U rujnu prošle godine kad smo snimili pokop legendarnog zagrebačkog ugostitelja Slobodana Bobe Čimbura, pokojnog gazde restorana Baltazar, vidjeli smo i Stipu Mesića u društvu njegove unuke i prijatelja. Bivši predsjednik Hrvatske tada je bio u top formi, izgledao je kao da je vrijeme stalo za njega ili kao da je posegnuo za nekim eliksirom koji mu daje vitalitet i snaži organizam. Mesić je na Čimburovom pokopu bio u prvim redovima što ne čudi jer je kaptolski Baltazar bio njegov omiljeni restoran i dok je bio u oporbi i dok je bio vladajući. Mesić je bio jedan od 'žešćih' ljubitelja Čimburovog roštilja i drugih delicija pa ne čudi da je i gazdinog brata progurao u hrvatsku diplomaciju.
Naime, u Mesićevom mandatu Željko Čimbur imenovan je 4. studenog 2003. za veleposlanika u Maleziji sa sjedište u Kuala Lumpuru. Potom je Mesić Bobinog brata imenovao i za veleposlanika Hrvatske u Laoskoj Narodnoj Demokratskoj Republici ali i za veleposlanika RH za Vijetnamu, Bruneju Darassalam te Uniju Mijanma. Sve te zemlje brat Mesićevog omiljenog restorandžije obavljao je iz malezijske prijestolnice. Potom je Mesić Željka Čimbura imenovao 2009. za veleposlanika RH u Indoneziji sa sjedištem u Džakarti. No, iz prethodnog popisa smo vidjeli kako je Mesić bio izdašan te je brat gazde Baltazara iz Kuala Lumpura obnašao nizove funkcija i predstavljao RH u brojnim azijskim zemljama. Tako je bilo i kad je dobio veleposlaničku fotelju u Džakarti.
Od tamo je brat gazde Baltazara bio veleposlanik RH i za Filipine i Kraljevinu Tajland. Nije bivši dvostruki predsjednik RH bio galantan u imenovanju Željka Čimbura na silne diplomatske funkcije. Mesić nije zaboravio ni sve slasne trenutke koje je proveo u Baltazaru pa je gazdu tog, nekoć omiljenog restorana i Ive Sanadera, odlikovao i to ni manje ni više nego Spomenicom Domovinske zahvalnosti. Bila je to odluka koju je potpisao u zadnjoj godini svog drugog predsjedničkog mandata. O tome nam svjedoči službena objava iz Narodnih novina iz koje se vidi kako je Slobodana Čimbura odlikovao 20. siječnja 2010. godine. Njegovog pak brata, Mesićevog višestrukog diplomata, opozvao je s dužnosti veleposlanika u Indoneziji Mesićev nasljednik Ivo Josipović 2013. godine.
No, činjenica je da je brat gazde Baltazara bio čak 10 godina uhljebljeni diplomat, a iz Azije se u Zagreb vratio sa suprugom Malezijkom Lee Mee Lin. Na Čimburovom pokopu, kako smo uvodno naveli, Mesić je bio u društvu unuke Sare i pucao je od zdravlja i vitalnosti. No, Dnevnik.hr u listopadu ove godine objavio je kako je Mesiću pukla Ahilova tetiva dok je kosio travu pa je operiran te se nalazi na rehabilitaciji u Ivanićgradskom Naftalanu gdje se s njim slikao Dragan Primorac. Samo dva tjedna od nastanka te slike Stipe Mesić doživio je bolan rastanak od svoje voljene supruge Milke. Mediji su objavili kako je umrla Milka ali dosad nije bilo poznato gdje je točno ukopana. Istražili smo taj nepoznati ali vrlo važan detalj. Naime, svi znamo kako utjecajni, moćni ili bogati nastoje sebi osigurati što prestižnije vječno počivalište na Mirogoju. Naravno da su najcjenjenije znamenite mirogojske Arkade ispod kojih počivaju osobe koje su zadužile Hrvatsku ali i brojni bogataši.
Odmah iza Arkada najtraženije su velike grobnice tik do njih ili u neposrednoj blizini. Stipe Mesić uspio je osigurati svojoj voljenoj Milki ukop na top destinaciji. Naime, u neposrednoj blizini Glavnog ulaza na Mirogoj a prvi red do Arkada u veliku, velebnu grobnicu obitelji Zeitelberger ukopana je Milka Mesić. Tamo već počivaju članovi nekad bogate zagrebačke obitelji Zeitelberger, Lavoslav, Gjuro i Leopoldina. Zadnji ukop u tu veliku grobnicu bio je inače 1942. godine kad je ukopana Leopoldina i to u dobi od 90 godina. Prethodno su u istu grobnicu ukopani Lavoslav 1900 i Gjuro 1919. godine. Dakle, očito se pri izboru vječnog počivališta za svoju suprugu Milku Mesić bivši hrvatski predsjednik rukovodio ne samo pozicijom grobnice, impresivnom veličinom već i činjenicom da očito obitelj nema nasljednika koji bi se mogli pojaviti i raditi probleme zbog ukopa nesrodnog člana.
