Supruga bivšeg državnog odvjetnika Mladena Bajića - Ecija Kuljiš - Bajić zastupala je Splićane Luku i Maju Čabrajić u ovrsi koja je započela 2012. godine i koja je okončana sporazumom tek mjesec i pol nakon što je predsjednik Milanović imenovao njihovu pomajku Martinu Ciglević za pomoćnicu savjetnika pa je ona postala hrvatska dužnosnica. Iz presude proizlazi kako je poduzetni Splićanin sa zagrebačkom adresom, nakon što je upoznao bivšu pomoćnicu ravnateljice Porezne uprave a sadašnju Milanovićevu suradnicu, ostavio djecu iz prvog braka bez financijske potpore pa su ga ista morala tužiti a spor i ovrha trajali su dulje od desetljeća tako da je njegova kći u međuvremenu postala punoljetna a zagrebački studij je financirala stipendijom od 2.000 kn koji je dobila prošle godine.

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Na Općinskom sudu u Splitu sutkinja Miranda Pelaić Morić odlučivala je krajem srpnja prošle godine o ovrsi Luke i Maje Čabrajić protiv ovršenika Hrvoja Čabrajića. Tužitelje su zastupale splitske odvjetnice Ecija Kuljiš-Bajić i Meri Blaslov-Pavasović. Presuda je netom objavljena i hrvatskoj javnosti je vrlo zanimljiva jer se odnosi na supruga hrvatske dužnosnice, zaposlenice Ureda predsjednika Zorana Milanovića. Naime, Hrvoje Čabrajić je muž Martine Ciglević,  pomoćnice savjetnika predsjednika RH za ekonomiju. Milanovićeva suradnica ujedno je i majka Čabrajievog djeteta. Presuda nam zapravo otkriva kako je muž Milanovićeve suradnice ostao dužan za alimentaciju djeci iz prvog brakapa je ista dospjela u ovršnu fazu.

Znakovita je presuda koja glasi: 'Obustavlja se ovršni postupak koji se kod Općinskog suda u Splitu vodi pod poslovnim brojem Ovr-6465/2015, te se ukidaju sve provedene ovršne radnje'. Iz obrazloženja je vidljivo kako je Rješenje o ovrsi doneseno još 12.  listopada 2012. godine kada je naložena pljenidba novca s Čabrajićevog računa te je rješenje dostavljeno Financijskoj agenciji na provedbu. No, ovrha nije uspjela pa su Čabrajićeva djeca putem odvjetnica predložili da sud donese rješenje kojim će odrediti ovrhu radi namirenja novčane tražbine ovrhovoditelja pljenidbom novčane tražbine ovršenika Hrvoja Čabrajića koju ima prema svom dužniku, Zagrebačka banka d.d., Zagreb.

Istaknimo i kako je odvjetnica Ecija Kuljiš-Bajić poznata i kao supruga bivšeg državnog odvjetnika Mladena Bajića. U vrijeme dok je poduzimala pravne radnje u korist Čabrajićeve djece iz prvog braka njen je muž bio na toj funkciji i jedna od najmoćnijih osoba u Hrvatskoj.  Potom je rješenjem Općinskog suda u Splitu 26. lipnja 2015. godine određena tražena ovrha 'radi namirenja novčane tražbine ovrhovoditelja pljenidbom novčane tražbine ovršenika Hrvoja Čabrajića koju ima prema svom dužniku Zagrebačka banka d.d., Zagreb, temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju donesenog po javnom bilježniku Petru Ujeviću, kao povjerniku Općinskog suda u Splitu, poslovni broj XXXX od 17. lipnja 2015. godine, u ostavinskom postupku iza pok. Ljube Zdravke Čabrajić u visini potrebnoj za izvršenje rješenja o ovrsi tako što je zabranjeno ovršenikovom dužniku Zagrebačkoj banci d.d. Zagreb da tu tražbinu u visini potrebnoj za izvršenje rješenja o ovrsi ispuni ovršeniku, a ovršeniku Hrvoju Čabrajiću se zabranjuje da tu tražbinu u visini potrebnoj za izvršenje rješenja o ovrsi naplati ili da njome raspolaže.

