Zadnjih godina o glumici poznatoj i kao Rebeka Palisander iz 'Nad lipom 35' govorilo se više u kontekstu egzistencijalnih i nedaća osoba treće životne dobi nego o njenim ulogama. Jadranka Matković, rođena 1951. u Mostaru, zadnjih je godinu i pol smještena u Domu za starije Medveščak na Iblerovom trgu u Zagrebu. Kada su novinari posjetili glumicu u tom domu požalila se kako njena mirovina od 3.300 kn odlazi na troškove smještaja a niti to nije dovoljno već dio sufinancira resorno Ministarstvo. Čak je izrazila želju za portal mojevrijeme.hr da se vrati u Sarajevo otkud je nakon završetka Klasične gimnazije i došla na studij na zagrebačku Akademiju. No, iako se činilo kako je glumica, koja je u taj dom došla iz bolnice sa samo 39 kg. i kojoj je zbog šećera i gangrene prijetila amputacija, pronašla malo spokoja i utočište, ipak nevoljama u njenom životu nikad kraja.

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Financijska agencija RH 15. ožujka 2022. godine preko sudske e-oglasne ploče uputila je poziv Jadranki Matković na dostavu adrese za primanje pismena. Takve pozive FINA upućuje 'sukladno članku 79.c stavku 6. Zakona o stečaju potrošača ..., obzirom da iz evidencije Ministarstva unutarnjih poslova proizlazi da potrošač nema boravište niti prebivalište u Republici Hrvatskoj'. Tim putem poznata glumica pozvana je da se javi kako bi joj mogli uručiti poziv, odnosno očitovala se vezano za provođenje jednostavnog postupka stečaja potrošača. Zato ju FINA traži da 'prijavi adresu za primanje pismena ili adresu boravišta ili adresu prebivališta pred Ministarstvom unutarnjih poslova'. Prema proceduri objava tog poziva na e-oglasnoj ploči sudova trajat će 60 dana.

Nakon isteka tog roka FINA prosljeđuje nadležnom sudu zahtjev za pokretanje postupka osobnog bankrota potrošača. Naime, ako se osoba koju pozovu tim putem ne oglasi za sud je to isto kao da se pozvani suglasio s provedbom osobnog stečaja. Potom sud odredi stečajnog povjerenika koji od nadležnih traži podatke o imovini, nekretninama, pokretninama, udjelima u tvrtkama i sl. Kada se u nečijem slučaju utvrdi kako potrošač nema imovinu za namirenje vjerovnika te ukoliko se ne pojave sumnje u poštenje potrošača - dužnika u smislu da je sakrio neku imovinu, postupak se zaključi. U konkretnom slučaju za Jadranku Matković koja je u Dom za starije došla iz stana u Zvonimirovoj ulici u Zagrebu gdje je bila nezaštićeni najmoprimac i koja je iz istog deložirana pa je u dom došla i bez oosbnih stvari - to bi bila najbolja solucija. Naime, njoj bi na taj način bili otpisani dugovi a njena mjesečna primanja koja odlaze na plaćanje doma ionako ne bi mogla postati predmet ovrhe.