakt. Ona je opisala kako je to izgledalo kad su se rastali: 'Napustio nas je kad nam je bilo najgore. Uzeo je cijelu ušteđevinu, založio stan i kuću kod kamatara, pa je ostao bez kuće u Zagrebu. Uvijek je imao izvanbračnih veza i sad ima neku u Njemačkoj, pa kada se s njom posvađa dođe tu kod nas, u Zagreb. Iako smo se zakonski razveli, nismo još sudski podijelili imovinu jer ta dioba traje i po pet godina.

On dođe kad hoće, a ja ga moram pustiti, tako mi je sud naredio. A kada je nedavno dobio papire sa suda o diobi nekretnina, došao je kod nas i počeo bacati stvari te lomiti sve po kući – priča potresena Radmila koja taj dan nije bila u kući. No, sve je to na svojoj koži osjetila njihova kćerka Šejla. Djevojka je bila van sebe” te je pozvala policiju koja je odmah došla na lice mjesta. Kalač je bio potpuno pijan i van sebe. Bilo je, priča Radmila, prestrašno. No, i pored svega toga što im čini, on nema sudsku zabranu prilaska svojoj porodici. – Ta sudska zabrana prilaska traje šest mjeseci do godinu, e onda opet mora napraviti nešto da bi je ponovo dobio. Zadnji put kada je policija reagirala, kada je napravio to što je napravio, samo su ga zatvorili jednu noć i već su ga drugi dan pustili iz zatvora. I tako iz godine u godinu.

A pored svega mi ga moramo pustiti u stan. I on čim se posvađa s tom novom ženom, i nju počne maltretirati vrati se ovdje. I sve onda iznova. Mi smo njega pustili da živi svoj život, a on nas još uvijek ne – nastavlja Radmila koja se zbog njega liječila od depresije te je čak, zbog svega toga, radno nesposobna. – On je bio neprestano pijan. Nikada se nije trijeznio, po noći se dizao, a ako nema alkohola onda je upadao u krize, nastajao je delirijum. Ja sam se liječila od depresije, od njega smo svi živčano popustili. On nas je maltretirao i dok smo još bili u braku i zato smo se, između ostalog, i rastali. Htio se bezbroj puta vratiti, ali ja nisam više to mogla trpiti. A ja sam mislila kada sam se rastala da sam ga se rješila. Ali, nažalost. Njemu očigledno nema pomoći.

Zbog toga što je radno nesposobna, Kalaču je sud odredio da bivšu suprugu mora izdržavati te joj je morao svaki mjesec na račun uplaćivati 200 eura. – Djeca nemaju pravo na alimentaciju, meni je dužan izdržavanje. Međutim, to je trajalo tri – četiri mjeseca, prestao je i rekao da će plaćati režije, da nam neće davati novac. Međutim, ni to nije plaćao. Sada se nama toliko nakupilo duga da ne znamo gdje “udaramo”. Emir je dobio otkaz, Šeila još nije našla posao, a mi smo zbog duga od 20.000 kuna tri mjeseca bili bez struje, i to usred zime. Niti nam je on davao to izdržavanje od 200 eura, niti smo imali prihoda. Tražila sam čak i reprogram duga, no taj sat nije na moje ime, pa sam pisala molbe… Imam još njegovih dugova dok sam bila u braku od telecom operatera gdje sam mu dizala mobitele.

Račun je blokiran – svoju šokantnu ispovijest nastavlja Radmila. – Od njega samo tražim da nas pusti na miru, da pomalo rješevamo stvari, možda će sve krenuti nabolje ako on ode potpuno iz naših života. Ali, on to ne želi da shvati da on ne može doći i otići kad god to hoće, to se tako ne radi. Čak su i meni, zbog njega, prijetili jer su mislili da sam u braku s njim, te nije otišao na svadbu, pa uzeo kaparu a nije se pojavio. Ljudima sam objašnjavala da ja nemam ništa s njim i da ne znam ama baš ništa o njegovim poslovima. Još jednom kažem, samo želim da nas pusti na miru da konačno počnemo živjeti normalnim životom – otvorila je svoju napaćenu dušu Radmila o paklu koji je preživjela i koji i danas živi sa Sejom Kalačom.' - objavio je Express.