Također, pozvan je ovršenikov dužnik Zagrebačka banka d.d. Zagreb da dužni iznos za koji je određena ovrha položi na žiro-račun Općinskog suda u Splitu i da o tome obavijesti sud, sve to u roku tri dana' - piše u rješenju. No, ovrhovoditelji, odnosno djeca iz prvog braka muža Milanovićeve savjetnice i hrvatske dužnosnice su 'podneskom od 19. srpnja 2021. godine obavijestili sud kako predlažu hitno obustaviti predmetni ovršni postupak, budući da su stranke postigle sporazum glede isplate tražbina za koje se provodi ovrha, te da je ovršenik temeljem tako postignutog sporazuma izvršio sve svoje obveze prema ovrhovoditeljima' - piše u sudskom dokumentu. Protiv tog rješenja može se podići žalba o kojoj odlučuje Županijski sud. No, izgledno je da do žalbe neće doći. Znakovito je vrijeme postizanja sporazuma. Naime, stranke su sud izvijestile 19. srpnja prošle godine kako odustaju od tužbe a mjesec i pol ranije Čabrajićeva supruga Martina postala je Milanovićeva suradnica.

Iz njezine imovinske kartice vidi se da joj je početak mandata 1. lipnja 2021. godine. Rješenje je poslano Čabrajiću na njegovu zagrebačku adresu - Stube Ivana Kozarca koja se križa s ulicom Pantovčak. Prethodno je Milanovićeva suradnica kupila stan od nekadašnje Mamićeve frizerke Bernarde Čanžar koja je svojedobno bila poznata kao djevojka Gorana Sudarevića. On je poznat po tome što je sudjelovao u otmici Kreše Ćorka, zagrebačkog poduzetnika s adresom u Dubaiju i bivšeg supruga Ane Hanžeković Krznarić i bivšeg supruga milijunašice Sanje Duggan o čijim smo dugovima nedavno pisali. Sudarević se skrivao u Južnoj Americi iz koje je izručen, zbog tog događaja bila je privremeno uhićena i frizerka zagrebačkih poznatih osoba pa je uskoro i zatvorila frizeraj ali i prodala više stanova u zgradi na toj otmjenoj adresi gdje se smjestilo i par Čabrajić-Ciglević.

Sudarević je bio nepravmoćno oslobođen za otmicu Kreše Čorka o čemu smo pisali. Inače, Milanovićeva suradnica poznata je kao bivša pomoćnica ravnateljice  Porezne uprave u Milanovićevom premijerskom mandatu Nade Čavlović Smiljanec koja je 2020. osuđena na 2 godine zatvora. Iza Martine Ciglević ne vuku se samo kraci afere Pismohrana već je o njoj govorila u listopadu 2015. i Ana Marčeta, bivša šefica u Poreznoj. Ona je za Jutarnji  dala intervju koji je naslovljen s ''Maknuli su me iz Porezne jer sam otkrila kružne prijevare tvrtke s kojom je povezan Milanovićev brat' Mene su upozorili e-mailom da sam u opasnosti zbog otkrića da je društvo Pismohrana servis d.o.o. poslovalo s fiktivnom tvrtkom INSULA BRAČ d.o.o., koja je sudjelovala u kružnim prijevarama u vrijeme dok je vlasnik i direktor tog društva bio Hrvoje Čabrajić. Važno je da je njima krsni kum Krešo Milanović, govorila je tada Ana Marčeta. Ona je opisivala kako se prao novac i utajivao porez preko tvrtki koje su bile uključene u sustav kružnih prijevara i to preko fiktivnog uvoza zlata povezanog s peruanskim narko kartelom.

Pokojnog Krešu Milanovića i njegove ortake prozivao je i Slavko Linić , bivši ministar finacija i potpredsjednik Vlade, nakon što ga je Milanović smijenio u premijerskom mandatu. Ta je afera postala poznata kao Pismohrana a Linić je prigodno  javnosti tumačio kako je Krešo Milanović zvao institucije i intervenirao kada je trebao usluge za svoje prijatelje i ortake. Jedan od tih je bio upravo Hrvoje Čabrajić kojem je pokojni Milanovićev brat bio kum i to, prema tvrdnjama upućenih, kada je dobio dijete s Martinom Ciglević. Znakovito je kako su sadašnji partneri Čabrajiću u njegovim privatnim tvrtkama čak dvije osobe blisko povezane s hrvatskim predsjesnikom. Jedan je Dinko Novoselec, zagrebački poduzetnik i sin sutkinje Vrhovnog suda RH Hajrije Novoselec koji je ujedno kum Zorana Milanovića. Novoselec je suvlasnik tvrtke Primus Adriatic zajedno s Čabrajićem, a Čabrajić je u istoj direktor. Tvrtka posluje u Ciboninom tornju u Zagrebu.

