Tužna je vijest jučer šokirala sve koji su poznavali i voljeli zaštitno lice Nove TV, beskompromisnog novinara koji je uspijevao izbaciti hrvatske političare iz cipela. Brojni Bagini poklonici na društvenim mrežama razmatraju što se dogodilo. Kod nekih prevladava uvjerenje kako se u situacijama poput ove izbjegava koristiti termin samoubojstvo jer bi to one koji imaju suicidalne tendencije moglo potaknuti na neželjeni čin. Navodi se kako se uobičajeno daju preporuke da se osobe s određenim poteškoćama obrate najbližoj stručnoj osobi kako bi dobile preventivni tretman. Tako se postavio i drugi poznati TV voditelj i urednik Romano Bolković čija je objava na Facebooku mnoge dirnula u srce. Službeno nije objavljen uzrok smrti legendarnog televizijskog novinara pa je samim tim svaka objava još uvijek samo u sferi nagađanja. Neki su isticali formulaciju kako je pronađen u Martićevoj ulici gdje je živio pa iz toga izvodili zaključak da je nesretni Bago ovozemaljski put završio na tragičan način pod neutvrđenim okolnostima.

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Tek kada je osvanula tužna vijest kako je iznenada u Zagrebu preminuo Mislav Bago njegova objava koja je duže stajala na Facebook profilu dobila je novo značenje. 'A što sad, kad te nema tu, nisi bitan, kad si tu, opet nisi bitan i luzer si i što onda", neobična je misao koja već duže stoji na Baginom Facebook profilu, koja danas ima posve novo značenje. Na tu se znakovitu poruku u četvrtak, 18. kolovoza na svojem Facebook profilu osvrnuo i voditelj Romano Bolković, koji je u potresnom statusu progovorio o načinu na koji je okončan Bagin život. Slijedi Bolkovićeva objava:

'A što sad, kad te nema, tu nisi bitan, kad si tu, opet nisi bitan i luzer si i što onda', posljednje je što je zapisao Mislav Bago ispod svoje profilne fotografije. Čitajući to sada, kad ga nema tu, ne u praznoj redakciji na koju je mislio pišući te gorke riječi, nego tu, među nama, vidimo da je Mislav bio u krivu: toliki se od njega opraštaju, prijatelji, gledatelji, političari i ini, toliko je toplih riječi da je sasvim jasno da je Mislav Bago bio itekako bitan. I kad je bio tu, u svojoj redakciji Nove TV, i tu, na ovom sve tužnijem svijetu koji ovih dana uzima kako već smrt uzima: kao djeca trešnje, birajući najprije one najbolje. I, užasa li, sada kad više nije tu. Ni na koji način Mislav Bago nije bio luzer. Pa ipak, posljednje što je o sebi kazao, zadnja njegova refleksija o vlastitoj životnoj situaciji bila je: nebitan si bio tu ili ne, na ovaj ili onaj način,  gubitnik si. Ovo 'i što onda' možemo shvatiti dvojako: i kao pitanje i kao odgovor, kao pomirenost s takvom istinom života, ili posljednje pitanje: i što činiti? 

Pomirenost s istinom života koji je završio prerano, života koji je okončan tragično. Feuerbach je napisao da samoubojice sebi ne oduzimaju život; oni samo razgrću privid da su ga ikad imali. Zašto je Mislav Bago imao dojam da i kad si tu, dok radiš ono po što si poslan na ovaj svijet, a novinarstvo je bilo njegovo poslanstvo, i kad nisi tu, a on već neko vrijeme nije bio tu, zašto je imao onaj Selimovićev dojam o apsurdnosti života: Pozivam za svjedoka vrijeme, početak i svršetak svega - da je svaki čovjek uvijek na gubitku? I dok je bio tu, Mislav je bio bitan: dobio je niz nagrada za svoj rad, onih koje su presudne: nagrada svojih kolega, i jasno je znao da taj rad ima smisla. Pa ipak, napisao je, na kraju, da on to ne osjeća tako, naprotiv, da nije bitan, radio-ne radio. Da je luzer. Zašto? Pobogu ili dovraga - zašto? 