U članku se isticalo i kako je Sejo Kalač zahvaljujući braku s Radmilom uspio dobiti hrvatsku domovnicu i putovnicu jer je ona rođena u Zagrebu. Tada je objavljeno i sljedeće: 'Čudi me samo kako se njegova braća ne pozabave malo s njim. On treba pod hitno na liječenje. Baš sam čitala kako se ne kupa po mjesec jer je non stop pijan. Baš tada sam razmislila i shvatila da dok je bio kod nas u stanu ovih mjesec dana ja ga nisam vidjela niti jednom da se okupao' – tvrdila je tada Radmila Kalač. Netom je na Općinskom sudu u Novom Zagrebu sudac Branko Holzer odlučivao u jednostavnom postupku stečaja nad njenom imovinom. Tako je 28. ožujka ove godine istodobno otvario i zatvorio jednostavni postupak stečaja nad imovinom Radmile Kalač.

Samim tim bivša supruga Seje Kalača oslobođena  je dugova i preostalih obveza u odnosu na brojne vjerovnike. Među njezinim vjerovnicima kao izdavatelj bio je Općinski građanski sud u Zagrebu i to zbog ovrhe Vodoopskrbe i odvodnje, zbog dugova iz prosinca 2022. godine. Radilo se o glavnici od 149,67eura, kamati od 47,15 eura i trošku od 77,98 eura. Drugi na popisu ovrhovoditelja je Croatia osiguranje zbog ovrhe zaprimljena u listopadu 2024. godine. Tu je glavnica bila 111,48 eura, kamate od 29,86 eura i trošak od 59,06 eura. Radmila Kalač dugovala je i za HRT pristojbu. Tu je iznos glavnice bio 84,96 eura, kamate su iznosile 17,09 eura, a trošak 71,60 eura. No, majka dvoje djece nekadašnje estradne zvijezde imala je još silnih ovrha i to prema Zagrebačkom holdingu, nije plaćala ni stambene pričuve pa se dug po toj osnovi popeo na 650,16 eura, kamate su iznosile 313,11 eura, a trošak je bio 271,75 eura.

Imala je i još dvije ovrhe prema HRT-u i to iz 2022. godine, ali i drugim komunalnim tvrtkama. Iz Obrazloženja je vidljivo kako je Financijska agencija RH tom sudu podnijela prijedlog za provedbu jednostavnog postupka stečaja nad njenom imovinom. Radmila Kalač se oglušila na poziv FINE te nije dostavila očitovanje niti popis imovine, 'zbog čega se temeljem čl. 79.c st. 2. ZSP smatra da je suglasan da se može provesti jednostavni postupak stečaja potrošača nad njegovom imovinom.' Daljni je slijed njenog osobnog bankrota vidljiv iz sadržaja dokumenta. Citiramo: 'Sud je nakon provedenog prethodnog ispitivanja prijedloga temeljem čl. 79.f st. 1. ZSP objavio oglas na mrežnoj stranici e-oglasna ploča sudova kojim su pozvani vjerovnici u roku od 45 dana osporiti popis imovine odnosno obavijestiti sud o imovini potrošača koja bi se mogla unovčiti te o tome dostaviti dokaze.

Tijekom roka iz oglasa, a niti po proteku roka, nisu od strane vjerovnika zaprimljene obavijesti o imovini potrošača niti je popis imovine osporen. Sud je nadalje, po službenoj dužnosti, u skladu sa odredbama čl. 79.d st. 5. i 79.f st. 2. ZSP putem FINE pribavio slijedeće podatke iz Očevidnika redoslijeda osnova za plaćanje te podatke o imovini potrošača: - podatke o dohocima i primicima potrošača za protekle 3 godine iz Evidencije dohodaka i primitaka Porezne uprave (EDIP); - podatke FINE iz Očevidnika redoslijeda osnova za plaćanje, jedinstvenog registra računa, potvrdu o insolventnosti (blokadi) te o upisanim založnim pravima; - podatke Ministarstva unutarnjih poslova o vozilima; - podatke Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo (HACZ/CCAA) o zrakoplovima; - podatke Visokog trgovačkog suda (VTS) o poslovnim udjelima u trg. društvima - podatke Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) o vrijednosnim papirima i obračunatim dividendama; - podatke Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture (MPPI) o plovilima.