Čabrajić je i vlasnik i direktor Primus savjetovanja. U vrijeme izbijanja afere Pismohrana bio je vlasnik i direktor Pismohrana servisa d.o.o., tvrtke po kojoj je i nazvana ta afera. Znakovito je kako je sadašnji vlasnik i direktor Ante Baković, inače jedan od najboljih prijatelja pokojnog Kreše Milanovića znan i kao bivši obavještajac. Baković je istodobno i HDZ-ovac što je vidljivo na njegovom Face profilu. Zadnja slika koju je objavio je ona s premijerom Andrejem Plenkovićem na kojem zahvaljuje na donaciji. Vidljivo je kako je donator državni uhljebistan HEP. Baković je inače povezan s Akademskim odbojkaškim klubom Mladost. Iz njegovog Face profila vidi se kako je u kampanji bio za Kolindu Grabar Kitarović tako da je više nego zanimljiva njegova poslovna prošlost s pokojnim Milanovićevim bratom iza kojeg su ostali višemilijunski neplaćeni krediti i dugovi o čemu smo pisali. Također, Baković je bio i na listi HDZ-a.

Podsjetit ćemo ukratko na aferu Pismohrana o kojoj je  u srpnju 2015. za tportal govorila Vlatka Lemić, ravnateljica Hrvatskog državnog arhiva. Ona je objasnila kako je 'za skladištenje državne dokumentacije kod privatnih tvrtki s političkim zaleđem protuzakonito potrošeno oko 50 milijuna kuna'. Za tportal ravnateljica Vlatka Lemić govorila je kako 'samo ustanove smiju čuvati osjetljivu državnu građu te da joj je, nakon što je povukla ilegalne 'dopusnice' privatnicima, prijetio vlasnik Pismohrane, bivši obavještajac blizak HDZ-u Ante Baković. On i njegov bivši partner Hrvoje Čabrajić sa sobom su u četiri navrata na pregovore vodili premijerovog brata Krešimira Milanovića, a on se, tvrdi Vlatka Lemić, predstavljao kao njihov suradnik....Naime, na toj je sjednici započelo donošenje dokumenta pod nazivom 'Nacrt pravilnika o izmjeni i dopuni Pravilnika o zaštiti i čuvanju arhivskog i registraturnog gradiva izvan arhiva', kojim će, tvrdila je za tportal ravnateljica HDA Vlatka Lemić, 'Vlada nastaviti neopravdano razbacivati državni novac i legalizirati praksu da se osjetljivu državnu arhivsku građu uz dobru zaradu predaje tvrtkama s političkim zaleđem'.

Ona se našla u problemima jer je 2014. odlučila prekinuti tu nezakonitu praksu koja je državu koštala  50 milijuna kuna i to nakon što je Ministarstvo kulture službeno potvrdilo njezine sumnje da je cijela stvar protuzakonita. Tportal je tada izvijestio kako je 'najveći je pritisak na ravnateljicu Hrvatskog državnog arhiva vršila Pismohrana servis u vlasništvu bivšeg zamjenika ravnatelja obavještajne agencije HIS (današnje POA-e) Ante Bakovića, povezanog s premijerovim bratom Krešimirom Milanovićem. Pismohrana je osnovana 2010. Od dvoje zaposlenih i 256.000 kuna prihoda te godine došla je na 11 zaposlenih, 4,5 milijuna kuna prihoda te 1,3 milijuna kuna dobiti u 2014. Kao i ostale tvrtke koje su preuzele komercijalno arhiviranje državne dokumentacije, Pismohrana je registrirana za sve i svašta – od skladištenja i savjetovanja do trgovine i zastupanja stranih tvrtki. '... Inače, jedan od prvih poteza Vlatke Lemić bio je raskidanje ugovora s tvrtkom Avicena Software. Ta je tvrtka, u vlasništvu Bakovićevog partnera Hrvoja Čabrajića, 2007. izradila informacijski sustav za obradu i pretraživanje arhivskog gradiva  - ARHiNET. No, prema procjeni vještaka, ugovor o izradi, implementaciji i održavanju sustava bio je žestoko preplaćen, a bio je i sklopljen bez javnog natječaja te zamaskiran kao poslovna suradnja.

