Hrvatsku javnost iznenadila je smrt jedne od najbogatijih Hrvatica koja je preminula u 61. godini. Pokojnica Maja Tedeschi rođena je u svibnju 1964., a diplomirala je 1989. na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Iza nje je u velikoj tuzi ostao njen muž, gazda Atlantic grupe i hrvatski milijunaš svjetskog kalibra. Za Majom tuguje i njena punica, 82-godišnja umirovljena sutkinja Đurđa Tedeschi, dama poznata kao ikona ekscentričnog odijevanja. Maju će na vječni počinak ispratiti i sin Emil koji je oženio 17 godinu stariju milijarderku Niku Perenčević, ranije Cizel a sada Tedeschi. Ona je u brak svom mužu donijela i tri kćeri iz prvog braka sa zagrepčaninom Sinišom Cizelom prije nego što je rodila zasad jedinog nasljednika carstva Tedeschija, sina Emila. Par se vjenčao 2019. kad su njemu bile 23 a njoj 40 godina. Kada bi Hrvatska imala Hollywood dinastija Tedeschi zacijelo bi već odavno dobila neku svoju televenovelu. U takvoj uprizorbi zacijelo bi pažnju gledatelja dodatno privukla činjenica da je snaha pokojne Maje Tedeschi ujedno kći najbogatijeg Zagrepčana koji svoje nepregledno bogatstvo duguje pripadnosti klanu Vladimira Putina, odnosno mega poslovima u Rusiji koje je dobivao kao osoba od povjerenja gospodara Kremlja. Pokojna Maja Tedeschi zacijelo je, kao i njen sada neutješni suprug, bila osoba iznimno širokih svjetonazora jer je otvorena srca primila najprije ljubavni pa bračni izbor svoga sina, prigrlila unuka koji je stigao, ali i imala svoje decentno mjesto na javnoj sceni kraj svekrve koja već desetljećima plijeni pažnju javnosti gdjegod da se pojavi. Upućeni kažu kako je Maja dostojanstveno izdržala sve tegobe bolesti koju je prošla prije smrti ali, nažalost, živimo u vremenima u kojima čak ni najbolje klinike ponekad nemaju niti lijek niti tehnologije za produljenje nečijeg života. Odlaskom Maje Tedeschi zacijelo će ostati jedna praznina u smislu odlaska jedne decentne i elegantne dame koja se uvijek eksponirala s elegancijom i smislom za mjeru, upravo po standardima nordijskog dizajna koji ju je oduševljavao i kojeg je dovela u hrvatsku metropolu. S ovog svijeta otišla je milijunašica koja se nije hvalila palačom na zagrebačkom Gornjem Gradu, nije se za slike na društvenim mrežama snimala na hrvatskom Pelegrinu gdje je njen muž od drugog supruga Trumpove prve supruge kupio luksuznu rezidenciju s uvalom i lovištem i gdje su ljetovali. Slijede detalji.....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Živimo u vrijeme vulgarnosti novopečenih bogataša koji svoj javni nastup i imidž često grade na bahatom pokazivanju materijalnog statusa i dubine novčanika tako što poziraju u svojim luksuznim dvorima, penthousima, vilama za odmor ili pak se snimaju na skupim svjetskim destinacijama. Tako još više stvaraju tjeskobe i produbljuju osjećaj nemoći onima koji nisu uspjeli zaraditi dovoljno novaca niti za osnovnu egzistenciju a kamoli za neki viši životni standard. Sve suprotno od toga bila je netom preminula zagrebačka arhitektica Maja Tedeschi. Nije koristila društvene mreže kako bi svojim pratiteljima i ostatku svijeta poručila kako ima toliko love da može letjeti privatnim zrakoplovima, da živi u najluksuzniji palači u Zagrebu koju je sama uredila, da ljetuje na rajskom mjestu, uvali Parja na Hvaru koji je njen muž kupio od drugog supruga prve supruge aktualnog američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Maja Tedeschi mogla je po dubini svog novčanika ljetovati ili zimovati bilo gdje, putovati bilo kamo, ali nije imala potrebu to razglasiti na sva zvona niti slike s tih putovanja dijeliti sa znanima i neznanima putem društvenih mreža. Zato je ona po svom stilu više pripadala nekoj klasi 'OLD  MONEY' bogataša neko novopečenim elitašima postkomunističkog bloka. Zato je i njen stil odijevanja bio decentan i urban te nije, poput bahatih milijunašica iz Rusije i Ukrajine, čiji stil u nekad kolonijalnim silama poput Velike Britanije preziru, robovala trendi krpicama s potpisom Versace ili Gucci već je preferirala stil profinjenih urbanih kreatora. U svom poslu, arhitekturi, obožavala je nordijski stil što se vidi i u uređenju njenog showrooma u zagrebačkoj Gundulićevoj ulici - Nord Klassik.

