Vlasnik i direkor Akter-Publica Željko Štimac nije poznat široj javnosti iako se bavi marketingom, posjeduje hotel, restoran pa čak i riječki Radio Korzo sudeći po dokumentima koji su isplivali na Trgovačkom sudu u Zagrebu. Radi se o dokumentima iz kojih se vidi kako su Štimac i njegove dvije tvrtke vjerovnici riječkog radija u golemom iznosu od 2,8 milijuna kuna.

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

U burnom sučeljavanju na Prisavlju kandidata za bivšu Bandićevu gradonačelničku fotelju Vesna Škare Ožbolt u jednom je trenutku mahala s papirom A4 formata na kojem je bio broj s kojeg se navodno vodila prljava kampanja protiv nje. Rekla je kako su s tog broja stizali pozivi da se ne glasa za nju 'jer je surađivala sa Srbima'. Situacija se u studiju zakuhala kada je kandidatkinja za zagrebačku gradonačelnicu najavila kaznenu prijavu DORH-u. Dan kasnije je za tportal je navela da je riječ o tvrtki iz Samobora.

Radilo se o tvrtci 4Tel Telekomunikacije, koji su odbacili tvrdnje da pozivi imaju veze s njima. Naime, oni su dali dalje u zakup telefonski broj 01 314 1505,  za koji je ona tvrdila kako je anketirao građane o tome za koga će glasati na izborima, te da je onima koji su rekli da će glasati za nju biračima govorio "bezočne laži". Iz 4Tel Telekomunikacije, nisu otkrili kome su u zakup dali broj ali je  nadležni HAKOM objavio kako se tim brojem koristila tvrtka Akter -Public. 

U međuvremenu su Državnom izbornom povjerenstvu i druge političke stranke prijavile da su se s broja 01 314 1505 širile lažne vijesti i dezinformacije prema biračima. Tako su aktivnosti prljave kampanje pripisane Miroslavu Škori koji je također kandidat za zagrebačkog gradonačelnika. Iako je Škoro 7. svibnja prijavio DIP-u 0 kuna donacija kao i 0 kuna troškova u kampanji, što je formalno pravdao time da je ranije zakupio reklame na oglasnim površinama te sklopio druge ugovore, isplivao je podatak kako je njegov Domovinski pokret platio do 7. svibnja DIP-u Akter-Publicu, pod stavkom oglašavanje, ukupno 80.892,16 kuna.

No, Akter-Public je bio angažiran za Škorinu kampanju i na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima. Vidljivo je to iz dokumenta koje je objavilo  Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske nakon provedenog nadzora financiranja izborne promidžbe na izborima za zastupnike u Hrvatski sabor održanih 4. i 5. srpnja 2020. te 12. srpnja 2020. Radilo se o Izvješću o provedenom nadzoru financiranja izborne promidžbe koji su objavili na sjednici održanoj 14. rujna prošle godine.

U tom dokumentu u dijelu koji se tiče nadzora financiranja izborne promidžbe Domovinskog pokreta piše sljedeće: 'U Izvješću o troškovima (rashodima) izborne promidžbe trošak dobavljača Akter Public.o.o., broj računa 1014, greškom je prilikom podjele po mjestu troška, prikazan u iznosu od 39.926,50 kuna dok je stvarni iznos troška 41.526,53 kuna. U Izvješću o troškovima (rashodima) izborne promidžbe trošak dobavljača Akter public d.o.o., broj računa 896, greškom je prilikom podjele po mjestu troška, prikazan u iznosu od 45.187,50 kuna dok je stvarni iznos troška 44.187,50 kuna'.

Dakle, iz navedenog je vidljivo kako su Miroslav Škoro i Domovinski pokret klijenti zagrebačke agencije čiji je vlasnik Željko Štimac još od prošlogodišnjih izbora za Sabor. Također, iz DIP-ovog dokumenta vidljivo je kako su u Škorinom Domovinskom pokretu već tada muljali s financijskim izvješćima, odnosno računima koje im je ispostavio Štimčev Akter-Public. Inače, vrijedno je spomenuti kako je taj zagrebački poduzetnik povezan s desetinama tvrtki. Osim marketinških agencija posjeduje i mali hotel u središtu grada, u Vlaškoj ulici, ali i posjećeni restoran u istoj ulici.

