Desetljećima je Europapress Holding bio vodeće hrvatsko medijsko carstvo tiskanih medija. Pokrenuo ga je Ninoslav Pavić koji je tako desetljećima držao tron najvećeg medijskog gazde u Hrvatskoj ali i šire. No, to je carstvo bilo na klimavim nogama, odnosno prezaduženo i opterećeno golemim hipotekarnim tražbinama. Zato je EPH 2013. zatražio predstečajnu nagodbu, koja je službeno otvorena 1. srpnja 2013. Kompanija je u veljači 2014. dugovala vjerovnicima ukupno 597 milijuna kuna, od kojih nisu svi još bili dospjeli na naplatu. Vjerovnici su bili Hypo Leasing Kroatien, Zagrebačka banka, Hypo Alpe Adria Banke, Agrokor, razni dobavljači, zaposlenici te Republika Hrvatska. Vlasnici su se odrekli svojih potraživanja od 17,5 milijuna kuna te 90 posto vlasništva. Zgrada u Koranskoj, koja je bila u vlasništvu EPH i na kojoj je postojala kreditna obveza od 160 milijuna kuna, predana je na ime duga. Predstečajna nagodba zaključena je 26. veljače 2014. g. Protiv te nagodbe u veljači se izjasnila samo država, odnosno predstavnik Ministarstva financija koje je tada vodio SDP-ov Slavko Linić. U predstečajnoj nagodbi je Hypo Grupa stekla 90 posto vlasništva,a po 5 posto su zadržali Ninoslav Pavić (do 26. veljače 2014. i WAZ Medien (do 26. veljače 2014. godine. Hypo Grupa je svoj dio prodala tvrtci Hanza Press Marijana Hanžekovića. Nakon tog Pavić je sa svoje medijske aktivnosti prebacio na novu firmu Telegram Media Grupu čiji je osnivač njegov mlađi sin Vjeran a direktor stariji Miran Pavić. Vjeran sada živi u San Franciscu, a u SAD-u je studirao kao i njegov brat. No, očito nekadašnji medijski magnat Ninoslav Pavić vjeruje kako je loše prošao u poslovima s pokojnim Hanžekovićem dok već godinama vodi spor i stavlja zabilježbe na brojne vrijedne nekretnine koje su naslijedile dvije Hanžekovićeve kćeri iz bivšeg braka te jedna iz izvanbračne veze. Slijede detalji....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Prije godinu dana objavili smo članak pod naslovom: 'KAO U TURSKOJ SAPUNICI Strogo čuvana tajna hrvatskog kralja ovrha, odvjetnika Marijana Hanžekovića, isplivala tek nakon njegove smrti i šokirala obitelj - Najmoćniji i najbogatiji hrvatski odvjetnik koji je umro u 66.-oj godini 28. siječnja 2018. i službeno iza sebe ostavio dvije kćeri iz legalnog braka, najbližima je skrivao svoju najveću tajnu koju ipak nije sa sobom ponio u grob'. U tom smo članku istaknuli kako su tek vlasnički listovi brojnih vrijednih nekretnina nakon smrti Marijana Hanžekovića razotkrili veliku tajnu koju javnost nije znala iako se često pisalo o pokojnom odvjetniku a i on je sam rado davao intervjue i medijski istupao. No, nakon njegove smrti, osim velikog nasljedstva ostali su i repovi velikog spora koji se vuče od trenutka kada je Hanza Media kupila vlasništvo u EPH nakon čega je promijenjeno i ime te medijske kuće.

Sadašnji vlasnici Hanza Medije su KCV savjetovanje d.o.o. čije su vlasnice Ana Hanžeković Krznarić i Dora Hanžeković Žuža. Direktorica u KCV savjetovanju je Marijana Bagarić. Suvlasnica u Hanza Mediji je i Hanžekovićeva kći Ana ali kao fizička osoba. Ujedno je i predsjednica Uprave te medijske kuće. Iza Hanžekovićeve smrti sestre su očito podijelile i poslovne sfere interesa u skladu s tim da je starija Ana preuzela medijski biznis a mlađa Dora preuzela je odvjetnički ured koji i dalje radi punom parom. To i ne čudi s obzirom na okolnost da je pokojni Hanžeković bio kralj ovrha pa je taj ured, po inerciji, nastavio raditi ovrhe ne samo za Hrvatsku radioteleviziju već i čitav niz drugih komunalnih i drugih tvrtki. Osim ovršnih postupaka tu je i cijela lepeza drugih zastupanja. Brojne vrijedne nekretnine u metropoli ali i izvan nje podijeljenje su između triju Hanžekovićevih kćeri.

Naime, kao što smo pisali u prethodnom članku Hanžekovićeva izvanbračna kći iz Njemačke, sada ugledna liječnica, dobila je suvlasništv nad nekim od vrijednih nekretnina. Tako je trećinska suvlasnica vrijedne nekretnine u uvali Pišćena na južnoj strani. otoka Hvara. Radi se o parcelama tik uz more, s prekrasnom plažom do koje se može doći samo morskim putem ili šetnicom uz more. Na posjedu prekrivenom gustom borovom šumom nalazi se i kameni objekt koji je bivšim vlasnicima, jednoj hvarskoj obitelji, služio u sezoni kao restoran. Na to je imanje prije Hanžekovića 'oko bacio' i Zdravko Mamić ali nije uspio u toj kupnji. Kompleks u uvali Pišćena sastoji se od više oranica, šuma, zidanih objekata sve na 19120 m2. Tu je i prekrasna šljunčana plaža skoro s oblucima pa to lokaciji daje na dodatnoj vrijednosti. No, kako Hanžekovićeve nasljednice ne bi u miru uživale taj vrijedni posjed pobrinuo se Ninoslav Pavić.