U Zagrebu je osnovala i radila u arhitektonskom Studiju 180. Što je profesionalno napravila moguće je pogledati na web stranici tog studija. Tako je s javnošću podijelila svoj profesionalni rad koji se dijelom ispreplitao s njenim privatnim prostorima. Primjerice, među njenim referentnim radovima je palača Sabljić-Kugli u zagrebačkoj gornjogradskoj ulici -  Visokoj, koju je osobno uredila. Finalne rezultate uređenja i dogradnje tog spomenika kulture možete vidjeti OVDJE. Na taj je način javnost mogla steći uvid u luksuzni ali otmjeni dom, stil u kojem je pokojna Maja Tedeschi spajala ljubav prema otmjenom, nordijskom dizajnu ali i modernoj umjetnosti. Vijest o njenoj smrti prvi je priopćio Radio Yammat, medij koji se vlasnički ali i produkcijski dovodi u vezu s njenim mužem, sada udovcem Emilom Tedeschijem. Ne čudi da je na web stranici Studia 180 među referentnim radovima i modernistički ali nordijski uređen Studio Yammat FM-a.

Od ostalih referentnih projekata koji su nadživjeli svoju arhitekticu je i poslovni kompleks Argete koja je sastavni dio carstva Atlantic Grupe. Tu je i hotel Bellevue na Plitvicama, Boutique hotel Brig na splitskim Bačvicama, Vila Elam u Maslinici na Šolti, Nord Klassik Showroom u Gundulićevoj, odnosno dućan s namještajem i tehničkom opremom, te dućani Farmacije koje je projektirala. Maju Tedeschi pripadnice ljepšeg spola koje prate modne trendove pamtit će po njenom specifičnom stilu, spoju pročišćenog dizajna s ponekim ekscentrik detaljem, tipa strganim rubom ili dijelom odjeće, pamtit će ju kao osobu koja se elegantno ukazivala na sarajevskom Crvenom tepihu tijekom tamošnjeg međunarodnog filmskog festivala, pamtit će ju kao osobu koja je imala prigodu odletjeti VIP letom na večeru u Kopenhagen u Nomu kad je chef tog restorana Rene Redžepi postavljao nove standarde nove nordijske 'cuisine'.

No, pamtit će ju kao osobu koja nije iza hashtaga na društvenim mrežama ispisivala delicije koje je prinijela na svoje nepce, niti je ispisivala mondene destinacije zajedno s izlizanim trendy porukama novopečenih hedonistika. Pokojna Maja Tedeschi zacijelo je život konzumirala na najvišim mogućim standardima, okružena najfinijim pokućstvom, štukaturama, umjetničkim djelima, spavala je na najfinijim satenskim, damastnim ili svilenim posteljinama, hodala po grijanim podnim oblogama najviše kvalitete, promatrala najskuplju i najbolje dizajniranu rasvjetu, taktilno uživala u najfinijim dekorativnim i odjevnim tkaninama. Ali nije imala potrebu na sav glas svima predočavati kako je supruga jednog od najbogatijih Hrvata koji je morao, kao i svaki drugi hrvatski tajkun, obaviti razne poslovne transakcije na rubu zakona, ili peko ruba, kako bi osigurao obiteljskoj dinastiji progres koji je započeo njegov otac, slavni  pokojni kartaš i poduzetnik Svetozar Emil Tedeschi.