Pribavljeni su i podaci iz Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra o nekretninama potrošača radi utvrđivanja vlasništva i raspolaganja unazad 3 godine, pri čemu nisu utvrđene okolnosti koje bi ukazivale na nepoštenje potrošača, a eventualne nekretnine trenutno u vlasništvu ne mogu biti predmetom unovčavanja u ovom postupku u smislu čl. 79.i st. 10. ZSP. Prema pribavljenim podacima o imovini proizlazi da potrošač nema primanja niti druge imovine koja bi mogla biti predmetom unovčavanja čime je ispunjen uvjet iz čl. 79.g st. 1. ZSP za donošenje rješenja o otvaranju i zaključenju postupka. Odjavljena vozila navedena u podacima MUP-a (OPEL ASTRA 1.6, Godina proizvodnje 1996., Datum odjave 11.03.2008.) sud temeljem čl. 79.f st. 3. ZSP nije cijenio kao imovinu koja ima tržišnu vrijednost jer njihova starost i činjenica da su odjavljena ukazuju na to.

Naime, odjavljena vozila potrošač očito nije dalje otuđio niti registrirao i stavio u daljnju uporabu što jasno ukazuje na njihovo stanje, mogućnost uporabe i uopće upitno postojanje, a time i njihovu vrijednost i neekonomičnost unovčavanja. Osim toga niti potrošač niti sudionici ne ukazuju na postojanje konkretnog vozila kao unovčive imovine pa sud ne nalazi osnova pripisati bilo kojem od odjavljenih vozila ikakvu vrijednost. U pogledu osnova za plaćanje i tražbina vjerovnika (ovrhovoditelja), sud je uvidom u Očevidnik sud utvrdio da potrošač ima u smislu čl. 79.a st. 2. ZSP evidentirane neizvršene osnove za plaćanje opisane pod toč. III/ 1.) do 9.) izreke ovog rješenja sa ukupnim iznosom glavnice od 1.278,60 EUR. Nadalje, potrošač također ima u smislu čl. 79.a st. 3. ZSP brisane neizvršene osnove za plaćanje sa ukupnim iznosom glavnice od 4.262,11 EUR.

Tako ukupna mjerodavna glavnica potraživanja po svim navedenim osnovama očito prelazi 20.000,00 kn / 2.654,46 EUR (1.278,60 + 4.262,11 EUR) zbog čega nisu ispunjeni uvjeti za otvaranje i provođenje postupka u odnosu na obje kategorije osnova u smislu čl. 79.a st. 3. ZSP, već samo na evidentirane osnove iz čl. 79.a st. 2. ZSP popisane u st. III/ izreke ovog rješenja. Konačno, ispunjen je i uvjet iz čl. 79.a st. 2. alineja 2. ZSP u pogledu trajanja razdoblja u kojem je potrošač imao jednu ili više evidentiranih neizvršenih osnova, budući da iz podataka o broju dana blokade jasno proizlazi da broj dana takvog razdoblja nadmašuje minimalno propisano razdoblje od 3 godine. Postupak je valjalo provesti i za potraživanja FINE po osnovi nenaplaćenih naknada za provedbu pojedinih osnova kako su navedene pod toč. III 10. izreke ovog rješenja budući da se također radi o tražbinama upisanima u Očevidnik za koje je potrošač blokiran odnosno u obvezi.

Slijedom svega iznesenoga, kako su u ovom slučaju ispunjene sve zakonske pretpostavke za otvaranje jednostavnog postupka stečaja nad imovinom potrošača, te kako vrijednost imovine potrošača koja bi se mogla unovčiti kao stečajna masa nije veća od 10.000,00 kn / 1.327,23 EUR, postoje uvjeti iz odredbe čl. 79.g st. 1. ZSP-a za otvaranje i istovremeno zaključenje jednostavnog stečajnog postupka nad imovinom potrošača, zbog čega je riješeno kao u st. I/ i II/ izreke ovog rješenja. Sud je je ujedno temeljem čl. 79.g st. 4. ZSP pod st. III/ izreke ovog rješenja oslobodio potrošača od preostalih obveza u odnosu na gore navedene osnove za plaćanje i njihove vjerovnike (ovrhovoditelje), i to prema stanju tih obveza sa svim sporednim potraživanjima kako su upisana u Očevidnik.' - piše u dokumentu s potpisom suca Branka Holzera.

Na to je rješenje moguće izjaviti žalbu u roku 15 dana. Inače, Radmila Kalač živi u vlastitom stanu u stambenoj zgradi u Novom Zagrebu površine nešto veće od 45 m2. Od 1997. do 2000. imala je i vlastiti obrt koji se zvao kao njena i Sejina kći, odnosno Šeila, a taj se obrt među ostalim, bavio i djelatnošću kockanja i klađenja, odnosno prodaje loto listića i sportske prognoze. Tako se i ta Zagrepčanka koju život nije mazio pridružila našoj list BANKROT

Pročitaj!