On je više puta pokušao staviti 'zabilježbu tužbe radi pobijanja dužnikovih pravih radnji', kao piše u vlasničkom listu. No, neki pokušaji su mu odbijeni ali je prvu zabilježbu uspio staviti u ožujku 2018. godine. Pavić je uspio staviti zabilježbu i 7. veljače 2023. godine. Upisano je: 'Zabilježba, tužba radi pobijanja dužnikovih pravnih radnji, rješenje županijskog suda 20 gž zk-154/2021-2 8. prosinca 2022, pod poslovnim brojem p. 1321/18, predlagatelja Pavić Ninoslava...'. Pogledali smo povijesni e-izvadak za tu nekretninu i ustanovili kako je ta nekretnina bila svojedobno upisana kao kolateral za megakredite pokojnog Marijana Hanžekovića. Radi se zaista o velikim kreditnim zaduženjima koja su u međuvremenu izbrisana. Primjerice, u rujnu 2014. upisan je zalog Zagrebačke banke u iznosu od čak  27.312.800 CHF.

 Iz tih podataka, sporednih hipoteka koje su dostupne preko povijesnog e-izvatka vidljivo je i kako je raspoređena imovina iza pokojnog Hanžekovića ali i gdje je sve Ninoslav Pavić stavljao zaloge. Tako je vidljivo kako je u zgradi u Šarengradskoj ulici na zagrebačkoj Trešnjevci koju je gradila tvrtka Kaić a u kojoj je poslovni prostor imala i tvrtka Alia savjetovanje,  osuđenog hrvatskog premijera Ive Sanadera, 4 stana naslijedila Hanžekovićeva kći iz Njemačke. Vlasnički slijed nam ukazuje kako je te vrijedne nekretnine Hanžeković prvotno kupio od Kaić d.o.o. kao fizička osoba, potom ih je prenio na Hanza nekretnine a onda su temeljem Ugovora o kupoprodaji od 15. prosinca 2017., Dodatka ugovora o kupoprodaji nekretnina od 29. prosinca 2017., Dodatka ugovora o kupoprodaji nekretnina od 4. siječnja 2018. te Plana podjele od 26. lipnja 2017. uknjižene u korist treće Hanžekovićeve kćeri koja je enigmatična za hrvatsku javnost.

Povijesni e-izvadak otrkiva kako je Ninoslav Pavić više puta pokušao staviti zabilježbu i na ta 4 stana i to više puta od 2018. godine pa sve do 2020. godine. Kako je dobivao odbijenicu, tako se i žalio ali na tim stanovima u relativnoj novogradnji sada nema upisane Pavićeve zabilježbe tužbe. No, zato je 16. studenog 2020. u vlansičkom listu stana površine 176 m2 koji se nalazi na prestižnoj adresi - Krležinom Gvozdu u Zagrebu u studenom 2020. Ninoslav Pavić uspio staviti zabilježbu na koju su dvije Hanžekovićeve kćeri iz službenog braka izjavile žalbu u studenom 2011. Na istoj adresi stavio je i zabilježbu na stan na mansardi koji je Hanžeković prije smrti kupio od jedne Zagrepčanke koja je živjela u Belgiji. Iz vlasničkog lista te nekretnine vidljivo je kako spor između Pavića i Hanžekovćevih nasljednica još nije riješen. Pavić je uspio staviti zabilježbu i na nekretnine koje su Dora i Ana naslijedile od pokojnog oca u Jurišićevoj ulici u Zagrebu.

Pavić je stavio zabilježbu spora i na livadi koju se sestre Ana i Dora naslijedile od pokojnog Hanžekovića na Ksaverskoj cesti. Posebna je pak priča velebna vila u zagrebačkim Mlinovima u neposrednoj blizini restorana Okrugljak uz koju je pokojni odvjetnik imao i park sa skulpturama. Iz vlasničkog lista vidljivo je kako je taj posjed upisan po pola na Anu i Doru. No, i tu je, u zabilježbi,  navedena Pavićeva tužba. Također, u teretovnici je upisano sljedeće: 'Zaprimljeno 26.11.2019.g. pod brojem Z-56284/2019 ZABILJEŽBA, PRVENSTVENI RED RADI OSNIVANJA ZALOŽNOG PRAVA, PRIJEDLOG 26.11.2019, do iznosa od 12.850.000,00 EUR, koja zabilježba gubi učinak istekom roka od godine dana provedbe upisa, odnosno dana 06.veljače 2021. godine'.

No, to nije sve. Pavić je stavio zabilježbe i na brojne etaže koje je pokojni Hanžeković imao preko više svojih tvrtki u poslovnoj zgradi u Radničkoj ulici 22. Tamo je nekretnine knjižio i preko tvrtki E-Kard u kojoj su suvlasnice Ana i Dora a direktorica Maja Šilhard ali i na sebe kao fizičku osobu. Na toj adresi posluje i Odvjetnilki ured Hanžeković i partneri.  Prigovore na te etaže Ninoslav Pavić počeo je stavljati od 2018. godine. Zanimljivo je kako Pavić jedino nije stavljao plombe na splitske etaže koje su uknjižene na Hanza nekretnine a prethodno su bile uknjižene na Odvjetnički ured Hanžeković & Radaković. U svakom slučaju preostaje nam vidjeti kako će se rasplesti ova imovinska saga bivših medijskih ortaka, Ninoslava Pavića i Marijana Hanžekovića a koja se prelila i na imovinu koju su baštinile njegove sve 3 kćeri.