Kornatska tragedija koja se dogodila 30. kolovoza 2007. kada je 12 vatrogasaca stradalo pri gašenju požara na otoku Velikom Kornatu najveća je mirnodopska tragedija od Domovinskog rata. Nitko nije proglašen odgovornim a obitelji nastradalih uzaludno su čekali pravdu i istinu. Od ukupno trinaest vatrogasaca u skupini zahvaćenoj požarom, dvanaest ih je poginulo na licu mjesta ili preminulo u bolnicama, a jedini koji je preživio bio je tada dvadesettrogodišnji Frane Lučić iz Tisnog. Kao što je poznato desetljećima je trajalo suđenje Draženu Slavici, tadašnjem zapovjedniku Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije i jedinome optuženomu za tragediju na Kornatu. Počelo je u studenomu 2010. godine, nakon što je odlukom Vrhovnog suda sa šibenskog prebačeno na Županijski sud u Zadru. Tužiteljstvo je Slavicu teretilo za kazneno djelo protiv opće sigurnosti jer je na otok Kornat poslao dvojicu maloljetnika, civilnoga ročnika te vatrogasce koji nisu završili obuku helikopterskog desantiranja. Osim toga, na teret mu se stavljalo i kašnjenje s akcijom spašavanja unesrećenih. Optužnica je bila napisana na više od 60 stranica, a sudski spis sadržavao oko šest tisuća stranica.
Tijekom suđenja ispitano je više od stotinu svjedoka i pročitano na tisuće stranica raznih stručnih vještačenja. Slavica je 20. siječnja 2021. godine pravomoćno oslobođen optužbe za smrt dvanaestorice vatrogasaca koliko ih je na licu mjesta i od posljedica stradalo pri gašenju požara na Kornatima 30. kolovoza 2007. godine. I prije toga dvaput je oslobođen optužbe, ali je Vrhovni sud uvijek ukidao presudu da bi ga u 2021. godini konačno pravomoćno oslobodili optužbe. Posljednji put Slavica je oslobođen pred vijećem zadarskog Županijskoga suda 2018. godine, ali se Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku žalilo na presudu. Vrhovni sud Hrvatske zaključio je kako je prvostupanjski sud pravilno zaključio kako Slavica nije odgovoran za postupanja ili propuste osoba koje su trebale djelovati na temelju svojih ovlasti prema zakonu te nije bio nadležan za vođenje vatrogasne intervencije u kojoj su sudjelovale zračne snage, a Slavicu nitko nije ni ovlastio zapovijedati vatrogasnom postrojbom. Sud je naveo kako je pomoć zračne eskadrile došla znatno kasnije nego je zatražena, a Slavica nije bio odgovoran za teškoće u komunikaciji i nemogućnost stupanja u kontakt s gasiteljima, pa zbog toga on nije ni mogao znati što se događa na terenu. Vrhovni sud smatrao je kako Slavica nije mogao predvidjeti eruptivni požar, tu rijetku i iznenadnu pojavu, a to ne bi mogao niti itko drugi da je bio na njegovom mjestu, raspolažući s onim informacijama koje je imao i Slavica.
„Optuženik je bez čekanja obavijestio nadležno tijelo o dojavi da su gasitelji nastradali, ali nije imao pravodobne i točne informacije o tome gdje su se gasitelji iskrcali iz helikoptera, kojim su se smjerom kretali, gdje je ostavljana vatrogasna kruška, niti o činjenici da su ušli u klanac i vatreno okruženje. Pravodobno je ispunio svoju zadaću izvještavanja nadležnih o potrebi spašavanja vatrogasaca”, piše u oslobađajućoj presudi Vrhovnog suda. Na kraju se zaključuje kako je zadaća sudova utvrditi je li optuženik počinio kazneno djelo, a ne utvrđivati tko je za to odgovoran, ako to nije optuženi. „Vrhovni sud je ocijenio da je prvostupanjski sud pravilno odlučio kada je optuženika oslobodio optužbe”; kaže se na kraju priopćenja Vrhovnog suda o odluci koja je napisana na 13 stranica. Tako je Kornatska tragedija sve do danas ostala jedan od najvećih hrvatskih misterija i dokaz da se može takvo što dogoditi a da na kraju obitelji i javnost zapravo i ne saznaju punu istinu.