Poznato je kako postoji golema potražnja za ekskluzivne pozicije na Mirogoju ali zna se dogoditi da Gradska groblja nekom bogatom i moćnom prodaju grobno mjesto na top poziciji ali da se naknadno pojave nasljednici koji to osporavaju. U ovom slučaju vodilo se računa i o tako delikatnim stvarima pa se isto ne može zacijelo dogoditi. To upućuje na zaključak da je bivši hrvatski predsjednik dobio vitalne informacije o samom grobnom mjestu na toj vrhunskoj poziciji tik do Arkada prije nego što je na istom mjestu odlučio pokopati svoju voljenu bračnu družicu Milku. Inače, Milka Mesić tako počiva u grobnici u kojoj i najstariji zagrebački svratištar. Naime, svratištar je bio naziv za vlasnika restorana u doba Austro-Ugarske monarhije. Gjuro Zeitelberger je upisan u povijest zagrebačkog ugostiteljstva kao prvi registrirani svratištar.
Naime, on je na mjestu današnje Name u Ilici 4 otvorio svoje svratište u kojem je nudio ne samo vrhunska jela već i vina iz inozemstva o čemu je pisala i Ines Sabalić. Gjuro Zeitelberger ostao je tako trajno upisan u brojnim povijesnim zapisima. Tako nekako ispada da su Mesićev život kao i grobnica njegove Milke neizostavno obilježeni i restorandžijama. Dok je Mesić imao svoju sigurnu roštiljsku luku kod Slobodana Čimbura u Baltazaru kojeg je za zasluge i odlikovao Spomenicom Domovinske zahvalnosti tako je osigurao da i njegova bračna družica, bivša prva dama, počiva u grobnici prvog zagrebačkog svratištara Gjure Zeitelbergera i njegove obitelji. Svi oni koji još nisu naučili dovoljno lekcija o tome kako se u ovom rubnom dijelu EU koji tradicionalno živi s elementima 'predziđa kršćanstva' i Balkana uspinje, dolazi do vrha i opstaje, mogli bi ponešto naučiti od dvostrukog predsjednika RH.
Odnosno od Mesića koji je znao biti nemilosrdan prema političkim oponentima i protivnicima ali nikad prema ljudima koji su mu osiguravali vrhunsko iće i piće. Jer on zacijelo, nikad u svom bogatom životu nije došao do stanja o kojem se pjeva u pjesmi 'I tebe sam sit kafano, dabogda se zapalila....'. Kao ilustraciju toga kakav je Mesić prema oponentima navest ćemo i jedan ovogodišnji primjer. Naime, 21. travnja ove godine dogodila se zanimljiva situacija u Jasenovcu na obilježavanju 79. godišnjice proboja zatočenika logora. Obilježavanju je prisustvovao i bivši predsjednik Stjepan Mesić. Mesić je hodao u koloni kada mu je netko spomenuo da je iza njega premijer Andrej Plenković, a Mesić je odgovorio "je*e mi se" i nastavio dalje, objavio je Dnevnik.hr. Možda je ova dogodovština iz Jasenovca najbolji pokazatelj što Mesić misli o HDZ-u, njegovom predsjedniku i premijeru Andreju Plenkoviću.
Ali takvo što Mesić nikada ne bi rekao za nekog ugostitelja koji mu je obilježio život i kojeg je, možda, poput Čimbura odlikovao Spomenicom Domovinske zahvalnosti. To je Stipe Mesić (89), živuća legenda koji je uspio podići se iz kolica i uz pomoć štaka jučer krenuti gornjogradskom ulicom iza Sabora. Čovjek koji je za života uspio doseći političke vrhove ali i dati životne alate u ruke svojoj obitelji za imovinski progres koji je tim veći jer je neprimjećen i neidentificiran. O tome zorno svjedoči i naš ranije objavljeni članak pod naslovom: 'TAJNE S GOLJAKA Pokojnog slikara milijunaša Borisa Bućana HEP Elektra tužila zbog stana čije su vlasnice supruga i kći Stipe Mesića'. U podnaslovu tog članka istaknuto je: 'Trosobni stan u Zagrebu uknjižen je bio na Mesićeve kćeri Dunju i Sašu Mesić, potom je s Dunje darovno prepisan na Milku, s obzirom da je tužen Bućan koji je bio u vezi sa Sašom Mesić to znači da je on za života plaćao račune obitelji bivšeg predsjednika'.
Tako bi neki zlobnik na kraju svega mogao pomisliti kako je Mesić idealan lik za venecijanski karneval pod maskama. Naime, javnost ga percipira kao osoba koja se nije okoristila o položaj i moć, kao skromnog 'čovjeka iz naroda' no i ono malo što je procurilo zapravo daje dovoljno štofa da se pomisli kako ni bivši dvostruki predsjednik RH nije posve imun na materijalizaciju svoje pozicije, a to dokazuje i ovaj posthumni detalj, odnosno izbor vječnog počivališta njegove voljene Milke Mesić.