Od trenutka uhićenja donedavnog ministra zdravstva Vilija Beroša i srpsko-hrvatskog poduzetnika Saše Pozdera javnost je preko medija obasuta i porukama koje su preko whatsapp grupe razmjenjivali tajkun iz 90-ih godina Hrvoje Petrač, njegovi sinovi Nikola i Novica te Saša Pozder. Tako je objavljeno kako je Petrač javio Pozderu da Beroš diže proračun na 7 milijardi eura, te da mu Pozder odgovara: '10 posto je dosta za nas'. Iscurilo je i kako su Petrač i Pozder u porukama nazivali ekspresno smijenjenog ministra Beroša. Nazivali su ga 'mali'. Dok se javnost još jednom zabavlja kriptiranim tajno snimljenim porukama dotle je osoba koju europski istražitelji tretiraju kao vođu tog krim klana - Hrvoje Petrač skupa sa svojim sinovima nedostupan hrvatskom pravosuđu. Umjesto njih oglašava se njihov odvjetnik Fran Olujić koji je inače i kumski povezan s Novicom Petračem koji mu je bio kum na vjenčanju s Monikom Kravić ex Mamić, bivšom snahom odbjeglog Zdravka Mamića i majkom njegova dva unuka. Dok se u Hrvatskoj raspravlja tko ima nadležnost u ovom predmetu, Uskok koji je dao uhititi Beroša i Pozdera a kojem u predmetu nedostaje dio kojeg imaju istražitelji EPPO-a, i to upravo dio u kojem su involvirani Petrači s Pozderom, vlasnikom tvrtke Medical Innovation Solutions koja je od prosinca 2021. poslovala u Petračevoj zgradi tik do sjedišta HDZ-a u Zagrebu, donosimo priču o tome što je ključni, tzv. core biznis Hrvoja Petrača proteklo desetljeće. Odnosno o tvrtci preko koje kao krupni diler trguje vojnom opremom i oružjem. Slijede detalji....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Pogledamo li LinkedIn profil diplomiranog ekonomista Hrvoja Petrača vidjet ćemo kako je tamo sam istaknuo da je savjetnik Stratena. Iako se zadnjih godina u medijima tog kontroverznog tajkuna dovodi u svezu s njegovom istoimenom vinarijom smještenom u Čretu nadomak njegovog rodnog Hršak Brega u Hrvatskom Zagorju, činjenica je da Petrač sam ističe kako je povezan s tom tvrkom koja se bavi trgovinom oružjem i vojnom opremom. Podsjetimo, za Petračem se traga, a neki postavljaju pitanja kako je moguće da je napustio Hrvatsku neposredno prije nego što su uhićeni njegovi ortaci. Objavljeno je kako su europski istražitelji na aferu, u kojoj se tereti smijenjenog ministra zdravstva Vilija Beroša, Hrvoja Petrača i sinove, srpskog dilera medicinske opreme Sašu Pozdera, direktora Klinike za dječje bolesti u Zagrebu Gorana Roića i druge osobe, nabasali pretražujući mobilni uređaj Nikole Petrača, koji mu je oduzet u sklopu istrage sumnji u subvencijsku prevaru bivšeg ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića.

Petračevi sinovi su također uključeni u obiteljski biznis s Petrač vinarijom a s istom je povezan i bliski Petračev suradnik Nenad Surla zv. Zof koji na društvenim mrežama ističe tu povezanost a o istome svjedoče i brojne medijske objave. Stoga ne čudi da je taj pouzdanik Hrvoja Petrača i aktualni direktor Stratena, tvrtke koju Hrvoje Petrač navodi na svom LinkedIn profilu. Pogledali smo povijest te tvrtke. Tu je tvrtku osnovao Zdravko Pavelić i isprva je sjedište imala u Bjelovaru. Pavelić je inače  umirovljeni brigadir OSRH, danas je poduzetnik i predsjednik Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije (HKKOI). Na njegovom LinkedIn profilu piše kako je prokurist u tvrtci 2 Z Koncept d.o.o. Zagreb te da radi na Vojnotehničkom fakultetu u Zagrebu. No vratimo se Stratenu. Tu je tvrtku od Pavelića preuzela Petračeva suradnica Kata Ilišević iz Zagreba. Odmah po preuzimanju, u rujnu 2016. godine,  promijenjen je i kontaktni e-mail pa je isti iza znaka @ imao domenu petrac.hr. Promijenjeno je i sjedište pa je tako nova poslovna adresa bio Trg žrtava fašizma 2 u Zagrebu, dakle zgrada Petračevih i njihovih tvrtki a koja se nalazi tik do sjedišta vladajuće stranke.

