Kada bi Ivo Sanader bio uprizoren u nekoj telenovi ili filmu zacijelo bi se gledateljima izvan Hrvatske i ove regije činilo nemogućim da netko stekne toliko vrijedni imetak tijekom svoje političke karijere ali isto tako da u desetljećima nakon svoje ostavke istu tu imovinu dobrim dijelom izgubi, da ista bude optrećena raznim sudskim zabilježbama i zabranama. Prosječni građanin Hrvatske teško da još može povjerovati koliko je imovine što u kvadratima, umjetninama, štednim računima.... stekao Sanader i disperzirao na članove svoje obitelji, suprugu Mirjanu, kćeri Petru i Brunu, sada pokojnu punicu Karmelu i pokojnog punca Ivu Šarića. Godinama se Sanaderu sudilo prije nego što je presuđen po više optužnica, prije nego što mu je izrečena jedinstvena zatvorska kazna te završio u dugotrajnom zatvoru. Bivši premijer je veći dio kazne već odslužio pa ne čudi da slobodne vikende provodi u Zagrebu, u znamenitoj vili na kojoj su, bile upisane razne zabilježbe kad je počeo proces protiv njega. No, Sanaderova supruga Mirjana sad konačno može predahnuti. Vila u Kozarčevoj oslobođena je hipoteka, jedino kao recidiv vremena još stoji zabilježba na parceli u Milni na Braču. Što je sve formanlo prethodilo toj situaciji, slijedi u nastavku.....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Danas, 24. veljače o.g. zagrepački Općinski građanski sud objavio je sudsko Rješenje koje je otposlano na kućnu adresu Mirjane Sanader ali i sudski objavljeno Ivi Šariću. Taj će dokument stajati na sudskoj ploči do 26. ožujka o.g. No, Šarić, punac Ive Sanadera, ga neće moći vidjeti jer je prije desetljeća preminuo. Već su na zagrebačkom kao i splitskom sudu provedene uknjižbe na njegove vrijedne nekretnine. Za Ivu Šarića šira je javnost prvi put čula kad je počelo suđenje Sanaderu pa se doznalo kako se optužnicom bivšeg premijera tereti da je značajan dio nepokretne imovine kao i štednih računa uknjižio na svog punca. Tako je isplivalo kako je Šarić uknjižen na velebnu vilu u Kozarčevoj u Zagrebu, pripadajući voćnjak uz tu vilu, susjedni pomoćni objekt na Goljaku, da na njega glasi golema parcela u Milni na Braču, ali i da su na njega kao i njegovu surpugu otvoreni brojni štedni računi i Hrvatskoj i u Austriji s golemim svotama novca. Malo tko bi od građana Hrvatske mogao povjerovati kako je moguće steći toliki imetak da nije presude za Fimi mediju u kojoj je Sanader osuđen te mu oduzet veliki dio imovine koji je proglašen imovinom RH.

O tome nam svjedoči ta presuda koju možete vidjeti OVDJE. Sanader je za Fimi mediju osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 9 godina te mu je oduzeta imovinska korist u iznosu većem od 2 milijuna eura. Citiramo iz presude: 'I./ Utvrđuje se da novčani iznos od 15.275.000,00 kuna predstavlja imovinsku korist koju je I optuženi . Ivo Sanader ostvario počinjenjem kaznenih djela iz čl. 333. stavak 1. i čl. 337. st. 1. i 4. KZ-a te predstavlja imovinu stečenu kao imovinsku korist od kaznenih djela za koju I optuženi i članovi njegove obitelji nemaju pokriće u zakonitim prihodima, te se na ime oduzimanja pribavljene imovinske koristi i imovine stečene kao imovinska korist od kaznenog djela po osnovi proširenog oduzimanja od I optuženog Ive Sanadera i članova njegove uže i šire obitelji oduzima imovina kako slijedi...'. U toj presudi taksativno su pobrojani svi štedni računi u zemlji i inozemstvu te tako i njihovi vlasnici. Kroz popis isplivalo je više računa na ime, sada pokojnog Sanaderovog punca, Ive Šarića, te punice Karmele Šarić.

Nije trebalo dugo pa da mediji označe tog nekadašnjeg djelatnika splitskog Brodogradlišta najbogatijim penzionerom u RH. U međuvremenu puno se toga dogodilo. Sanader je otišao u zatvor, njegova kći Petra, kao što smo pisali, se udala i živi u Teksasu a nedavno smo pisali kako za Brunu Sanader FINA traži osobni bankrot. Mirjana Sanader otišla je u penziju, povukla se iz javnosti i svojedobno smo ju uspjeli snimiti u jednom skupom zagrebačkom restoranu gdje je bila u društvu prijateljice i nije se odvajala od svog novog ljubimca, skupog pomeranca. No, Mirjani Sanader konačno su se u formalno imovinskom smislu dogodile pozitivne stvari. Naime, na velebnoj vili u Kozarčevoj ulici bile su stavljene sudske zabilježbe i zabrane raspolaganja zbog postupaka koji su vođeni protiv Sanadera. No, sad je to, netom objavljenim Rešenjem konačno adaktirano.