Nedavno smo objavili članak kako je objavom nježnog zagrljaja s nekadašnjom kninskom kraljicom Josipom Rimac markantni Murterin Josip Pleslić objelodanio zapravo vezu sa svojom izabranicom zbog koje je završio i u zatvoru. Naslov članka je glasio: 'FATALNE VEZE Srce kninske kraljice Josipe Rimac osvojio je bivši direktor Narodnog radija Josip Pleslić koji je zbog nje bio u zatvoru, ranije grlio Doris Pinčić Slika nježnog zagrljaja s morem u pozadini, objavljena 18. rujna ove godine, definitivno je dokazala kako je ljubav u slučaju bivše moćne HDZ-ovke i Murterin sa zagrebačkom adresom bila jača od svega, zapreka, državne istrage, zatvora, braka i prethodnih ljubavi'. No, Dalmatinac koji je živio u Zagrebu a sada ima adresu u Zadru i za kojeg upućeni navode kako je bivši obavještajac, bivši djelatnik SOA-e i MUP-a koji se istaknuo tijekom obrane Delnica u Domovinskom ratu, osim s medijima i naftom imao i druge zanimljive, dapače dramatične, životne trenutke. O njegovoj vezi s tragičnim događajem na Kornatima svjedoče i danas naslovi na portalima. Jedan od takvih je naslov na Vatrogasnom portalu: 'OTKRIĆE JOSIP PLESLIĆ, VLASNIK VIKENDICE U KRAVLJAČICI: Požar skrivili radnici iz BiH'.
Citiramo navod iz tog članka: 'Novo svjetlo na kornatsku tragediju baca izjava Josipa Pleslića, vlasnika vikend-kuće u uvali Kravljačica na otoku Kornatu, koju je dao lokalnom tjedniku. Prema njegovim riječima u kuću za odmor koju ima u uvali Kravljačica, nedugo nakon izbijanja požara, stigla su tri građevinska radnika koji su bili angažirani za obavljanje građevinskih radova na - objektu NP-a Kornati u uvali Vrulje. U udaljeniju uvalu došli su kako bi pomogli obrani kuća u Kravljačici od vatrene stihije koja se brzo približavala. Prema Plesliću radnici, od kojih su dvojica najvjerojatnije bili državljani BiH, u više navrata priznali su mu da su palili cementne vreće, te da je jedna nošena vjetrom odletjela i uzrokovala izbijanje požara na Kornatu!. Budući da je sve to ispričao policiji, nije mu jasno zbog čega se među osumnjičenima za izbijanje požara nisu našli i građevinski radnici, te zašto je samo Petrina završio u pritvoru'. Na kraju članka piše kako je članak prenesen iz 'Slobodne Dalmacije' od 17. listopada 2007. godine. No, to nije jedini članak u kojem se spominjalo ime životnog partnera nekadašnje državne tajnice koja je razriješena dužnosti nakon uhićenja u aferi Vjetroelektrane. Tako se na jednom lokalnom šibenskom portalu citira pisanje šibenskog Novog tjednika.