Avicena je u sedam godina od HDA dobila preko 10 milijuna kuna po različitim ugovornim obvezama. Čabrajić joj je također, govorila je Vlatka Lemić, 'prijetio putem maila, ali se povukao iz komunikacije te napustio i tvrtku Pismohrana, u kojoj je bio Bakovićev partner' - objavio je tportal u srpnju 2015. godine. Iz navedenog je jasno kako je poduzetnik Hrvoje Čabrajić kao vlasnik spomenutih tvrtki plivao u milijunima kuna koje je isisavao i iz državnih kompanija u mandatu premijera Milanovića s čijim je bratom bio povezan. U članku na tportalu pisali je i ovo: 'Čim je osnovana Pismohrana servis, 2010, ljudi iz ove tvrtke zaredali su s posjetima Hrvatskom državnom arhivu. Osim tadašnjeg suvlasnika tvrtke Hrvoja Čabrajića, u društvu Ante Bakovića, o kojem je Nacional pisao da je bio 'mentor Vjeki Slišku i Vinku Žuljeviću', bio je brat hrvatskog premijera Zorana Milanovića, Krešimir Milanović. Milanović je došao na četiri sastanka u HDA, prisjeća se Vlatka Lemić, a predstavljao se kao suradnik Pismohrane, što je Baković kasnije poricao. Krešimir Milanović je u medijima već više puta prokazan zbog nekoliko sličnih slučajeva u kojima je navodno autoritetom svoga brata htio 'pogurati' poslove, o čemu je za tportal govorila i nekadašnja ministrica Mirela Holy' - objavio je tportal. 

Večernji list tada je otkrio kako su na listi klijenata Pismohrane redom bile državne tvrtke, Autocesta Rijeka-Zagreb, Hrvatske ceste, Hrvatske željeznice, Porezna uprava, Ministarstvo zaštite okoliša, HZZO i drugi. No, Čabrajićevo ime nije spominjano samo u kontekstu pokojnog brata predsjednika Milanovića koji je inače imao čitav niz sumnjivih posovas i lobiranja o kojima smo pisali. U vrijeme kada se Zoran Milanović natjecao u kampanji s Kolindom Grabar Kitarović za Pantovčak u Albaniji je izbila velika afera sa softverskim natječajem za kojeg su mediji tvrdili da je namješten i to u korist tvrtke Hrvoja Čabrajića. U genezi tog slučaja naravno da je apostrofirano kako je aktualni hrvatski predsjednik u vrijeme dok je bio privatni poduzetnik preko svoje tvrtke EuroAlba Advisory koju je osnovao u studenom 2016. savjetovao albanskog premijera Edija Ramu o pitanjima integracije u Europsku uniju tijekom 2017. godine. Toga su se sjetili i albanski mediji kada su počeli razotkrivati neke od mutnih poslova premijera Rame, a u pojedinim transakcijama spominje se i bivši hrvatski premijer, tada kandidat za hrvatskog predsjednika Zoran Milanović, te tvrtke njegovih prijatelja.

U središtu priča bio je sumnjivi natječaj od 15 milijuna eura za on-line nadzor fiskalnih računa koje je dobila albanska tvrtka kontroverznog hrvatskog poduzetnika Hrvoja Čabrajića. Poznato je kako je hrvatski predsjednik više puta isticao kako je s albanskim premijerom Edi Ramom prijatelj a i njega je prvog posjetio kada je postao predsjednik.  Rama nikad nije želio službeno potvrditi je li koristio Milanovićeve konzultantske usluge ali je i on svojedobno rekao kako su prijatelji i da su mu Milanovićevi savjeti uvijek dobrodošli. Tada se postavilo pitanje ako Milanovićev savjetuje Ramu a te usluge nisu plaće njegovoj tvrtci je li bilo nekog kompenzacijskog posla. U tom se kontekstu spominjao upravo albanski natječaj koji je dobo Čabrajić. Uostalom i u Hrvatskoj smo na primjeru uhićenja bivše ministrice Gabrijele Žalac vidjeli kako izgledaju napuhani softverski natječaji od 16 milijuna kuna koji su nju koštali gubitka sloboda, odnosno zatvora. Zato su albanski mediji apostrofirali ulogu Hrvoja Čabrajića čija je  tvrtka Primus Adriatic imala sto posto udjela u albanskoj kompaniji Jehona Software koja je u konzorciju s drugom hrvatskom tvrtkom Neos i albanskom tvrtkom Datech pobijedila na 15 milijuna eura vrijednom natječaju.