Maja Tedeschi bila je eleganto lice svijeta kojima mnogi teže ali nikad ne uspiju doći niti do predvorja istog. Maja Tedeschi zacijelo je svih godina bila svom prebogatom suprugu podrška da dođe do poslovne točke na kojoj se sada nalazi. Pritom je morala imati integritet da održi korak s modnim dahom i ljestvicom koju je visoko zadala njezina, sada 82-godišnja svekrva Đurđa Tedeschi, kraljica ekscentričnog stila u Hrvatskoj. Tu je i Emilova sestra, atraktivna, u fit formi i nedodirljiva poslovna žena Lada Tedeschi Fiorio koja je svom mužu Talijanu rodila dvoje djece, blizance, sina i kćer. Tu je i novopečena članica dinastije Tedeschi čije obiteljsko bogatstvo premašuje čak i ono obitelji u koju je stigla drugom udajom. Naime, 17 godina starija od svog muža Emila Tedeschija juniora, Nika Perenčević ex Cizel, kći je Mihajla Perenčevića, Zagrepčanina koji se ekstremno obogatio u Rusiji kao pripadnik kruga od povjerenja Vladimira Putina. Nika Perenčević kći je Sonje Perenčević koja živi u vili na Beverly Hillsu i koja je preuzela tamošnji kultni restoran Dan Tana, omiljeni lokal brojnih zvijezda Hollywooda koji je svojedobno posjećivala Paris Hilton.

Za svog života Maja Tedeschi morala je spojiti privatnost i posao, svoje strasti za skladom i filozofijom minimalističkog nordijskog, skandinavskog dizajna koji zagovara čiste linije i odsustvo svega suvišnog s viškovima novaca na računima koji, sami po sebi, tjeraju vlasnika na prekomjernu potrošnju. Morala je obuzdati nalog za kolekcioniranjem materijalnog koji joj je bio više nego dostižan i staviti ga u balans s potrebom da se u svemu uspostavi neka ljudska mjera na način na koji to postiže elita u skandinavskim zemljama. Zato je Maja Tedeschi ranim odlaskom s ovog svijeta ostavila prazninu koju će teško popuniti neka druga hrvatska bogatašica. Maja Tedeschi je bila osoba kojoj su bili dostupni milijuni koje je mogla investirati ali i rasipati. Ona se odlučila na pametne investicije i odmjereni dizajn a ne na rastrošno prikazivanje bogatstva. Zato nikada nismo vidjeli niti jednu njezinu objavu u kojoj se razmeće statusnim simbolima. Na kraju ne zaboravimo kako je ljetovala u uvali Parja na rtu Pelegrinu na Hvaru.

Na tom čarobnom mjestu na Jadranu njen je suprug preuzeo raznim transakcijama tvrtku koja je bila uknjižena na vilu Florianu, cijelu uvalu Parja ali i pripadajuće lovište na rtu Pelegrin. Prethodni kupac bio je talijanski magnat Riccardo Mazzucchelli koji je znan i kao drugi muž Ivane Trump. Za neupućene radi se o prvoj supruzi Donalda Trumpa koja mu je rodila dva sina i kćer Ivanku. Preminula je sredinom 2022. godine. Ivana Trump je u Hrvatsku došla zahvaljujući Vladimiru Kraljeviću, svom osobnom prijatelju koji je ujedno i blizak s aktualnim američkim predsjednikom. Upoznali su se u vrijeme kad je Kraljević živio u New Yorku i bio šef sale u Russian Room, popularnom caffeu s čajevima u to neko doba. O tome kako je Emil Tedeschi i kakvim transakcijama preuzeo taj rajski dio Hvara možete više saznati OVDJE. Inače, još prije 13 godina taj kompleks Tedeschijevih na Hvaru rentao se za 15.000 $ na tjedan. Maja Tedeschi imala je za života privilegij da se može posvetiti svom poslu, arhitekturi, bez kompromisa.

