Kažu da nije vijest kada pas ugrize čovjeka već obrnuto, kad čovjek ugrize psa. Tako nešto moglo bi se reći za ovrhovoditelje i ovršenike. Hrvatska je zemlja galopirajućih ovrha, prezaduženim građanima stalno prijete razorazne ovrhe, kako za režije, telekom usluge, neplaćene premijere osiguranja, tu si i kartičarske kuće, HRT.... da ne nabrajamo dalje. Rijetki su oni koji se uspiju izvući iz ralja ovrha, uz osnovni dug u pravilu plate i zatezne kamate ali i, u većini slučajeva, drakonske odvjetničke i javnobilježničke usluge. No, sve je to uspjela izbjeći Slađana Petrušić zv. Slađa, jedna od junakinja TV show pokojnog Željka Malnara 'Noćne more'. Slađi koju brojni gledatelji pamte po bujnom poprsju i prpošnom osmijehu, a koja se zadnjih godina pokušavala probiti i na regionalnu scenu sudjelujući u beogradskim reality showima, pošlo je za rukom baciti na koljena moćni Hrvatski telekom. Barem, ostaviti ih bez mogućnosti prisilne naplate ovršnog duga. Kako joj je to pošlo za rukom, saznajte u članku koji slijedi....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu Mirna Jakovac presudila je u pravnoj stvari ovrhovoditelja Hrvatski telekom d.d. iz Zagreba kojeg su zastupali kao punomoćnici poznata odvjetnica Dora Hanžeković Žuža iz zagrebačkog Odvjetničkog društva Hanžeković & Partneri. Ovršenica je bila Slađane Petrušić iz Zagreba a spor je vođen radi ovrhe. Sutkinja je tako 3. ožujka obustavila ovrhu određenu rješenjem istog suda od 12. rujna 2018. godine. Iz obrazloženja je vidljivo kako je od tada određena ovrha na novčanoj tražbini po računima ovršenika, a radi namirenja ovrhovoditeljeve tražbine. U dokumentu piše: 'Podneskom od 5. prosinca 2022. Financijska agencija je obavijestila sud da je prestala s izvršavanjem osnove (rješenja o ovrsi) na temelju članka 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima ... obzirom tražbina nije naplaćena s ovršenikovog računa u roku tri godine od primitka rješenja o ovrsi u Financijskoj agenciji niti je u posljednjih šest mjeseci uzastopno bilo naplata s ovršenikovog računa.

Zaključkom od 14. prosinca 2022. sud je pozvao ovrhovoditelja, u roku dva mjeseca podnijeti odgovarajući prijedlog za nastavak postupka, a obzirom na podnesak Financijske agencije, uz upozorenje da će u protivnom ovrha biti obustavljena. Navedeni zaključak je dostavljen ovrhovoditelju 20. prosinca 2022., a ovrhovoditelj do dana donošenja ovog rješenja nije podnio odgovarajući prijedlog za nastavak postupka. Slijedom navedenog, ispunjenje su pretpostavke iz članka 5. stavak 4. Ovršnog zakona ....za obustavu ovrhe. Navedenom odredbom je propisano da će sud obustaviti ovrhu ako ovrhovoditelj u roku dva mjeseca od saznanja za nemogućnost provedbe ovrhe ne predloži određivanje ovrhe na drugom predmetu i drugim sredstvom. Slijedom navedenog, a obzirom se ovrha na računima ovršenika više ne može provoditi iz razloga što je Financijska agencija prestala postupati po rješenju o ovrsi na temelju članka 12. ZPONS-a, a ovrhovoditelj nije predložio određivanje ovrhe na drugom predmetu i drugim sredstvom, na temelju članka 5. stavak 4. OZ-a, odlučeno je kao u izreci ovog rješenja' - piše u rješenju sutkinje Jakovac.

Protiv tog rješenja nezadovoljna stranka, što je u ovom slučaju kćer pokojnog odvjetnika znanog i kao kralja ovrha Marijana Hanžekovića, može izjaviti žalbu u roku osam dana od dana dostave ovog rješenja. O žalbi odlučuje nadležni Županijski sud u Zagrebu. Tako je Slađa Petrušić pokazala put i drugim ovršenicima kako mogu izbjeći plaćanje svojih dugova uvećanih za zatezne kamate i troškove odvjetnika i javnih bilježnika samo ako godinama ustraju u neplaćanju. U većini slučajeva inače ovrhovoditelji odnesu pobjedu jer dobiju sudsko rješenje najprije o prisilnoj naplati, potom aktiviraju klauzulu 'ovrha općenito na imovini sukladno odredbama Ovršnog zakona'  pa uglavnom i uspiju naplatiti svoje nabujale ovršne tražbine. Vjerojatno je Slađi Petrušić u izbjegavanju ovrhe Hrvatskog telekoma pomogla i činjenica da je izbivala iz zagrebačke Dubrave gdje su je ovrhovoditelji u ime Hrvatskog telekoma tražili proteklih godina. Na kraju neki će se sigurno zapitati je li možda Slađa krajem travnja ove godine izmislila vlastitu smrt kako bi izbjegla svoje vjerovnike? Podsjetimo, 14. travnja Slađa se javila sama medijima i priznala kako je izmislila vlastitu smrt. Iako je ovo rješenje doneseno u ožujku Slađa nije ni znala za njega jer joj je tek sada objavljeno putem sudske ploče.

Pročitaj!