Otkako je počelo suđenje Zdravku Mamiću, njegovom bratu Zoranu, sinu Mario i ostalim po više optužnica za izvlačenje novca iz Dinama traju i raznorazne blokade imovine osumnjičenika. Više smo puta već pisali o blokadama koje su obuhvaćale sve članove uže obitelji Mamić. No, znakovito je kako nikada nije bilo sudske odluke kojim bi se blokirala imovina osumnjišenog Nikkyja Arthura Vuksana. Vidljivo je to i iz sudskog registra tvrtke Vuskan sinergija koja posluje u zagrebačkoj Preradovićevoj ulici. Tvrtku je polovicom 2015. osnovao Nikky Arthur Vuksan i u njoj je godinama bio jedini vlasnik i direktor. Krajem veljače ove godine vlasništvo je prenio na svoju suprugu Marinelu Vuksan, zagrebačku odvjetnicu koja se ranije prezivala Penava. Vuksanova supruga inače je osvanula u medijima kada se u listopadu 2017. po drugi put ženio Mario Mamić u zagrebačkom Westinu.
Tada su mediji objavili kako je zabljesnula u crvenoj mini haljini. Primjerice, net.hr objavio je naslov: 'MARINELA VUKSAN ODRADILA MAMIĆEVO VJENČANJE U SPEKTAKULARNOM MINJAKU: / U uskoj haljini pokazala duge noge'. Vlasništvo nad Vuksan sinergijom ujedno je jedina poslovna rola Vuksanove supruge. No, uz tu tvrtku ima još jedna zanimljivost. Naime, Vuksan je od 18. srpnja 2018. za direktora postavio Azera Berbera, sina Mersada Berbera, pokojnog slavnog sarajevskog slikara koji se s obitelji tijekom rata preselio u Zagreb. Znakovito je kako je Vuksan za direktora postavio osobu koja je u razodoblju petogodišnje provjere ponašanja potrošača. Naime, Azer Berber zbog dugova je podnio zahtjev za osobnim bankrotom tijekom kojeg je isplivalo kako nema prihoda te ga uzdražava mama. Službeno je nad njim na zagrebačkom sudu osobni bankrot započeo 17. prosinca 2020. godine.
O tome smo pisali u ranijim člancima. Tako smo u listopadu 2020. objavili članak pod naslovom: 'OKREĆE LI SE RENOMIRANI SLIKAR U GROBU: Sin Mersada Berbera ide u bankrot zbog dugova Karlovačkoj banci i Ministarstvu financija RH'. U podnaslovu smo naveli: 'Azer Berber živi na luksuznoj nozi ali očito troši više nego što zaradi'. U prosincu 2020. objavili smo članak naslovljen s: 'OD SUDA TRAŽIO I DOBIO BANKROT Berberov sin propao s Escobarom pa zatražio od RH i Karlovačke oprost 100% dugova'. Iz podnaslova vidljivo je sljedeće: 'Sudac prihvatio stečaj Azera Berbera jer živi s mamom, ženom, čeka bebu, zarađuje 4.000 kn'. U redovitim izvješćima koje Berberov stečajni povjerenik Josip Perić podnosi zagrebačkom sudu piše kako je ukupna imovina Azera Berbera 4.193,82 eura.
Inače, kada je otvoren osobni bankrot nad Azerom Berberom u sudskom dokumentu zapisano je sljedeće: 'Iz iskaza potrošača proizlazi da su njegovi financijski problemi počeli kada je zajedno sa još nekoliko osoba podigao kredit u svrhu pokretanja posla koji je uključivao plan otvaranja Coffee shop-a u Zagrebu. Međutim, s vremenom su se planovi izjalovili i nakon dosta velikog ulaganja posao je krenuo loše te su ostali bez većeg dijela utrošenih sredstava, a kredit je trebalo vratiti kojem je on bio jamac. Trenutno živi u stanu u vlasništvu majke zajedno sa suprugom a sada čekaju dijete. Mjesečno prima plaću oko 4.000,00 kn neto od čega na ovrhu ide oko 1.000,00 kn radi čega ima otvoren zaštićeni račun. Supruga je isto zaposlena. S obzirom da živi u majčinom stanu nema troškove najamnine no podmiruje ostale režije.
Iako trenutno nema drugih financijskih izvora niti imovine iz koje bi mogao podmiriti prilično veliki dug, ne isključuje mogućnost da to bude moguće u doglednoj budućnosti. Iz popisa imovine i obveza vidljivo je da potrošač prema vjerovnicima ima dugovanje u ukupnom iznosu glavnice od 890.449,57 kn (bez vjerovnika Republike Hrvatske). S obzirom na navedeno, činjenicu da potrošač ostvaruje primitke od plaće od koje se plijeni raspoloživi iznos za namirenje obveza, da živi u majčinu stanu sa trudnom suprugom, te da po pribavljenim podatcima mjerodavnih tijela i institucija nema druge imovine, evidentno je da je potrošač s obzirom na opterećena primanja i dospjele obveze nesposoban za plaćanje čime je ispunjen stečajni razlog u smislu odredbi čl. 5 Zakona o stečaju potrošača ..... Imovina potrošača koja bi ušla u stečajnu masu neznatne je vrijednosti, te nije dovoljna niti za namirenje troškova postupka.