Petračev suradnik Nenad Surla postao je direktor polovicom 2022. godine. Surla inače, kao što smo već naveli, na svim svojim profilima, kako poslovnim tako i onim na društvenim mrežama, navodi Petrač vinariju. Surla se na Sudregu navodi kao osnivač i direktor Stratena. Zanimljivo je kako se službeno, iza imena te tvrtke, navodi da je to 'društvo s ograničenom odgovornošću za trgovinu, usluge i savjetovanje o obnovljivim izvorima energije'. No, kliknete li na mail koji je naveden na sudregu kao kontaktni za Straten vidjet ćete kako je to isti mail koji se nalazi na stranici Stratentech.com. Tamo smo pronašli sadržaj na engleskom jeziku a koji opisuje čime se tvrtka bavi. Citiramo: 'STRATEN Technologies Ltd je poduzeće u privatnom vlasništvu koje je osnovala grupa stručnjaka u srpnju 2012. STRATEN Technologies je tvrtka fokusirana na obrambenu industriju i vojnu opremu. Svakodnevno radimo s proizvođačima i kupcima diljem svijeta. Razvili smo tehnologije koje su nenadmašne za udobnost, zaštitu i funkcionalnost. Prihvaćamo izazove i stvaramo rješenja. 

Desetljećima nadilazimo očekivanja kupaca isporučujući provjerena rješenja iznova i iznova. Za nas ne postoji standardna izvedba. STRATEN Technologies svakom kupcu pristupa kao jedinstvenom entitetu s vlastitim specifičnim potrebama od tehnologije proizvoda, opskrbnog lanca, procesa i povjerljivosti.... Rješenjem Ministarstva gospodarstva RH Kl. UP/I-331-01/12-01/25; Ur.br.526-04-01-01-02/1-12-6 od 26.07.2012. STRATEN Technologies dopušta opskrbu i promet Kontrolirane robe'. Navedeni su i kontaktni podaci iz kojih se vidi sjedište društva na gore opisanoj adresi te fiksni telefonski brojevi u Zagrebu. Navest ćemo i proizvode koje nude tržištu. Tako nude: plastično prazno streljivo 5,56x45 mm, neprobojne prsluke, ručne granate, minobacače, patrone za neutralizaciju 38 mm, patrone za neutralizaciju 38 mm, šok nesmrtonosno streljivo s gumenim mecima dimni jastučići za testne mine, dimne posude, boce sa raspršivačem,  akms jurišne puške, spremnike za ak-47,  municiju srednjeg i velikog kalibra, streljivo...

Na stranici armyguide.com, dakle vojnom vodiču, navedena je ta tvrtka i jasna je poveznica Stratena i Hrvoja Petrača. Tamo piše da je on  predsjednik Stratena, naveden je njegov osobni mail ali i njegov mobilni broj. Tako se lako može zaključiti da je Petračev pouzdanik Nenad Surla zapravo formalni vlasnik i direktor Stratena. Inače, Surla je bio prodajni zastupnik Francka ranije. To ne čudi jer je Petrač inače orijentiran osim na vinarstvo i na ugostiteljstvo a odavno ima i biznis s kavom kao zastupnik Lavazze. Tako je poznato da je ranije imao bliskog suradnika Olivera Tošića a koji je skupa s njegovom bivšom suprugom Alicom Petrač bio zastupnik tvrtke Gala-plus koju je inicijalno osnovao Franck. U toj su tvrtci direktori osim Alice i Tošića koji je preminuo 10. prosinca 2015. u dobi od 43 godine bili i Nikola Petrač, a poslije Tošićeve smrti Zagrepčanin Zoran Ivanić. Gala-plus je izbrisana iz registra u ožujku 2019. no danas je aktivna tvrtka Petračevih gala-plus nekretnine. U svakom slučaju u danima koje slijede postat će jasno hoće li Petračevi biti dostupni hrvatskom pravosuđu.

