U nacionalnoj evidenciji nestalih osoba MUP-a RH uz ime Jurija Girčenka vidljivo je kako je rođen 1956. u Kijevu, Ukrajina, te da ima hrvatsko državljanstvo i prebivalište u Zagrebu. Pod opis nestalog upisana je visina od 190 cm, smeđa kosa i oči te jača tjelesna građa. Piše kako je nestao 6. studenog o.g. udaljivši se iz Bubnjaračke ulice. Ta se ulica nalazi u zagrebačkom naselju Špansko. No, isti dan kad je nestao zagrebački Općinski građanski sud objavio je podatke vezane uz osobni stečaj Jurija Girčenka a koji traje još od 2019. godine. Naime, taj je zagrebački Ukrajinac akumulirao razne dugove kod brojnih vjerovnika pa je spas pronašao u osobnom bankrotu. O tome nam svjedoči i sudski dokument iz 2019, iz kojeg se vidi kako je postupak njegovog bankrota završio kod suca Vladimira Dimanovskog.
Sudac je nakon pripremnog ročišta održanog 30. siječnja 2019. u prisutnosti Jurija Girčenka i zastupnika vjerovnika - Republike Hrvatske te u odsutnosti ostalih vjerovnika, 26. veljače 2019. otvorio i istodobno zatvorio postupak stečaja nad sada nestalim Jurijem Girčenkom. Girčenku je određeno uobičajeno razdoblje provjere ponašanja u trajanju od 5 godina. Za njegovog povjerenika imenovan je Renato Sabljić iz Zagreba. U sudskom dokumentu, među inim piše: 'Povjerenik će nakon zaključenja postupka, u razdoblju provjere ponašanja, u ime i za račun potrošača unovčavati imovinu potrošača i prikupljenim sredstvima namiriti nastale troškove postupka. O obavljenim radnjama povjerenik je dužan podnositi izvješća sudu.'. No, po onome što je dostupno u sudskom arhivu nije bilo nikakve unovčive imovine od trenutka otvorenja stečaja nad netom nestalim Girčenkom.
Iz obrazloženja je vidljivo kako je sam Girčenko podnio prijedlog za otvaranje postupka stečaja potrošača nad njim te uz isti priložio popis imovine i obveza te plan ispunjenja obveza. Tom su se planu, budući je predviđao otpis potraživanja usprotivili njegovi vjerovnici: Hrvatski telekom d.d., Republika Hrvatska i A1 Hrvatska d.o.o. dok ostali vjerovnici nisu dostavili očitovanje. Citiramo iz dokumenta: 'Iz popisa imovine i obveza te iskaza danog na pripremnom ročištu proizlazi da je potrošač u teškom materijalnom položaju radi životnih okolnosti poput razvoda braka i loših poslovnih odluka. Naime, potrošač je po struci fizioterapeut i podigao je u svrhu poslovnog poduhvata kredit radi otvaranja privatne prakse koju nije uspio realizirati radi prevare radnika koji su trebali preuređivati poslovni prostor predviđen za privatnu praksu.
Imao je visoke troškove prema telekom operaterima obzirom da je rođen u Ukrajini te je bio u kontaktu sa majkom koja je visoke životne dobi. Glavnicu tvrdi da je uspio otplatiti radom u jednom zagrebačkom hotelu koji je završio u stečaju, a kamate na kredit nije otplatio radi razvoda i loših poslovnih okolnosti koje su prethodno navedene. Na luksuz nije trošio, a po razvodu mu se situacija sa financijama znatno pogoršala te trenutno živi u prenoćištu Crvenog križa jer si ne može priuštiti niti podstanarstvo, a kamoli nešto više. Ističe da bi podmirio dugove kad bi bio u mogućnosti, ali je u teškom financijskom stanju i zbog blokade računa ne može platiti niti dio potraživanja.
Sud je temeljem dostupnih podataka iz evidencija prema kojima je vidljivo ponašanje potrošača prije podnošenja zahtjeva za otvaranjem stečaja potrošača utvrdio da isti nije postupao nemarno prema imovini jer istu ne posjeduje, da imovinu nije trošio na luksuzna dobra i da se radi o vrlo teškom socijalnom slučaju koji živi u prenoćištu Crvenog križa i nema apsolutno nikakve mogućnosti u skorije vrijeme podmiriti makar dio tražbina. S obzirom na navedeno, sasvim je jasno da je potrošač nesposoban za plaćanje čime je ispunjen stečajni razlog u smislu odredbi čl 5. Zakona o stečaju potrošača,..., a da je imovina potrošača ne postoji te stoga nije dovoljna niti za namirenje troškova....' - piše u tom rješenju s kraja veljače 2019. godine.
Zadnja sudska objava u predmetu osobnog bankrota sada nestalog Jurija Girčenka objavljena je točno na dan njegova nestanka, 6. studenog o.g. Iz te objave je vidljivo kako je Središnje klirinško depozitarno društvo odgovorilo na zahtjev Općinskog građanskog suda u Zagrebu o vrijednosnim papirima ubilježenim na računu dužnika te da oni obavještavaju da u sustavu SKDD postoji račun nematerijaliziranih papira na ime Petar Ćibarić ali na njemu posljendjih 10 godina od pokretanja postupka nije bilo vrijednosnih papira. U dokumentu piše: ' Skrećemo vam pozornost da u skladu s Pravilima SKDD-a kod Transakcijskih zbirnih skrbničkih računa, jedino Skrbnik koji daje nalog za otvaranje računa zna pravi identitet Klijenta te je obvezan voditi evidenciju o stvarnim imateljima vrijednosnih , pa ako navedeni ulagatelj ima otvoren takav račun vrijednosnih papira, evidenciju o tome vodi isključivo Skrbnik'.
Taj dokument potpisuje voditeljica Odjela depozitorija Jadranka Franić. Taj odgovor navodi na zaključak kako je sudac koji vodi predmet očito provjeravao navode o nepostojanju imovine Jurija Girčenka, a što je po zakonu dužan napraviti, odnosno pribaviti podatke od svih nadležnih tijela u RH o postojanju imovine u smislu nekretnina, pokretnina, imovinskih prava, dionica, udjela i slično. Inače, na listi Girčenkovih vjerovnka nalazilo se Ministarstvo financija, odnosno Prekršajni sud, Addiko banka, Raiffeisen banka, A1, Hrvatski telekom, Zagrebparking, Prima solvent i Iskon internet.
Iz Girčenkovih objava na Facebooku vidljivo je kako zapravo s bivšom suprugom Dražanom, koja je rodom iz jednog sela kraj Livna, ima i sina koji je zagrebački informatičar ali i odraslu kćer. Njegova bivša supruga sada živi u Londonu. Sudeći po videima koje je plasirao na Facebook profilu imao je i klijente u Zagrebu nad kojima je izvodio tzv. cupping a kojeg je diljem naše zemlje proslavio kapetan Luka Modrić kad se ukazao s pečatima na leđima nakon utakmice. Postavlja se pitanje što se dogodilo s Girčenkom da je od kiropraktika završio na list nestalih osoba? A prethodno skončao u bankrotu kao i puno neznanih ali i jednako toliko znanih građana Hrvatske o čemu svjedoči naša lista BANKROT.