Pritom valja dodati da plan ispunjenja obveza, kako ga je sudu predložio potrošač, doista sadržajno predstavlja prijedlog za otpis (oprost) dugova u iznosu od 100%....' - piše u rješenju suca Jure Pezelje. S obzirom da je Berberov sin direktor u Vuksanovoj tvrtki Vuksan sinergija od 18. srpnja 2018. to znači da u njoj kao direktor ima plaću od 4.000 kn. No, prema financijskim izvješćima Vuksan sinergija nije firma bez imovine niti je u blokadi pa se postavlja pitanje zašto direktor Berber kod Vuksana ima tako mizerna primanja od kojih ne može uzdržavati ni sebe ni obitelj pa je na teret mame Ade Berber, udovice Mersada Berbera? Možda odgovor leži u tome da je obiteljska praksa Berberovih sinova u Hrvatskoj obilježena stvaranjem golemih dugova koje ne mogu otplaćivati, životom na luksuznoj nozi i mogućim prikrivanjem prihoda. Naime, i drugi sin slavnog slikara također je spas od milijunskih dugova potražio u osobnom bankrotu.
O tome smo pisali u lipnju 2021. članku pod naslovom: 'PRITISNUT BROJNIM DUGOVIMA I drugi sin Mersada Berbera spas potražio u bankrotu iako živi na visokoj nozi u Zagrebu (Ensar Berber sudu je izjavio kako nema imovinu ni prihode te da ga uzdržava mama)'. Krajem rujna ove godine objavili smo još jedan članak na istu temu pod naslovom: 'ČUDO NEVIĐENO Kroz BANKROT sina Mersada Berbera koji živi na Pantovčaku i druži se sa šeicima isplivalo kako zarađuje 0 € i troši 0 € za elitni život između Zagreba, Dubaija, St. Moritza, Dubrovnika....'. U podnaslovu smo istaknuli: 'Ensar Berber osobno je 2019. podnio zahtjev za provedbu osobnog bankrota kako bi se kao i njegov brat Azer oslobodio dospjelih dugova, Azeru je to uspjelo a Ensar se susreo s privremenim poteškoćama'. Sad se ostavlja pitanje kako je Azer Berber uopće postao direktor kod nogometnog menadžera Vuksana s obzirom da je prethodno bio neuspješan u poslovima kojih se dotaknuo. O tome svjedoči sudski registar.
Azer je poslovao s bratom Ensarom preko propale tvrtke 'E i A' te preko tvrtke Escobar restorani. Znakovito je kako je prema Sudregu bio suvlasnik tvrtke Projekt Rojnići od 19. prosinca 2019 do 1. veljače 2021. godine. S obzirom da je u međuvremenu podnio zahtjev za osobni bankrot koji mu je i odobren 17. prosinca 2020. očito je Azer Berber morao transferirati vlasništvo u toj firmi. No, još je znakovitije da su prvi osnivači firme 3. svobnja 2019. Projekt Rojnići bili Vuksan sinergija i Neron Štetić. No, 19 prosinca 2019. umjesto Nerona Štetića kao vlasnik se ukazao Azer Berber koji je Štetića zamijenio na mjestu direktora. Azera Berbera na mjestu osnivača, suvlasnika te direktora naslijedio je zagrepčanin Ivan Grubišić i to 12. siječnja 2021. Moguće da taj transfer ima veze s osobnim bankrotom nad Berberom, odnosno njegovim nastojanjima da sudu dokaže kako nema imovinu i tako elegantno izbjegne obveze prema svojim vjerovnicima.
No, još je jedna vrlo zanimljiva činjenica vezana uz Projekt Rojnići, dakle tvrtku u kojoj su sada službeni vlasnici Vuksan sinergija i Ivan Grubišić. Naime, sve vrijeme od osnivanja do danas, neovisno o svim promjenama vlasničke struktur ta firma ima isti kontaktni mail, odnosno osobni mail bivšeg osnivača i direktora Nerona Štetića. Znakovito je kako taj isti mail službeno koristi i Vuksan sinergija čija je vlasnica, kao što smo naveli, od veljače umjesto Nikkyja Arthura Vuksana postala njegova supruga Marinela i gdje su direktori nogometni menadžer koji se netom nagodio s USKOK-om te Azer Berber. Neron Štetić je osoba o kojo se već pisalo u medijima. O njemu je za Poslovni dnevnik pisao novinar Saša Paparella. Citiramo: 'Kako se kasnije ispostavilo, Dogana je već 10. rujna na mjestu direktora IGM Šljunčare Trstenik naslijedio Neron Štetić, koji je s njim nekoliko mjeseci ranije došao u tvrtku.