Odvjetnik Fran Olujić najavio je kako će Petračev sin doći već u ponedjeljak a Hrvoja Petrač je pak kratko za medije izjavio kako je optužnica protiv njega suluda te da je sve doznao iz medija. Na kraju spomenimo kako se na adresi Trg žrtava fašizma 2 u Zagrebu, odnosno zgradi Petračevih nalazi još čitava lepeza zanimljivih tvrtki. Primjerice, tu je sjedište tvrtke Kupotrade čiji je vlasnik Nikola Petrač a direktorica ista kao i bivša direktorica Stratena, odnosno Kata Ilišević. Kata je osnovala i tvrtku Isakon u kojoj je sad direktor i vlasnik Tomislav Sučić. No, na adresi Petračevih posluje i tvrtka S-profit Technology. U toj su tvrtci sadašnji vlasnici Igor Terekhov i Tihomir Drenški. Drenški je povezan i s tvrtkama Tekstilstroj iz Zagreba gdje je član NO-a a bio je i u tvrtkama M.A.X. Mobile 7 te Tihela. Zanimljivo je kako je u tvrtci S-profit Technology ranija suvlasnica uz Igora Terekhova bila snaha Hrvoja Petrača, Iris Petrač, ranije Bajlo, a koja se inače u javnosti promovira kao uvoznica skupih krema sa zlatnim česticama za njegu kože.

Zanimljivo je i kako je Terekhov ranije imao adresu u Krapinskim Toplicama a sada na zagrebačkom Pantovčaku te da se ta osoba zove isto kao gradonačelnik ukrajinskog Harkiva. No, nemamo potvrdu da se radi o istoj osobi. Tako je ispalo da u zgradi tik do HDZ-ove središnjice u hrvatskoj metropoli u zgradi Petračevih posluju brojne vrlo zanimljive tvrtke, dakle u rasponu od onih koje pokrivaju obični do sofisticirani vojni biznis Petračevih ali i tvrtka Saše Pozdera Medical Innovation Solutions a čije se suspektne aktivnosti povezane s korupcijom u samom vrhu hrvatskog zdravstva što se otrkivaju  javnosti kroz istragu istražitelja kako iz EU tako i Hrvatske. Više o Pozderu i njegovoj tvrtci možete saznati iz našeg ranijeg članka objavljenog pod naslovom: 'S ministrom Berošem uhićeni Saša Pozder uknjižio je pola sela kod Skradina, dio djedovine renta pod imenom vila Manda, a od prosinca 2021. poslovao u zgradi Petračevih'.

Što se pak tiče samog Hrvoja Petrača o njemu smo pisali ranije u članku pod naslovom: 'Hrvoje Petrač OSUĐEN jer je na VERBALNO obraćanje uzvratio FIZIČKIM napadom, sud njegovu obranu ocijenio neuvjerljivom jer nije postupao u nužnoj obrani'. O burnoj prošlosti kontroverzog tajkuna Hrvoja Petrača svjedoči naš još jedan raniji članak objavljen je pod naslovom: 'BOGOVI 90-IH OPET NA SUDU Vladimir Zagorec pokrenuo ovrhu nad nekretninom Hrvoja Petrača, još nisu razriješeni odnosi osuđenog HR generala i tajkuna unatoč presudama za otmicu sina i krađu dijamanata'. Zanimljivo je kako Zagorca u tom sporu s Petračem zastupa odvjetnica Ksenija Vržina koja je stekla listu poznatih klijenata u rasponu od pokojnog Milana Bandića, Zdravka Mamića, Marija Banožića do sina ministra Radovana Fuchsa - Rikarda Fuchsa. Vržina je zastupala i gazdaricu dnevno.hr, direktno.hr, 7dnevno Mariju Dekanić u izgubljenom sporu na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu o čemu više možete saznati iz ranijeg članka.