Citiramo: 'Redakciji se javio Josip Pleslić s najnovijim saznanjima o Kornatskoj tragediji: vreće za cement i sezonski rednici u NP. Tko je Josip Pleslić???? Josip Pleslić je direktor i vlasnik Otočnog radija Kornati, inače i vlasnik tvrtke Signalizacija-Zadar, jako mlad i čudno je sve to šta posjeduje, ali uzmimo da je sposoban!?! Radio je kupio od pisaće mašine Dijane Ferić, ali kako je ona uzele neke novce, dužna je napraviti za taj medij još neke emisije, pa ih i radi (riječ je o Radio trajektu i Građanskom satu). Gospodin je igrač Ante Markova i s njim je u trenutku kad je požar počinjao boravio na Kornatima. Ante Markov je uz pomoć Pleslića pokrenuo i igru oko ovaca; da bi srušili Keretu, kao i priču o bespravnom građenju Upravne zgrade NP Kornati. Kad pogledamo sve šta se u posljednje vrijeme događalo na Kornatima to nas uvijek dovede do istih imena. Ne želim ništa tvrditi; ali malo je čudno da i oko ovaca i vatrogasaca i bespravne gradnje iskoče imena Kereta, Markov, Pleslić. Kako to da je Pleslić odmah u 11.30, kad je izbio požar znao šta je uzrok i javio se uživo s Kornata na svoj radio?! Sad nakon optužbe protiv Petrine, opet iskače s cementom i upravom NP!? Sve mi se čini kao još jedna namještaljka Kereti. Ne znam,uostalom priča se da je u igri i Mudrinić, navodno da je on stvarni vlasnik radija, možda, Pleslić je jako dobar s njim! Ne želim ništa tvrditi, ali malo mi tu ima previše slučajnosti i previše ponavljanja istih imena'.
Ime bivšeg direktora Narodnog radija Josipa Pleslića objavljeno je i u Zadarskom listu. Članak je objavljen 14. prosinca 2011. pod naslovom: 'General Lucić pojasnio ulogu vojske tragičnog dana na otoku Kornatu'. Ispod međunaslova 'Šibenski vatrogasci negirali informaciju o požaru' navodilo se sljedeće: 'Toga dana na godišnjem odmoru na otoku Kornatu s obitelji bio je i direktor Radija Kornati - Josip Pleslić (34). Ispričao je svoja sjećanja rekavši kako nije bio na mjestu stradavanja vatrogasaca, ali je vidio helikopter koji se pokušavao spustiti na to mjesto, a navečer oko 20 sati vidio je u uvali Kravljačica i 25 do 30 vojnika s oznakama NOS-a. Oko 18 sati, kada se vraćao u uvalu, mobitelom je saznao da na Kornatu ima stradalih od jednog prijatelja iz Murtera. Pleslić je još naglasio kako je u 12.30 sati toga dana nazvao svoju kolegicu - voditeljicu na radiju i sugerirao joj da provjeri kod šibenskih vatrogasaca što je s požarom na otoku Kornatu. - Ona ih je nazvala i pokušavala provjeriti, a odgovorili su joj kako nikakvog požara na Kornatu nema i da to provjeri kod onoga tko joj je to i dojavio' - prepričao je tada svjedok Pleslić. O njegovoj ulozi u rekonstrukciji Kornatske tragedije pisali su i drugi mediji.
Iako su brojni članci u međuvremenu uklonjeni s weba ostalo je zabilježeno još jedno svjedočenje u kojem se spominje Pleslićevo ime: 'Osim dvojice pripadnika GSS-a jučer je ispitan i vlasnik lokalne radiopostaje Kornati iz Murtera, Josip Pleslić, koji se sam javio sudu kao svjedok rekavši da je vidio izbijanje požara na Kornatu i da ga je snimio. Sutra bi se trebala ispitati dvojica stanovnika Kornata, koji su kao i vlasnik radio postaje svjedočili nastanku požara i snimili ga'. Dakle, iz svega navedenog nesporno je Josip Pleslić bio relevantan i neposredni svjedok Kornatske tragedije. Iako je od nje prošlo više od 15 godina cijeli je događaj i dalje obavijen velom magle i tajne i mnogi misle kako su neki moćnici preusmjeravali tijek istrage kako bi se na kraju zaključio slučaj bez ijednog stvarnog krivca. S obzirom da je Pleslić u prošlosti prošao ratni, policijski i obavještajni put prije nego što je postao direktor Narodnog radija te počeo raditi za rusku naftnu kompaniju Zarubežnjeft (Zarubezhneft ) koja je vlasnica rafinerije u Brodu u BiH, očito je imao svoj analitičko - obavještajni kut gledanja na taj tragični događaj i stradavanje 12 vatrogasaca.