Zašto je Mislav u konačnici u pravu: izgubio je život i tim tragičnim činom - ako samo na tren zastanemo i razmislimo o toj njegovoj zadnjoj napisanoj rečenici o sebi samom - doveo nas je u situaciju da mu moramo dati za pravo. Valja se zapitati zašto je Bago tako mislio o sebi i životu, svome ili napose, zašto je pitao i odgovorio: i što onda, i, što je jednako važno, što su to trebali učiniti drugi, možda mi, možda netko sasvim određen, da se Bagi, u slici, njegova redakcija, njegov posao, njegov poziv, ne čine praznima i ispraznima, i u riječi, da se ne osjeća luzerom, nebitnim čovjekom koji je nama irelevantan bio on tu ili ne, u toj redakciji, i na ovom svijetu. Jasno, sad je kasno, ali ova tragedija naprosto obvezuje: a što ako je Mislav trebao pomoć, ako je to naše odobravanje njegova rada bilo površno i u stvari slijepo za njegov vlastiti stav o tom radu, što ako čak i mi, koji smo taj posao s njime dijelili, nismo obratili pažnju na ono što u vlastitom slučaju i predobro znamo (isticati): kolika je cijena tog poziva?

Što ako je ovo: biti bitan, značilo naprosto vapaj za jednostavnom ljudskom zainteresiranošću za život prijatelja i suradnika? Post festum - sve češće svi to pišemo - uviđamo da bismo trebali biti solidarniji, obzirniji, bliži za života onima koje smo gotovo je sigurno iz ovih ili onih razlika, dok su bili tu, zanemarili. Bagi je trebalo pružiti ruku i izvući ga iz tog problema na vrata, da sam ne potraži taj fatalan izlaz kroz prozor. Sve češće gledamo otužan prizor osamljenosti velikih ljudi hrvatskog novinarstva, samoće koja može kazati tek: A što vi znadete o mojim ljudskim dramama!, neke vrsti očaja iza privida palucave atraktivnosti života na stranicama, zaslonima i ekranima, i moguće je došlo vrijeme da se ovaj naraštaj novinara zapita o tom očaju. Jer, ima nešto morbidno u onoj priči o kratkom vijeku novinara: kao biva, to je nešto romantično, to izgaranje u angažmanu za bolji svijet.

Budalaština kao i ona o boemi kao izvoru pjesništva. Ninoslav Pavić i ja se o većini bitnih stvari ne bismo složili, no jedno moram Paviću priznati: brinuo je za svoje ljude, i njegova redakcija nikada ni na jednoj fotografiji ne bi bila prazna. To bi trebalo naučiti iz ovog užasnog, bolnog slučaja: ispraznost najintimnijih profesionalnih i životnih napora koju je Mislav Bago osjećao naša je greška. Jer Mislav nije trebao sinoć biti na četvrtom katu, sam. Trebao je biti negdje, s nekim gdje i s kime bi osjećao da niti je išta izgubljeno, niti je imalo istina da je nebitan. Zasigurno bi onda Mislav Bago i dalje bio tu. Bitan", napisao je Bolković na svojem Facebook profilu.

Bagina iznenadna smrt samo je još jedna potvrda kako težak i stresan život pun bolnih padova i podizanja imaju novinari općenito a poglavito oni najizvrsniji. Dok su za širu javnost najpoznatije TV face pojam uspjeha oni u privatnosti svoga doma i kada se kamere ugase prolaze bolne trenutke preispitivanja sebe, svoje uloge ili misije u svijetu. Da je Mislav Bago bio obični anonimni građanin koji nije uvijek morao biti na visini noivnarskog zadatka i visokih očekivanja svoje publike, zacijelo bi imao puno ležerniji život. Na kraju jedna ilustracija kao dokaz kako je Bago morao ponekad puknuti po šavovima u privatnom životu a prema vani zadržati kontrolu kao da je sve u najboljem redu. U bazi izgubljenih dokumenata pronašli smo podatak kako je u istom danu ostao bez vozačke, prometne i knjižice vozila. Takve se stvari događaju u onim trenucima kada mislite da ste 'rasuti kao riža'. Dogodilo se to u ožujku 2006., dakle prije više od 6 godina. I potkraj 2007. sličnih je nevolja imao Bago. Morao je oglasiti nevažećim  putovnicu i policu životnog osiguranja jer ih je vjerojatno pogubio kao i prethodna tri dokumenta. Možda bi Bagina smrt odgovornima trebala biti orijentir da na neki način beneficiraju novinarsku profesiju u javnom interesu kako bi novinari mogli preživjeti posao kojim se bave na malo manje stresan način.