Citiramo dokument: 'Općinski građanski sud u Zagrebu, po ovlaštenom zemljišnoknjižnom referentu Sanji Bočkaj, u zemljišnoknjižnoj stvari radi brisanja zabilježbe privremene mjere osiguranja zabranom otuđenja i opterećenja temeljem dostavljenog rješenja Županijskog suda u Zagrebu posl.br. Kv I-Us-79/2022, K-Us-32/2021 od 11. listopada 2022. i rješenja posl.br. Kv I Us79/2022, K-Us-32/202 od 7. studenog 2023., dana 24. veljače 2025. r i j e š i o j e I. Prijedlog se odbija. II. Određuje se brisanje plombe Z-9203/25 u zk.ul. ..., ... i zk.ul. ...k.o. Centar te u zk. ul. .. k.o. Grad Zagreb. Obrazloženje 1. Zemljišnoknjižnom sudu dostavljeno je dana 21. veljače 2025. rješenje Županijskog suda u Zagrebu posl.br. Kv I-Us-79/2022, K-Us-32/2021 od 11. listopada 2022. i rješenje (o ispravku) posl.br. Kv I Us-79/2022, K-Us-32/202 od 7. studenog 2023. uz potvrdu pravomoćnosti od 20. veljače 2024. 2. Dostavljenim rješenjem posl.br. Kv I-Us-79/2022, K-Us-32/2021 nalaže se ovome zk. sudu brisanje zabilježbe privremene mjere osiguranja zabranom otuđenja i opterećenja na nekretninama navedenim pod toč. VIII. izreke citiranog rješenja.

3. Odluku o dopustivosti upisa sud je donio imajući u vidu zemljišnoknjižno stanje koje postoji u času podnošenja prijedloga za upis (čl. 116. Zakona o zemljišnim knjigama, NN 63/19, 128/22, 155/23, 127/24 – dalje u tekstu ZZK), pri čemu se u obzir trebaju uzeti i svi ranije zaprimljeni prijedlozi za upis, odnosno i svi ranije provedeni upisi. 4. Uvidom u zemljišnu knjigu..... utvrđeno je da je predmetna zabilježba privremene mjere osiguranja zabranom otuđenja i opterećenja već brisana rješenjem posl.br. Z-64725/2022 i rješenjem posl.br. Z17842/2024. 1. 2. 1. 5. Zbog navedenog, postoji zapreka za brisanje iste u ovom postupku, u smislu čl. 117. st. 2. ZZK. 6. Slijedom iznijetog, a temeljem čl. 118. st. 1. i 4. i čl. 120. st. 1. ZZK riješeno je kao u izreci. Zagreb, 24. veljače 2025. Ovlašteni zk. referent: Sanja Bočkaj'. Na kraju je istaknuta i Uputa o pravnom lijeki, odnosno da se žalba može izjaviti u roku od 15 dana od dana dostave tog rješenja.

Isto je poslano Mirjani Sanader na kućnu adresu te na oglasnoj ploči objavljeno njenom ocu. Logično se zapitati zašto je na Općinski građanski sud u Zagrebu tek 21. veljače ove godine dostavljeno pravomoćno rješenje o brisanju zabilježbe s vile Sanaderovih u Kozarčevoj od 20. veljače prošle godine? Čudno je da je rješenje od jednog do drugog zagrebačkog suda trebalo putovati čak godinu dana, ali očito kod nas je sve moguće. No, bilo kako bilo sad je kao jedina vlasnica tih zagrebačkih nekretnina koje su glasile na pokojnog Sanaderovog punca upisana Mirjana Sanader. Upis je proveden temeljem Rješenja o nasljeđivanju. Citiramo: 'Zaprimljeno 15.11.2024.g. pod brojem Z-55347/2024 UKNJIŽBA, PRAVO VLASNIŠTVA, RJEŠENJE O NASLJEĐIVANJU O- 2548/12 UPP/OS-O-41/2024 04.11.2024'. Provjerili smo kako stoji stvar sa stanom u Splitu koji je bio uknjižen na Ivu Šarića.

Tamo smo pronašli podatak kako su kao vlasnici tog stana na šestom katu površine 80,50 m2, bili upisani Ivo Šarić i temeljem Rješenja o nasljeđivanju Mirjana Sanader i njen brat Nenad Šarić koji živi u Kaliforniji. No, 22. svibnja 2017. provedena je uknjižba temeljem kupoprodajnog ugovora od 28. rujna 2016., potvrda o primitku kupoprodajne cijene te je kao jedini vlasnik otad upisan Nenad Šarić. No, zato je Mirjana Sanader upisana kao 100-postotna vlasnica vrijedne parcele u Milni na Braču. Na toj parceli još egzistira Zabilježba sljedećeg sadržaja: 'Zaprimljeno 20.02.2019.g. pod brojem Z-6322/2019 ZABILJEŽBA, PRIVREMENA MJERA OSIGURANJA ZABRANOM OTUĐENJA I OPTEREĆENJA, RJEŠENJE DONESENO OD ŽUPANIJSKOG SUDA U ZAGREBU, POD POSL. BR. KV I-US-69/18 I K-US-46/15 04.02.2019'. Inače, Mirjana Sanader je zagrebačke nekretnine upisala 15. studenog 2024. temeljem Rješenja o nasljeđivanju od 4. studenog prošle godine.