Dobro upućeni izvori u njegov život i karijeru pitaju se kako je došao u situaciju da postane čovjek od najvećeg povjerenja bivšeg šefa ruske obavještajne službe.Upućeni izvori ističu kako je Pleslić i na FB-u svojedobno imao objave povezane s njegovom kućom na otoku Žutu na Kornatima gdje su stalno dolazili političari, poslovnjaci i ministri. Navodi se kako je tamo bio i jedan ruski ministar te nekoliko njih iz BiH i Srbije. Tvrde kako je logično da se na skrivenom mjestu, stizalo skupim jahtama te da se tamo uvijek dobro jelo i pilo. Upućeni tvrde kako je Pleslić imao i nekih objava i na svom FB profilu ali ih je u međuvremeno sve uklonio. Tako nam upućeni izvori navode kako je Pleslić vodio život na visokoj nozi što je uključivalo i skijanje u St. Moritzu i Aspenu. Neki čak navode mogućnost da posjeduje i stan u Moskvi. Također, ima luksuznu vilu s bazenom na otoku Murteru otkud potječe. U Zagrebu je živio u novogradnji u Stenjevcu koji je gradila s pokojnim gradonačelnikom Milanom Bandićem povezana tvrtka Muring.
No, stan nije glasio na njega već na njegovu privatnu kompaniju J.S.K. koja je registrirana primarno za trgovinu naftom. Prethodno se ta tvrtka koja sada ima sjedište na Ribnjaku na adresi odvjetnika Silvije Hraste zvala Cool Company. Stan u novogradnji u Ulici Vilima Korajca prodan je polovici ove godine. Pogledali smo u službenim registrima i ustanovili kako je u vrijeme kada je Pleslić bio direktor otočkog radija Kornati d.o.o. imao prijavljenu adresu u Zadru. Bilo je to 2007. godine. No, istu adresu prijavio je i kada je postao direktor zagrebačke Nestro Save. Ako pogledamo web stranicu ruskog Zarubezhnefta koja je službeni vlasnik rafinerije Brod te bivšeg Nestro Petrola a sada Optima grupe vidjet ćemo kako tamo rade brojni bivši vodeći kadrovi iskljucivo iz FSB-a, odnosno glavne Ruske obavještajne službe. Šef Uprave Zarubefhnefta je Eugenij Murov (Jevgenij Murov) a uz njegovu sliku na web stranicama kompanije piše: 'kako je 1998. premješten u središnji ured FSS-a (FSB) Rusije te imenovan zamjenikom načelnika Odjela za ekonomsku sigurnost FSS-a (FSB) Rusije. Od 18. svibnja 2000. do 26. svibnja 2016. bio je šef Federalne službe zaštite Ruske Federacije (FSO Rusije). Potom je 2004. dobio čin generala vojske odlukom predsjednika Ruske Federacije. Bio je to prvi put u povijesti sovjetskih i postsovjetskih specijalnih službi da je šef službe zaštite dobio tako visok čin' - piše na web stranici ruske naftne kompanije čiji je hrvatski direktor bio izabranik Josipe Rimac - svjedok Kornatske tragedije Josip Pleslić.
S obzirom da je Pleslić prošao ratni put kao pripadnik HV-a, potom imao poziciju u MUP-u, SOA-i te moćne medijske pozicije ne samo na lokalnim već i radijskim postajama poput Narodnog radija postavlja se pitanje usljed kakvih je okolnosti došlo do njegovih veza s umirovljenim šefom ruske obavještajne službe, sada šefom naftne kompanije? Jesu li možda događaji, istrage kao i suđenje koji su uslijedili nakon Kornatske tragedije poljuljali uvjerenje u hrvatski sustav kod Josipa Pleslića da je izabrao put menadžera koji služi ruskim naftnim interesima a koji su nužno premreženi s obavještajnim sferama? Na to pitanje najbolji odgovor mogao bi dati sam Pleslić ali pitanje je želi li ga uopće podijeliti s javnošću. Neosporno je da je Pleslić osoba s dobrim vezama i u vrhu obavještajne zajednice u Hrvatskoj jer kako bi inače dobio dojavu o tajnom nadzoru Josipe Rimac prije njenog pada i uhićenja u aferi Vjetroelektrana? Kako bi Pleslić mogao postati onaj koji je u medijima označen kao osoba koja je dobila dojavu o bubi u autu Josipe Rimac i koja je istu deaktivirala, odnosno njoj dala svoj automobil na korištenje.