Prema podacima Poslovne Hrvatske, Neron Štetić je kao direktor ili suvlasnik povezan sa sedam tvrtki. Preko jedne od njih povezan je i sa svojim ocem Radovanom Štetićem, javnosti poznatim iz suđenja "zločinačkoj organizaciji", a ove godine osumnjičenim da je pomagao Josipu Klemmu u zloporabi položaja i ovlasti teškoj 3,2 milijuna kuna. Neron Štetić je preko tvrtke AC nekretnine povezan i s lobistom Andreasom Binderom, koji je sjedio u NO-u IGM Šljunčare Trstenik od 2010. sve do jeseni 2013., kad je ta tvrtka pretvorena iz dioničarskog društva u d.o.o.'. Dakle, Neron Štetić sin je Radovana Štetića kojem se sudilo u postupku za tzv. zločinačku organizaciju.
U listopadu 2015. Jutarnji je objavio članak pod naslovom: 'RADOVAN ŠTETIĆ SE NAGODIO, SVE PRIZNAO I DOBIO 11 MJESECI ZATVORA 'Ja sam pomogao Josipu Klemmu da opere 2,96 milijuna kuna'. U članku Marina Deškovića pisalo je 'Radovan Štetić, poznat iz slučaja tzv. zločinačke organizacije, u petak je na temelju nagodbe s tužiteljstvom, u kojoj je priznao da je vlasniku zaštitarske tvrtke Klemm Security i bivšemu specijalcu Josipu Klemmu pomogao oprati 2,96 milijuna kuna, osuđen na 11 mjeseci zatvora. Osim Štetića s tužiteljstvom se u istom slučaju jučer nagodilo još troje okrivljenika koji su preko svojih tvrtki, a po Štetićevu nalogu, od 2005. do 2007. Klemmovoj tvrtki ispostavljali fakture za fiktivne poslove, te mu zatim tako isplaćen novac vraćali na ruke, čime je Klemm izbjegao i plaćanje oko 600.000 kuna poreza...
Premda je Klemm priznao djelo, on se s tužiteljima do sada nije nagodio. Pred sudom se nije pojavio ni Leonard Valent, jedan od fiktivnih vlasnika tvrtki preko kojih se izvlačio novac. Na sud je pak došao Radovan Štetić, koji je inače na izdržavanju trogodišnje zatvorske kazne jer je organizirao mrežu prijevara sa Sašom Burušićem, sinom načelnika zagrebačke policije. No premda se nalazi na izdržavanju kazne u Glini, Štetić nije doveden iz zatvora jer mu je zbog zdravstvenih razloga omogućen dvomjesečni prekid kazne od 15. rujna do 15. studenoga ove godine'. Inače o Radovanu Štetiću pisao je u više navrata i Index i to kada je bi uhićen u Mostaru.
O tome svjedoči naslov iz prosinca 2014.: 'U Mostaru uhapšen Klemmov suradnik, "kralj prevara" Štetić'. No, za razliku od svog oca Neron Štetić, koji očito preko osobnog maila kontrolira poslovanje tvrtki Vuksan sinergija te Projekt Rojnići a koje su povezane s nogometnim menadžerom koji se nagodio s USKOKO-om priznanjem djela te bankrotiranim Azerom Bebrerom, nije zvijezda crnih kronika već poduzetnik povezan s desetinama tvrtki. Bavi se i nekretninama pa stoga ne čudi da je firma Projekt Rojniči, čiji je suvlasnik bio Azer Berber. a sada je to Vuksanova Vuksan sinergija, registrirana za upravljanje vlastitim nekretninama. Iz financijskih izvješća je vidljivo kako tvrtka ima zemljište vrijednosti 517.300 kn. Zacijelo se radi o zemljištu na lokaciji Rojnići. Naime, to je selo u Istri gdje se grade vile s bazenom za odmor.
Većina osoba koja se bavi nekretninama tvrtku i nazove prema projektu koji planira raditi, odnosno prema nazivu lokacije. Samim tim je izgledno kako nogometni menadžer koji se nagodio s USKOK-om i priznao krivnju za uvjetnu zatvorsku kaznu, ima nekretninski projekt s Azerom Berberom u Istri. No, Berber je zbog osobnog bankrota iščezao iz papira. S druge strane Facebook profil Azera Berbera svjedoči kako je dugogodišnji prijateljs Nikkyjem Arthurom Vuksanom. Naime, na FB-u Berber ima slike s njihovog zajedničkog skijanja u Italiji 2013. ali i slike sa zajedničkih fešti, nogometnih utakmica i slično. U istoj ekipi, sudeći po slikama, bili su i Josip Šelendić, Miro Radić, Hamdija Kopčić, Josip Delač i drugi a koje mediji često nazivaju 'zlatnom mladeži'. Vjerojatno je prijateljstvo iz mladalačkih dana temelj i poslovnog partnerstva bankrotiranog Azera Berbera i Nikkyja Arthura Vuksana.