Jehonom je formalno upravljao Klodian Zyberi, koji je potpisao ugovor o prodaji svih dionica Primus Adriaticu, piše albanski portal boldnews.al. Na natječaju je bila i tvrtka B360 Armanda Franga, pekara Edija Rame. No, oni nisu licitirali na natječaju vrijednom 15 milijuna eura te su eliminirani iz njega. Njihovo sudjelovanje u natječaju tako se pokazalo fiktivnim. Uskoro je realiziran prijenos dionica s Klodija Zyberija na Primus Adriatic Hrvoja Čabrajića. Albanska vlada u međuvremenu je, putem bliskih im medija, pokrenula propagandnu kampanju za prednosti novog elektroničkog sustava naplate, pisali su albanski mediji. 'Zanimljivo sve spomenute tvrtke, Milanovićeva i sve tri Čabrajićeve u Hrvatskoj u 2017. i 2018. nisu iskazale značajne prihode koji bi otkrili eventualnu zaradu ostvarenu na poslu u Albaniji. Primus savjetovanje u 2017. iskazalo je ukupan prihod od 1,11 milijuna kuna, a u 2018. godini tek 390 tisuća kuna. Osnovana tek potkraj 2018. Primus Adriatic godinu je završila s gubitkom od 56 tisuća kuna, a Avicena Software u 2017. imala je tek 117 tisuća kuna prihoda, dok je u 2018. iskazan prihod od samo 7800 kuna.  Tvrtka je postala gubitaš, a poslovanje je očito prebačeno na Primus Adriatic' - objavio je portal Direktno u prosincu 2019. godine u jeku predizborne utrke za Pantovčak.

No, kao što je poznato ta afera nije ništa naškodila popularnosti povjerenju hrvatskih glasača koji su odlučili kako Milanović treba postati novi državni poglavar. Presuda sa splitskog suda nam govori kako je paralelno s razvojem višemilijunskih poslova s državom te ekspanzijom u Albaniji poduzetnik Hrvoje Čabrajić poduzeo sve kako bi vlastitoj djeci uskratio alimentaciju. Naime, iz presude je vidljivo kako su njegov sin i kći iz prvog braka ovrhu dobili još 2012. godine, dakle prije 10 godina. Ime Čabrajićeve kćeri Maje pronašli smo na stranici studenata koji su prošle godine dobili stipendije od 2.000 kn. Uz njeno ime upisano je kako je rođena 1999. godine. Dakle, u vrijeme donošenja ovrhe u njenu korist imala je tek 13 godina. Kako kod nas ovrhe presude nakon godinu, dvije pa i više očito je kako je Čabrajić očinske financijske obveze prestao izvršavati dok je njegova kći bila osnovnoškolka. Inače, Hrvoje Čabrajić ima Face profil na kojem je objavio nekoliko zajedničkih slika s Martinom Ciglević i jednu njihovu zajendičku s bebom. Jedna slika datira iz siječnja 2016. godine i tu Čbarajić pozira sa sadašnjom Milanovićevom savjetnicom Martinom Ciglević. Ona ima ekstra mini haljinu a uslikani su ispred reklame za beogradsku Crown Plazu. Tu je i slika iz lipnja 2015. s Maldiva kao i jedna zajednička Čabrajića i sadašnje Milanovićeve savjetnice na kojoj su zagrljeni.

Objavio je i sliku iz lipnja 2015. gdje se vidi kako Martina Ciglević drži bebu. Iz slikovnog materijala s facebooka možemo se zaključiti kako je Čabrajić započeo novu vezu, dobio novo dijete i zaboravio na obveze prema djeci iz prvog braka koji je dobio sa splitskom liječnicom Sanjom Čabrajić. Naime, ona je na njihovoj nekad zajedničkoj kućnoj adresi  u Ulici Put Supavla 30 u Splitu osnovala obrt Avicena. Iz njezinog LinkedIn profila vidljivo je kako je i liječnica. Ona je dala intervju za Slobodnu Dalmaciju 2010. gdje je govorila o raznim poremećajima prehrane. I što reći na kraju ovog članka koji još jednom svjedoči o naličju osoba koje se nalaze u blizini kreatora hrvatske političke scene, koji ubiru desetke milijuna kuna profita a da istodobno u privatnom životu nemaju materijalni osjećaj ni za vlastitu obitelji. Kao što vidimo iz sudske presude Hrvoje Čabrajić je tek nakon 9 godina izbjegavanja plaćanja alimentacije postigao sporazum s vlastitom djecom da plati dug za njihovo uzdržavanje. Govori li to više o hrvatskoj sceni i osobama koje imaju blizinu s predsjednikom države, odnosno koja su obitelj hrvatske dužnosnice od svega onog što nam ti isti poručuju dok jurišaju na državne funkcije prije nego što ih i osvoje?