Očito je da Josip Pleslić nosi u sebi brojne velike hrvatske tajne koje su obilježile njegov život ali mu donijele znanje, vještine i moć. Očito je da ima i integritet jer malo tko bi zbog ljubavi riskirao zatvor koji mu se i dogodio zbog poveznice s Josipom Rimac. Očito bi život i karijera Josipa Pleslića mogla poslužiti kao predložak za neki autentičan hrvatski triler prožet ljubavnom pričom koji bi ispričao puno dublju istinu o hrvatskom društvu od trećerazrednih scenarija kakvi služe kao podloga hrvatskim sapunicama. Uostalom, dok u Hrvatskoj traje prozivka sudionika političkog života kojima su vladajući prilijepili etiketu proruskih pa se oko toga lome koplja u Saboru zanimljivo je kako po strani ostaju specijalci koji su zaslužili osobito povjerenje ruskih moćnika. Uostalom o tome tko je šef ruskog Zarubezhnefta za kojeg je radio Pleslić od prosinca 2010. vidljivo je već iz Večernjakovog teksta iz lipnja 2016. na tu temu. Naslov tog članka glasi: 'Nakon šesnaest godina Putin otpustio svog prvog čuvara'.
U članku piše: 'U Rusiji je smijenjen čelnik Federalne službe za zaštitu (FSO) koja je odgovorna za sigurnost i život predsjednika Vladimira Putina. Čuvanje predsjednika nije ipak jedino čime se ta služba bavi: otkrivamo što je sve dopušteno najtajnijoj specijalnoj službi u Rusiji i čime se sve ona rukovodi. Federalna služba za zaštitu (FSO) moćna je, višefunkcionalna i iznimno zatvorena organizacija. Teško da će se među ruskim sigurnosnim snagama naći organizacija tajnovitija od ove, a o njezinim se aktivnostima samo nagađalo. Ne postoje nikakvi javni podaci o njezinim operacijama niti ikakva javna izvješća. Na njezinu je čelu 16 godina bio general Jevgenij Murov, dugogodišnji suborac Vladimira Putina koji je, kao i ruski predsjednik, došao iz vladajućih struktura Lenjingrada. U četvrtak 26. svibnja predsjednik je smijenio Murova i na njegovo mjesto postavio njegova zamjenika, Moskovljanina Dmitrija Kočneva' - objavio je Večernjak.
Tada još nisu znali da je nekadašnji Putinov čuvar postao odmah nakon smjene šef ruske naftne kompanije. Kao što vidimo, dok bijesni Putinova agresija na Ukrajinu pitanje svih pitanja postaju energenti pa ne čudi da je Putin svoga pouzdanika Murova i tko zna koliko takvih preusmjerio iz sigurnosnog u naftni sektor. Zbog toga ne čudi da je Murov završio na listi sankcioniranih. No, s druge strane, očito tko ima link na tu sferu ima i moć koja mu osigurava preživljavanje na visokoj razini u Hrvatskoj unatoč svim trenutačnim turbulencijama. Ova priča još jednom svjedoči kako je nekima život namijenio delikatnu sudbinu, uspone i padove, moć ali i pad. No, priča o Josipi Rimac koja se meteorskom brzinom izdigla kada je kao HDZ-ovka postala najmlađa gradonačelnica Knina, potom prešla put do državne tajnice pa sve do uhićenja u aferi Vjetroelektrane po dinamici i turbulencijama na neki način sliči i njenom izabraniku Josipu Plesliću. I na privatnom planu iza oboje je po jedan propali brak, iz njegovog dva sina a iz njezinog jedna kćer. No, život kao i ljubav nekad nose toliko potencijala da čak i onda kada mnogi pomisle kako činjenice govore suprotno - dogodi se neočekivan ishod.