No, u kontekstu politike, izbornih promidžbi i medija važno je spomneuti kako je Željko Štimac označen i kao prikriveni vlasnik riječkog Radio Korza. Službeno, sada je vlasnik tog radija istoimeni Radio Korzo d.o.o. s adresom u Tratinskoj ulici na zagrebačkoj Trešnjevci. No, prethodni vlasnik bila je tvrtka Reful radio. Kao osnivač Radia Korzo upisan je Zagrepčanin Ivan Škarica koji je partner Željku Štimcu u nizu tvrtki. Reful radio je ugašen a njezin prvi osnivač je bila Mah grupa čiji je pak vlasnik bio Željko Štimac, odnosno vlasnik i direktor Akter- Publica. Od Mah grupe koja je otišla u stečaj vlasništvo na Reful radiom preuzeo je prije stečaja Ivan Škarica.

No, stečaj Reful radija otkrio je tko je bio glavni gazda Radia Korzo. Naime, kao najveći ukupni vjerovnici u stečajnom postupku ukazali su se Akter-Public, Akter Public Grupa i osobno Željko Štimac. Od Reful radia u stečaju Željko Štimac potraživao je 23.141. kunu, Akter-Public 2,726.352 kune temeljem pozajmice a Akter Public Grupa 66.019 kunu. Dakle, sveukupno od tvrtke koja je prethodno držala Radio Korzo Štimac i njegove dvije tvrtke potraživale su skoro 2,8 milijuna kuna.  Iz navedenog bi se reklo kako je Štimac vrlo umješan. Postavlja se pitanje i kako su ti dugovi nastali i kako su generirani iz poslovne grupacije Željka Štimca, odnosno preko Akter-Publica.

I ovaj slučaj pokazuje naličje hrvatske političke, marketinške i medijske scene. Možda se radi o benignoj a možda i o kancerogenoj simbiozi. Naime, ako se temeljem marketinške i medijske moći dogodi spoj s političkim ambicijama i sve se to sinergijski spoji u predizborno vrijeme nije ni čudno da se cijela stvar izdegenerira. Dakle, ako je istina da se s navedenog broja čiji je zakupac Akter-Public provodila prljava predizborna kampanja onda nam preostaje zaključiti kako je sve te novce koje je Škorin Domovinski pokret utrošio prošle te ove godine na Akter-Public nije investiran s ciljem kreativnih političkih slogana ili vizuala već kao što vidimo, ispada da je plaćeno da se rade naštimane i diskreditirajuće kampanje.

Drugim riječima ocrnjivanje protukandidata pod krinkom izrade anketa i ispitivanja javnog mnijenja. Zato bi očito HAKOM kao regulatorno tijelo ili DIP trebali provesti nadzor nad vlasnicima telefonskih brojeva koji sudjeluju u kampanjama i provode stvarne ili fiktivne ankete te unaprijed definirati da svi brojevi tvrtki koji sudjeluju u tome moraju biti javni a ne tajni. Isto tako i Agencija kao i Vijeće za elektroničke medije, skup privilegiranih pojedinaca koji imaju vrhunske plaće i malo posla, trebali bi ozbiljnije zasukati rukave i osigurati da transparentnost vlasništva ne bude mrtvo slovo na papire i obveza koju je zakonodavac propisao ali koju je moguće lako izbjeći milijunskim vjerovničkim potraživanjima koji kao u slučaju Akter-Publica isplivaju na Trgovačkom sudu u stečajnom postupku.

Međutim, iz tvrtke Akter-Public Jutarnjem listu dva puta su poručili kako nije točno da su se oni koristili tim telefonskim brojem, a s kojega su - kako tvrdi Škare Ožbolt i još nekoliko stranaka - birači manipulirani jer su im se plasirale lažne tvrdnje o pojedinim kandidatkinjama i kandidatima za gradonačelnika Zagreba. Pri toj tvrdnji ostali su i nakon što su im iz Jutarnjeg rekli kako imaju odgovor koji je HAKOM poslao DIP-u. U međuvremenu su i iz Mosta poručli kako je i njihov kandidat Zvonimir Troskot bio žrtva prljave kampanje. Nakon svega navedenog očito će i policija i DORH imati još puno posla da utvrde sve činjenice.