Nerijetko se rasprave u ovoj zemlji vode o položaju najslabijih karika u društvu, ljudi koji su časno radili da bi došli do zaslužene mirovine. Poznato je kako se mnogi građani hrvatske treće životne dobi nalaze na rubu egzistencije jer njihove mirovine nisu dostatne čak ni za režije pa stoje u redovima za pučke kuhinje, kako one Crvenog križa tako i Caritasa ili drugih humanitarnih udruga. Početkom jeseni svi su nas upozoravali na rastuću cijenu energenata a i kancelar Njemačke upozoravao je svoju naciju na štednju i potrebu nabavka peći na kruta goriva. No, većina nas je mislila kako će kriza, divljanje cijena i inflatorni udari prvo pogoditi samo najsiromašnije. No, Hrvatska je zemlja u kojoj su svi građani istinski ravnopravni tek u odnosu na sve brojnije ovrhovoditelje i ovršne postupke. Tko bi znao da ćemo doći do razine u kojoj će i vrh umirovljeničke elite, u koju zasigurno po svojim profesionalnim dosezima te visini penzije, spada Anton Tus, dospjeti među ovršene i to zbog višemjesečnog neplaćanja struje. Umirovljenog časnika ovrha je sustigla zbog rodne kuće u Podskočima u Bribiru, koja je, zanimljivo je, u katastru upisana pod imenom 'Pod Tusove kuće'. Tako će se ugledni hrvatski general u mirovini uskoro uvjeriti koliko su skupi ovršni procesi u Hrvatskoj kad se na osnovni dug dodaju zakonske kamate, troškovi odvjetnika i javnog bilježnika. Slijede detalji....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

HEP Elektra poslala je prijedlog ovršnog rješenja na Općinski građanski sud u Zagrebu. Od ovršenika Antona Tusa traži se plaćanje dospjelog duga uvećanog za zakonske zatezne kamate te troškove postupka sve u roku osam dana. Na početku dokumenta piše: 'Ovršenik nije podmirio dospjelo potraživanje te se radi naplate tražbine ovrhovoditelja iz vjerodostojne isprave i troškova ovoga postupka predlaže donijeti rješenje o ovrsi'. Od umirovljenog generala traži se plaćanje 243,18 kune / 32,28 eura uvećane za zakonske zatezne kamate koje teku od 22. siječnja 2022. godine a zaključno s kolovozom prošle godine. Traži se plaćanje u roku od osam dana od dana dostave rješenja o ovrsi, zajedno s 'odmjerenim troškovima postupka' u iznosu od 328,13 kuna / 43,55 eura uvećanim za zakonske zatezne kamate i to u roku od osam dana od dana dostave rješenja o ovrsi.

Uključena je i uobičajena formulacija da se predlaže 'Ovrha općenito na imovini sukladno odredbama Ovršnog zakona'. Do toga će doći ukoliko Anton Tus ne plati dug s troškovima postupka te kamatama u roku osam dana od dana primitka rješenja. Kako general nije osobno preuzeo rješenje koje mu je poslano na njegovu kućnu adresu u zagrebačku ulicu Srebrnjak, isto je oglašeno na sudskoj oglasnoj ploči. I na ovom primjeru vidi se kako troškovi premašuju iznos samog duga. Naime, trošak odvjetnika, odnosno sastavljanje prijedloga ovrhe s PDV-om iznosi 140,63 kn / 18,66 eura, a trošak javnog bilježnika s PDV-om 187,50 kn / 24,89 eura. Uz ovršno rješenje priložen je izlist višemjesečnih dugovanja za rodnu kuću u Bribiru koja je inače i uknjižena kao vlasništvo generala Antona Tusa.

Radi se o obiteljskoj katnici s pašnjakom koja je u katastru upisana pod nazivom 'Pod Tusove kuće'. U spisu je vidljivo kako ovrhu za to područje vode iz riječkog Odvjetničkog ureda Vukić i partneri te da je punomoć data za ukupno 16 odvjetnika. Rješenje o ovrsi potpisao je javni bilježnik Boža Svedrec iz Zagreba. Mnogi su se borili za neovisnu i slobodnu Hrvatsku, mnogi su se borili za zemlju socijalnih prava i pravde, mnogi za bolju Hrvatsku ali na kraju svi smo dobili ovršenu Hrvatsku - zemlju u kojoj caruju dugovi i u kojoj se na ovršnim postupcima bogati vojska odvjetnika i javnih bilježnika koji imaju u ovrhama najsigurniji stalni izvor prihoda.