Naime, njen muž zaradio je silne milijune, različitim transakcijama kao i svaki hrvatski tajkun iz 90-ih godina prošlog stoljeća, kombinirajući poslovanje preko offshore oaza i poreznih rajeva. O nekim i suspektnim aspektima tih poslovanja možete saznati OVDJE I OVDJE. No, pokojna Maja Tedeschi bila je pošteđena svih tih poslovnih makinacija iliti poslovanja na realni način u kojem je sudjelovala i njezina šogorica Lada Tedeschi Fiorio, pa se mogla posvetiti izgradnji stila kako u uređenju vlastite palače, tako i stila odijevanja i života. Očito je ostavila veliki trag jer od trenutka objave članka o njenoj smrti ne prestaje interes čitatelja za naše stare članke o njoj. Mnogi su s pažnjom posegnuli za našom foto pričom kad smo ju snimili s maskom dok je šetala s Emilom Tedeschijem Gundulićevom ulicom u Zagrebu. Interes za njen život je danas veći nego ikad. Google analitika je alat koji omogućava uvid u to što posjetitelji čitaju u realnom vremenu.

Od trenutka objave vijesti o njenoj smrti na našem portalu posjetitelji iz svih krajeva Jugoslavije ali ostatka svijeta gdje žive ljudi s ovih prostora s iznimnom posjećenošću pristupaju našim brojnim člancima o pripadnicima dinastije Tedeschi, kako svekrvi pokojnice Đurđi Tedeschi, tako i njenoj šogorici Ladi Tedeschi Fiorio,  njenom sinu Emilu Tedeschiju jr., snahi Niki Perenčević Tedeschi, o puncu sina pokojnice, Mihajlu Perenčeviću koji je sa svojim ortakom Krešimirom Filipovićem zakupio Putinov carski posjed na obali Crnog mora, o kojem je prvi progovorio pokojni Aleksej Navaljni, ruski oporbenjak za kojeg su netom štovatelji, na Trgu bana Jelačića, ostavili sliku sa svijećama i lampionima kao spomen na dan kad nije izašao iz ruskog kazamata jer je digao svoj glas protiv gospodara Kremlja. (Više o zakupu dvorca možete saznati OVDJE.) No, to je ta ljudska psihologija da za nekim pokažu interes veći u trenutku smrti nego za njegova života.

Očito vijest o smrti Maje Tedeschi ima i dublje značenje za mnoge, ona je podsjetnik na našu vlastitu smrtnost, da za života na zemlji možemo doseći visine statusa i bogatstva, rijetke i ekskluzivne stilove života, pristup najvišim životnim standardima, ali da smo nemoćni kad nam smrt zakuca na vrata unatoč svim dosezima moderne medicine i sofisticiranih tehnika izlječenja. Smrću Maje Tedeschi ostaje sjećanje mnogima na jednu damu koja nije robovala trendovima, ikonu nordijskog duha na ovim prostorima,  koja se nije morala prilagođavati drugima, već koja je gradila svoj put selektivnosti i elegancije, koja je uspjela biti gospodarica novca a ne ropkinja milijuna koji su se raznim transakcijama njenog muža, slile na račune proteklih desetljeća. Maja Tedeschi u tom i takvom smislu može biti ponosna na ono što je stvorila.

Dakle nije bila samo pasivna konzumentica imperija Tedeschi već osoba koja je stvorila svoj mikro i makro kozmos, beskompromisno kako je htjela iako ju je smrt prerano zaustavila da u tom vrlom svijetu ostvari dugi kontinuitet. Uz ovaj članak objavljujemo njenu sliku s LinkedIna. Na njoj se vidi lijepo i njegovano lice Maje Tedeschi ali na istom dominira tuga. Sada kada znamo smrtni ishod možemo naslutiti da je tuga na njenom licu zapravo potekla od spoznaje da joj se bliži čas kad se mora rastati od voljenih i svijeta koji je stvorila i koji je voljela. Spoznaja odlaska i, možda, pitanje tako imanentno svakom čovjeku kad se treba oprostiti od svijeta koji mu je poznat. Kamo odlazimo i kad se susrećemo s onima koje iza sebe ostavljamo? Jesmo li poduzeli sve da ovaj podareni život na Zemlji lišimo svega nebitnog i suvišnog, sveg kiča, svake nepotrebne dimenzije, svake suvišne prepreke, jesmo li se pripremili za svemir nepoznatog kamo odlazimo i kamo ćemo dospjeti kad odemo..... Ranije članke o pripadnicima dinastije Tedeschi možete pročitati OVDJE.